MÁTE VŠECHNO, CO JSTE CHTĚLI? Je tomu skutečně tak?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Kde se vidíte za rok nebo za dva? Jak kvalitní chcete žít život? Co vše chcete zažít, jaké lidi potkat a co během jednoho roku získat? Jak často si kladete podobné otázky?  Děláte si pravidelně během svých dnů nějaké zamyšlení a přemýšlíte o tom, proč zrovna danou věc děláte?

V posledních podcastech jsem se věnoval myšlenkám Petra Hrubého, zakladatele firmy Broker Consulting. Petr ve své přednášce z konference Tajemství obchodu zmiňoval, že se ho jednou jedna jeho poradkyně ve firmě zeptala, zda když začínal podnikat, tak už na začátku chtěl takhle velkou firmu. Petr jí odpověděl, že chtěl, protože pokud by ji nechtěl, tak by ji pravděpodobně ani nemohl mít. Ani já, stejně jako Petr Hrubý, nevěřím na náhody. Věřím, že lidí mají ve svém životě přesně, co chtějí, protože to, co skutečně člověk chce, tak přesně podle toho se chová. 

A teď vidím, jak se možná někomu z vás už pomaličku rozevírá pomyslná kudla v kapse nebo vám v hlavě startuje čertík z krabičky a už pomalinku začínáte nadávat. Říkáte si možná, co to je za blbost? Copak já jsem chtěl řešit v životě tyhle problémy? Copak já jsem chtěl ty dluhy? Copak já jsem chtěl tuhle debilní práci nebo blbého šéfa?

Je mi jasné, že vědomě si nikdo z nás nepřeje do života přitáhnout nic špatného. Když přemýšlíme o našem lepším životě, o našich snech, vizích a cílech, tak si je jsme schopni představit i v jasných barvách. Kolikrát jsme i schopni definovat si zcela konkrétně naše cíle a jsme pevně rozhodnuti takových cílů dosáhnout. Jenže bohužel naše realita bývá mnohdy jiná a my se chováme úplně jinak, než jsme si vysnili nebo než jak zní cíle, které jsme si stanovili. Copak to ale znamená, že jsme se chtěli takto chovat?

Vědomá část mozku tohle samozřejmě nechtěla, jenže je tu ještě ta druhá část – naše podvědomí. Převážná většina toho, co každý z nás udělá během dne, není pod nadvládou vědomé části naší osobnosti. Rozhoduje o tom jeho podvědomá část, podle zkušeností, které jsme v životě prožili, a podle toho, v jakém prostředí se naše podvědomí vyvíjelo a jakému jej pravidelně vystavujeme. Většinou se nechováme podle toho, co si myslíme, ale mnohem více podle toho, co cítíme a vidíme. 

Ne nadarmo se říká, že stokrát řečená lež stává se pravdou. Pokud si jednu a tu samou informaci budete každý den opakovat pořád dokola, tak i když víte, že je to vlastně lež nebo jen iluze, tak je jen otázka času, než s ní začne vaše podvědomí pracovat jako s pravdou nebo skutečností, a začnete se podle této lži i chovat. V minulém podcastu jsem mluvil například o penězích. Jaký si myslíte, že bude mít pro vaše chování v dospělosti dopad, pokud jako dítě vidíte, že rodiče se svými penězi hospodaří nezodpovědně? Půjčují si na dovolené a na drahé věci, které vůbec nepotřebují, ale myslí si, že je udělají šťastnými, a na budoucnost moc nemyslí. Nebo když někdo vyrůstá v tom, že každý úspěšný podnikatel a bohatý člověk je zákonitě podvodník a zloděj. Jaký vztah asi získá takové dítě k podnikání a bohatství a penězům?

Přeprogramovat podobné vzorce našeho podvědomí, jež jsme si osvojili během dětství, je náročný proces. Ne však nemožný. Je období našeho života, během kterého se vytvářely naše charakterové vlastnosti. Dovolím si říct, že pokoušet se změnit tyto charakterové rysy naší osobnosti je prakticky nemožné, respektive že je to tak náročné, že to snad ani za to nestojí. Naučit se s nimi žít a přijmout je bez emocí takové, jaké jsou, je dle mého názoru lepší cesta. Pak jsou tu ale věci, které změnit můžeme, jenže abychom je dokázali změnit, tak musíme s každou podobnou změnou jít směrem zevnitř ven. 

Když budeme chtít změnit naše chování jen kvůli nějakému externímu podnětu, tak dosáhnout trvalé změny je strašně neefektivní. Příkladem může být, že chceme změnit naše chování, abychom získali víc peněz. Nebo chceme přestat kouřit, abychom si zlepšili zdraví. Náš rozum ví, proč to chceme, ale naše chování je přece pod vládou našeho podvědomí. Proto potřebujeme všechny tyto podněty, pro které se chceme změnit, přenést dovnitř. Potřebujeme je převést do našeho podvědomí. Jenže jak na to? Jak přeprogramovat svou hlavu na jiný program? Napadá vás nějaký tip, nebo už máte s takovým přeprogramováním podobnou zkušenost? Já bych se zase zítra, v další epizodě podcastu Myšlením na vrchol, zaměřil na pár tipů, které i mně pomáhají a které může každý z nás začít praktikovat hned. A jediné, co k tomu potřebujete, je chtít ve svém životě něco změnit. Jenže jak máme vědět, co máme změnit, když ani nevíme, kde chceme být za rok? Proto než si poslechnete zase další podcast, tak si zkuste, prosím, nejprve odpovědět na ty otázky, které jsem pokládal v úvodu. Tedy: Kde chcete být, co chcete získat, jak kvalitní život chcete žít…? Někomu mohou podobné otázky přijít zbytečné, jenže když na ně neznáme odpovědi, tak se prostě těžko někam posuneme. Jednoduše prostě nevíme, co chceme změnit. Většinou je to vlastně strašně jednoduché, ale prostě si to asi tak nějak chceme komplikovat, nemyslíte?

Já mám občas pocit, že ano, ale zajímají mě i vaše pocity a názory a ty mi pište klidně na naše sociální sítě, kde můžete třeba tento podcast i sdílet v rámci své sociální bubliny. Kdo ví, třeba i někdo z vašich přátel přemýšlí, jak zlepšit svůj život, a třeba mu zrovna tímto podcastem můžete pomoci a společně můžete i mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder