PENÍZE, nebo ŽIVOT? aneb Jak nám vztah k penězům ubírá na kvalitě života

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Předchozí podcast byl takový netradiční. Podělil jsem se se svými posluchači o jednu výzvu, a to v podobě pracovní příležitosti v našem týmu. Slyšeli jste minulou epizodu? Zaujala vás naše výzva a poslali jste už motivační dopis a životopis na můj e-mail [email protected]? Pokud ano, tak je vše v pořádku a jistě už jsem se do vaší zprávy začetl. Pokud ne, ale celou noc vám ta myšlenka vrtala hlavou, tak na co čekáte? A pokud nevíte, o jaké že výzvě tady mluvím, ale zajímalo by vás být součástí týmu Petra Casanovy, tak jste pravděpodobně předchozí podcast neslyšeli a možná byste se k němu mohli vrátit. Napsat mi ale samozřejmě můžete i s jinými tématy, nejen v momentě, kdy budete chtít vstoupit do našeho týmu.

K rozšíření našeho týmu mě přivedly myšlenky Petra Hrubého z jeho přednášky na konferenci Tajemství obchodu před třemi lety. V epizodě podcastu č. 466 jsem vám přinesl záznam jeho přednášky, protože věřím že, možná i pro mé posluchače zazněla v této přednášce spousta inspirace pro lepší, kvalitnější a bohatší život. 

Petr Hrubý ve své přednášce mluvil nejen o duplikaci a multiplikaci. Ptal se posluchačů v sále:

  • Jaký je jejich finanční příjem za uplynulý rok?
  • Dokážou si představit, kdyby se tento příjem zdvojnásobil?
  • A co teprve, pokud by se takový příjem znásobil více?
  • Co kdyby se jim jej podařilo multiplikovat?
  • Dokážete si sami představit takovou situaci?
  • Přáli byste si mít například desetinásobek svého ročního příjmu?
  • Co vše by se ve vašem životě změnilo?
  • A co vše byste byli ochotni pro takový příjem udělat?

POD KONTROLOU…

Mnoho lidí touží po lepším a kvalitnějším životě. Jenže někteří z nich, když slyší slovo peníze, tak prožívají negativní pocity. Může to být pocit nedostatku. Říkají si, že jich nemají dost, a nevěří, že mají sílu to změnit. Zaměřte se schválně sami na toto slovo – peníze -, jaké pocity ve vás vyvolává jeho zaznění? Je to radost, vášeň, nebo snad chamtivost, smutek a nervozita?

Říká se, že peníze kazí charakter. S tím já naprosto nesouhlasím, stejně jako Petr Hrubý v přednášce. Peníze jako takové skutečný charakter jen ukazují, protože nám dávají svobodu a možnost volby. Ovšem svoboda bez hranic se stává chaosem a anarchií, proto pokud nejsme schopni přijmout zodpovědnost za svou svobodu, snadno se může stát, že  tato nekontrolovaná svoboda přinese do našeho života chaos a zkázu. Můžeme se například stát na penězích závislí, začnou ovládat naše chování, a tím pádem snadno přijdeme o vlastní svobodu. 

Nemyslím si proto, že je potřeba budovat si vůči penězům citový vztah. Jaký vztah máte například k elektřině? K té neviditelné věci, co začne proudit vaším vypínačem, jakmile rozsvítíte ve svém pokoji. Zažíváte nějaké emoce, když se řekne slovo elektřina? Alespoň já tedy ne. Prostě vím, že tam proudí a že má sílu mi posvítit, upéct dobrý oběd, ale stejně tak má sílu upéct mě samotného, když s ní začnu nakládat nezodpovědně. Upřímně mi nedělá problém si doma vyměnit zásuvku, zapojit vypínač nebo celý elektrorozvaděč. Jakmile ale sundám kryt vypínače a vidím ty holé měděné drátky, se kterými budu pracovat, už začínám pociťovat odpovědnost. Stačí malá nepozornost a vím, že to může sakra bolet, v některých případech mohou být následky fatální. 

Úplně stejně se lze dívat na peníze. Není potřeba pěstovat si vůči nim žádný konkrétní vztah. Přemýšlet, zda jsou dobré, nebo špatné. Obávat se, že pokud jich budu mít až příliš, nebo nedostatek, že zničí můj život. Peníze stejně jako elektřina ve vaší zásuvce mají předat do vašeho života energii, se kterou získáte kvalitnější život, ale stejně tak mají peníze i elektřina sílu tento život zničit. Aby se tak v případě elektřiny nestalo, tedy aby nám dobře sloužila a nezničila naše životy, používáme různé pojistky, jističe, chrániče…, a já nevím, co ještě všechno. Prostě a jednoduše se vůči ní chceme chovat zodpovědně, protože moc dobře víme, co by se stalo, pokud bychom to neudělali. Jsme toho ale schopni také vůči penězům? Ne každý to tak má a sám jsem kdysi mezi takové lidi patřil, než jsem pochopil, že odmítat peníze nebo si vůči nim pěstovat jakýkoliv vztah a chtít lepší, pohodlnější a kvalitnější život je úplně stejné, jako bych řekl, že nechci používat elektřinu, ale chci se dívat na televizi. Prostě to nejde dohromady a nikdy to nebude fungovat.

Na toto téma se nedávno v naší uzavřené skupině na Facebooku – Improovio Klub -, která je určena pouze pro předplatitele magazínu Improovio, rozjela zajímavá diskuze. V té diskuzi zazněla spousta zajímavých pohledů na téma peníze a vlastně s každým by se dalo souhlasit. Osobně jsem ale většinou měl pocit, že každý má k penězům nějaký vztah a vyvolávají v něm určité pocity. Řečnická otázka, která mě k tomu napadá, zní: Nejsou takové pocity jen překážkou? Pokud někdo přirovnává peníze k energii, může je klidně srovnávat s elektřinou nebo klidně i vodou. Přece i voda je energie, co má sílu nám sloužit, nebo nás zničit. A jaký k ní máme vztah? Odpověď už nechám na vás.

Pokud pociťujete nutkání nebo chuť se se mnou podělit o jakýkoliv vlastní názor nejen na toto téma, tak můj e-mail už dobře znáte. Nezbývá nic jiného než vám popřát úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder