SOBĚLÍDREM: Víc než teď není

Život není čára a Ty nejsi tečka na ní uvězněná mezi minulostí a budoucností. Život je jen tato chvíle, tento okamžik, ani více, ani méně. A co se Ti jeví jako minulost, je pouhá sbírka vzpomínek ve Tvé mysli. A budoucnost? Pouhý závan možností, mezi nimiž si volíš podle toho, jak naložíš právě s touto chvílí.

Život je jeden dlouhý sled přítomnosti. Je složený z toho, jak cestujeme, nikoli kam cestujeme. Proto se nedívej pouze, kam kdo v životě došel ani kam jde. Pohlédni také, jak jde. Jde šťastný a plný pokoje? Nebo je na válečné stezce? Anebo se žene uřícený a potrhaný, doufaje v zázrak? A jak Ty sám jdeš?

Měj na paměti, že 99,9 % každého Tvého cíle je cesta k němu. K samotnému naplnění cíle dojde až v úplně posledním okamžiku. A je na to jedno pěkné přirovnání – koho zajímá jen vrchol, ten přijde o krásu milování. A to samé platí o směřování ve Tvém životě. Pokud Tě zajímá jen a pouze cílová čára, přijdeš o krásu bytí.

Nejjednodušší cesta, jak být v životě nešťastný, je uvěřit, že šťastný budeš, až… třeba až dosáhneš svého cíle. Pokud to tak máš, pochop, prosím, že si tím tvoříš návyk. Tvoje mysl se naučí „být šťastná až“. A pak, až to budeš mít, až to vybojuješ, až bude čas slavit, přijde výbuch euforie a po pár dnech prázdnota. Tvůj roky pěstovaný zvyk totiž opět usedne za volant a začne Ti šeptat „až“. A Ty budeš znovu v honu za štěstím.

Jediný způsob, jak být v životě šťastný, je teď. Nikdy jindy to nejde. Víc než teď není a nebude. A pokud se to nezačneš učit nyní, trénovat nyní, zažívat nyní, nikdy šťastný nebudeš. Štěstí je návyk – je to způsob cesty k cíli. A pokud sám sobě říkáš, že abys mohl být šťastný, potřebuješ ještě tohle a tamto…, zaposlouchej se do svých slov. Dovedla Tě přesně tam, kde jsi. A ode dneška za rok nebudeš ani o kousek blíž štěstí a je jedno, jak horlivě běžíš. Nemůžeš být šťastný zítra, protože až se ráno probudíš, bude zase jen dnešek. Začni dnes.

Vzpomeň si, co napsal Jim Stovall v jedné ze svých pátečních inspirací v Programu Myšlením k bohatství – existují už celé vědecké studie a výzkumy, které potvrdily jednu z nejvíce překvapivých pravd o úspěchu a štěstí:

„Není to tak, že úspěch je příčinou štěstí. To štěstí je mnohdy příčinou úspěchu.“

První úkol:
Udělej si pár minut jen pro sebe. Připrav si papír, tužku a pusť si klidnou hudbu. Malou chvíli se soustřeď jen na svůj plný dech a dýchej do hrudníku. Pak si polož následující otázky:

„Čím to je, že štěstí předchází úspěchu, a nikoli úspěch štěstí?“
„Jak bych vysvětil malému dítěti, jak být šťastné právě dnes?“
„Co mohu udělat pro to, abych byl každý den sám šťastnější?“

Druhý úkol:
Naplánuj si jeden den, který prožiješ bez sledování času. Den, ve kterém nezapneš mobil ani notebook. Den, ve kterém skryješ všechny ciferníky a ukazatele hodin, které kolem sebe běžně máš. Den, kdy se zaposloucháš do sebe a budeš následovat čas svého těla, svého bytí. Den, v němž se necháš vést svým vnitřním rytmem.

Během tohoto dne pozoruj sebe, svá nutkání, pocity a rozjímej. Mám nutkavou potřebu sledovat čas? Mám nutkavou potřebu být na příjmu? Pokud ano, proč ji mám? Jakého pocitu tím dosahuji? Pomáhá mi to žít klidněji a pokojněji? Narodil jsem se s touto nutkavostí, anebo ji získal až ze světa? Pomáhají mi nutkavé sledování času a potřeba být na příjmu prožívat svůj čas zde na Zemi plněji a lépe?

Dnešní článek pochází z projektu Cesta vděčnosti, který začal vznikat před dvěma roky a dnes pomáhá stovkám lidí dojít štěstí a uvědomění způsobem, který tady scházel. Jako čtenářům magazínu Improovio vám věnujeme tento kód: TENIMP, se kterým získáte na kurz Cesta vděčnosti slevu 10 % (kód zadejte v objednávkovém formuláři).

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“