Učení úspěchu podle Alberta Einsteina

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledním podcastu jsem s velkou radostí obdaroval tři posluchačky, které přijaly mou výzvu a podělily se se mnou o citáty, jež jim pomáhají v životě připomínat definici vlastního úspěchu. Michaela, Monika i Lenka tak již mají na cestě do svých schránek nejnovější vydání tištěného magazínu Improovio a mně nezbývá nic jiného než jen doufat, že udělá radost. Posluchačka Lenka ale ke své zprávě přidala ještě otázku a zeptala se mě, jaký je můj nejoblíbenější citát, který mám spojený s úspěchem.

Definice úspěchu

Osobně jsem se naučil vnímat slovo úspěch skrze pocity. Jsou to přesně ty pocity, které zažívá každý z nás, když se mu podaří dosáhnout nějakého cíle nebo jen zlepší své současné výsledky. Jsou to pocity radosti, štěstí i klidně jakési euforie z vítězství. Vždy když zjistíme, že se nám v životě něco podařilo, nemůžeme se těmto pocitům bránit. Je ale nutné zažívat takové emoce a pocity jen ve chvíli, kdy dosáhneme nějakého cíle? Někteří lidé to tak mají, a tak se stávají na svých cílech závislí, stávají se z nich tzv. cíloví feťáci. U každé závislosti ovšem platí, že s jídlem roste chuť, a tak stále potřebujeme větší a větší dávku, abychom dosáhli toho pomíjivého pocitu uspokojení a euforie ze splněného cíle.

Proto jsem se během života naučil vnímat slovo úspěch trochu jinak. Tak, abych stále zažíval ty příjemné, pozitivní emoce, a to takovým způsobem, aby tyto emoce nebyly závislé pouze a jen na mých výsledcích. Pokud bych tak měl vybrat jeden citát, který nejvíce odpovídá tomu, jak chápu úspěch, volil bych citát od Alberta Einsteina, který kdysi řekl:

„Nesnaž se být úspěšný. Snaž se být člověkem, který má hodnotu.“

Pro mě osobně slovo úspěch neznačí jen to, že vydělám víc peněz, že si koupím nové auto nebo si že si můžu splnit nějaký sen. Úspěch jako takový je pro mě o pocitu naplnění, kdy mám, pokud možno, každý den příležitost vstávat i usínat s pocitem, že to, co jsem během dne udělal, přináší někomu jinému do života pozitivní hodnotu. A to včetně mě samotného. Přeci jak se mohu cítit úspěšný, když to, co dělám každý den, nepřináší pozitivní energii ani mně, ani nikomu v mém okolí? 

Vědomí, že to, co dělám každý den, přináší někomu do života pozitivní hodnoty, mi dává pocit úspěchu. Takové pocity zažívám vždy, když zjistím, že jsem sem v oblasti mého života někam posunul, nebo když zjistím, že jsem svou přítomností nebo činností mohl k takovému úspěchu pomoci někomu jinému. A proto se ztotožňuji právě s myšlenkou Alberta Einsteina, podle kterého bychom měli dělat věci nejen proto, abychom se cítili úspěšní, ale více pro to, abychom zvedali svou vlastní sebehodnotu nebo se stávali hodnotnými pro druhé. A protože otázka hodnot každého z nás je rozdílná, tak stejně tak i úspěch má u každého z nás jinou podobu. Proto si osobně nedovolím úspěch nikoho soudit podle jeho výsledků, protože si myslím, že úspěch je mnohem víc. Je otázkou našich vnitřních pocitů a hodnot.

Pokusím se vám tuto myšlenku ukázat na jednoduchém příkladu. Představte si obrázek úspěšného podnikatele nebo manažera přesně tak, jak je nám nejčastěji prezentován. Veliký dům, rychlé auto, hromada peněz. To vše mohou být výsledky našeho úspěšného snažení. Vždy když něco podobného získáme, zažíváme zcela přirozené pocity úspěchu. Jak často si ale můžeme takový dům nebo auto koupit? Jak často tyto pocity zažíváme? Auto i dům nás dříve nebo později omrzí a my začneme toužit po novém, lepším. A tak začneme vyvíjet nějakou aktivitu, abychom to lepší zase získali, a takto to může jít pořád dokolečka. 

Chci tím říct, že podle výsledků druhých lidí nejsme schopni poznat skutečný úspěch. Položme si otázky:

  • Co když daná osoba nemá žádné přátele?
  • Co když danou osobu vlastní rodina nenávidí?
  • Co když přestaneme mít pro lidi v našem okolí hodnotu?
  • Můžeme se cítit úspěšní a budeme ještě schopni mít hodnotu sami pro sebe? 

Věřím, že to, jak o nás mluví a jak se k nám chovají lidé v našem okolí, naše rodina a přátelé, vypovídá o tom, jakou máme pro tyto lidi hodnotu. Vypovídá to ale také o tom, jaké hodnoty každý z nás v životě zastává, a možná až posléze naše výsledky mohou vypovídat o tom, jak se nám daří takových hodnot držet. Dělat to, co nás baví, v čem se máme chuť zlepšovat a co je hodnotné i pro další lidi v našem okolí, vnímám jako opravdový úspěch. Finanční bohatství a jiné výsledky našeho snažení už jsou pro mě více přirozenou součástí úspěchu, ale ne jeho podstatou.

A jak to vnímáte vy? Co pro vás znamená slovo úspěch?

Váš názor mě stále zajímá a není nutné se o něj dělit jen formou citátu. Napište mi zprávu do mého e-mailu nebo zanechte komentář na našem Facebooku. Najděte si můj profil na LinkedInu a napište, jak vnímáte úspěch ve svém životě a co vám pomáhá takového úspěchu dosáhnout. Jako vždy se na vaše zprávy těším.

Nechť vám rozjímaní nad podstatou úspěchu přinese ryze úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder