3 myšlenky, které odhalují pravou tvář úspěchu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nedávno jsem v jednom ze svých podcastů mluvil o tom, jak důležité je definovat si svůj vlastní úspěch, než se vůbec pro nějaký rozhodneme. Osobně mám pocit, že v současné době je často úspěch prezentován jako neustálý tlak na co nejlepší výsledky. Mnohdy je nám předkládáno, jak bychom měli žít, abychom se cítili úspěšní, a často když se takovými radami řídíme, tak zjišťujeme, že jsme dosáhli něčeho, co nám do života nepřineslo žádné vnitřní naplnění. Proto mě zajímalo, jak úspěch vnímáte vy, posluchači mého podcastu a čtenáři webu Improovio.cz. V tom zmiňovaném nedávném podcastu jsem vás vyzval, abyste mi poslali nějaký citát, který nejlépe vystihuje to, jak jste se naučili vnímat slovo úspěch. Obdržel jsem několik zpráv a za každou z nich vám velmi děkuji. Slíbil jsem vám ale také, že jednoho z vás za vaši aktivitu odměním, a to zasláním nejnovějšího vydání tištěného magazínu Improovio

Upřímně se vám musím přiznat, že jsem si na sebe tak trochu upletl bič, když jsem se sám postavil do role rozhodčího, abych vybral zrovna ten citát, který i mně přijde nejzajímavější. Zjistil jsem, že každý z těch citátů má něco do sebe, vlastně každý mě nějakým způsobem zasáhl, a to mi jen potvrdilo, jak dobří lidé jsou mezi posluchači tohoto podcastu. 

Nakonec jsem se proto rozhodl, že nevyberu jen jeden z citátů, ale hned tři. První citát, který se mi zalíbil, mi poslala posluchačka Michaela, která se podělila o citát:

 „Když ve Vás někdo věří, dokážete víc.“ K tomuto citátu Michaela ještě dodala, že upřímná důvěra někoho zvenčí je to, co nás posouvá a co nám pomáhá. 

S tím určitě musím souhlasit a možná bych ještě k tomu dodal, že v mnohých případech je mnohem důležitější, když dokážeme takovou důvěru najít sami v sobě. Někdy jsou v našich životech situace, kdy hledáme důvěru mezi lidmi v našem okolí, ale nedochází nám, že dokud nezačneme věřit sami sobě, tak těžko budeme hledat někoho, kdo může věřit nám. A nejde ani o to, že by v našem okolí tací lidé nebyli, spíš je nemusíme být schopni vidět. Citát od Michaely se mi zalíbil možná právě proto, že jsem se zrovna v minulých dílech mého podcastu věnoval tématu práce se svým egem. A právě to, jak jsme schopni přijmout sami sebe, včetně svého ega, výrazně souvisí s naší sebedůvěrou.  

Pravda také je, že když mi Michaela poslala tento citát, tak jsem si říkal: No jasně, tenhle citát znám, ale od koho je? Michaela totiž nepřidala žádného autora, a tak jsem citát zadal do Googlu. Docela mě pobavilo zjištění, že se nejedná o citát žádné slavné osobnosti, ale vlastně reklamní claim České spořitelny. Přišlo mi to úsměvné, ale z druhé strany proč ne. Kolik marketérů se dnes může pochlubit, že jeho reklamní slogany pomáhají lidem k úspěchu? Jediné, co mi vrtalo hlavou, bylo, zda je pro Michaelu definicí úspěchu dokázat v životě víc.

Těžko říct. Možná ale, že i pro ni by mohl být inspirací další citát, který se mi líbil a který mi poslala posluchačka Monika. Ta se se mnou podělila o citát od Dalajlámy, který řekl: „Svůj úspěch hodnoťte podle toho, čeho všeho jste se pro něj vzdali.“ Tento citát znám, a možná právě proto je mi tolik blízký. Připomíná mi, že bychom se měli v životě soustředit na věci, které jsou pro život samotný skutečně důležité. 

Většinou za každým mimořádným úspěchem stojí nějaký příběh. Někdy ale vidíme jen pozlátko těchto příběhů a nevidíme, co vše museli jejich hrdinové obětovat, o co všechno museli přijít a zda jsou v životě skutečně šťastní. Stálo těmto lidem potom za to chtít od života víc? K čemu jim jen ten jeden vrcholný úspěch, když na něj často zůstávají sami a nemají ve svém okolí nikoho, s kým by se mohli o svou radost podělit? Citát od Moniky v kombinaci s citátem od Michaely mi společně připomněly, že dřív než budeme chtít v životě víc, tak bychom se měli zamýšlet také nad tím, co vše jsme ochotni v našich životech obětovat. A tím samozřejmě nechci říct, že podmínkou úspěchu je podstoupit nějaké oběti v podobě, kdy přicházíme o přátele, rodinu, případně o naše zdraví. Někdy tou jedinou a jednoduchou obětí našeho úspěchu může být třeba jen to, že se vzdáme vlastního pohodlí. 

Protože jak se říká, cesta k úspěchu nevede po rovině, což mi připomíná třetí citát od posluchačky Lenky, která mi napsala: 

 „V dnešním díle podcastu jste vyzval k zaslání oblíbeného citátu spojeného s úspěchem. Mně se hned jako první vybavil jeden citát, autora bohužel neznám, který mě hodně inspiruje, a spolu s Vaším dnešním dílem mi to tak hezky zapadlo do sebe a došlo mi, že jsem vlastně na super cestě, protože tohle zažívám každý den, a to je přesně ten úspěch, který je potřeba pěstovat. Ten citát zní: ‚Překážky jsou od toho, aby zastavily ostatní.‚ Tento citát mi dává sílu jít dál, i když je mi těžko nebo mám strach. Připomene mi, že jsem na cestě, kterou stojí za to jít, a pomáhá mi v sobě najít energii a probudit tu vášeň k tomu udělat další krok. Máte Vy nějaký svůj oblíbený citát, který Vás takhle dobíjí, Lukáši?“

Autorem citátu, který mi poslal Lenka, je americký profesor Randy Pausch, a jeho myšlenkou i díky Lence uzavírám tři výherní citáty, které ode mě získávají druhé vydání tištěného magazínu Improovio. 

Michaele, Monice i Lence moc děkuji za jejich aktivitu, magazín byste již  měli mít milé dámy na cestě. Doufám, že vás potěší a udělají stejnou radost, jako mně udělaly vaše zprávy. Lenka se mě na konci své zprávy ptala, jaký citát mně pomáhá definovat vlastní úspěch. Její otázku rád zodpovím zase v dalším podcastem. Pokud to i vás zajímá, můžete si další epizodu pustit zase zítra. A pokud máte nějaký podobný dotaz, nebo jenom chuť se se mnou podělit o zpětnou vazbu, pište na e-mail [email protected].

Už teď se na vaše zprávy těším a jako vždy i dnes vám přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder