Jaký prostředek pomáhá vyrovnanému životu?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Začíná 444. díl podcastu Myšlením na vrchol. Pro mnohé z vás možná toto číslo není nijak zvláštní, ale v Číně, Japonsku, Koreji a vlastně v celé jihovýchodní Asii, by si asi nikdo toto číslo podcastu nepustil a s velkou pravděpodobností by jej možná ani žádný server nechtěl zveřejnit. Ptáte se proč?

4 SYMBOLY 8

Když jsem před pár lety navštívil Hongkong, sám jsem se divil, proč ve výtahu v našem hotelu není čtvrté patro. Jelikož jsem měl tehdy minimální znalost jihoasijské kultury, tak jsem samozřejmě netušil, že je zde číslovka 4 vnímána jako symbol neštěstí, zla, a někdy i dokonce jako symbol smrti. Strach z číslovky 4 se nazývá tetrafobií a někde berou tuto fobii natolik vážně, že raději vynechávají toto číslo všude, kde je to jen možné. Proto je naprosto běžné, že když přijdete například v Číně do výtahu výškové budovy a podíváte se na číslo nejvyššího patra, uvidíte nápis 50, ale ve skutečnosti má budova jen 35 podlaží, protože byly vynechány všechny číslice obsahující číslo 4. Pro jistotu vynechali i číslo 13, aby si posichrovali, že žádný host necítí smůlu, pokud by náhodou dostal pokoj v některém z těchto pater. 

Tehdy, když jsem se to dozvěděl, tak jsem kroutil l hlavou. Přišlo mi úsměvné a říkal jsem si, že jsou ti Číňané fakt „cvoci“, když to dotáhli až takhle daleko, že vynechávají čtyřku nejen vy výtazích, ale také na registračních značkách vozů, číslech domů, telefonních číslech nebo u bankovních účtů. Oproti tomu takový dům s číslem popisným 8 nebo třeba 88 by získal na hodnotě už jen díky tomuto číslu. Osmička je totiž v Číně naopak vnímána jako symbol štěstí, a třeba i proto letní olympijské hry v Pekingu startovaly
8.8. 2008 v 8 hodin 8 minut a 8 sekund večer. Takže pokud by náhodou můj podcast vycházel někde v jihovýchodní Asii, tak věřím, že ten nejposlouchanější by měl číslovku 8, 88, případně 888. Na to druhé číslo si ale ještě tak jeden a půl roku počkáme.

T L A K

Dost ale bylo čínské numerologie, pojďme se vrhnout na téma dnešní epizody. V posledních dílech jsem mluvil převážně o tlaku, a to v tom smyslu, že jsou v zásadě dva druhy tlaku. Jeden má sílu podpořit náš růst a dosahujeme díky němu skvělých výsledků. Ten druhý tlak má zase sílu sabotovat nejen naše výsledky, ale prakticky celý náš život. Co je však podstatné si uvědomit, je fakt, že jen každý z nás rozhoduje o tom, jakou míru tlaku vpustí do svého života a zda se tento tlak stane tím nástrojem, jež nám pomáhá růst, nebo strůjcem zkázy

Společnost, ve které žijeme, má od každého z nás nějaká očekávání. Čím vyšší tato očekávání jsou, tím vyšší je samozřejmě i tlak, který na každého z nás působí. Spousta lidí se snaží tento tlak potlačit nebo alespoň ignorovat. Jenže co se s takovým tlakem stane? Když necháte v uzavřené nádobě stoupat tlak a budete jej ignorovat, povede to k destrukci nádoby. Když se budete tento tlak snažit vytlačit, aniž byste někde otevřeli kohout, opět to povede jen k zvýšení tlaku a případné destrukci nádoby. A teď si představte, že tuto nádobu představuje naše mysl.

Když v nádobě není žádný tlak, tak se nic neděje. Nic zde nepne, tudíž není ani potřeba být ostražitý. A jak se říká: Kde nic není, tam nic neroste. Když tlak začne stoupat, tak nás to vede k ostražitosti a do určité míry tohoto tlaku jsme schopni využívat našich schopností a dovedností, abychom podávali určité výkony. Já jsem se naučil chápat tyto výkony, chcete-li výsledky, jako prostředek, který mi pomáhá udržovat v mé mysli optimální míru tlaku. Jakmile dosáhneme nějakého růstu a naučíme se něco nového, tak z toho přestáváme mít obavy, tím pádem se daná věc stává pro nás výzvou a nám tím snižuje i tlak v naší uzavřené nádobě. Když ovšem nejsme schopni dosahovat výsledků a pouze neustále přijímáme další a další výzvy, touhy, přání a cíle, aniž bychom viděli reálné výsledky, tak tím jen zvyšujeme tlak, aniž bychom jej někde upustili. A jelikož pak nejsme schopni tlak upustit skrze výsledky, získáváme potřebu najít jiné nástroje, jež by nám toto upuštění tlaku umožnily, a tím pádem i nahradily i jakýsi „upouštěč“ tlaku.  Těmi nástroji může být alkohol, drogy, sociální sítě, pornografie a další věci, díky kterým utíkáme od myšlenek, jež zvyšují tlak v naší mysli. Jak se tam ale tyto myšlenky berou? Proč tady vlastně jsou? Nejhorších na těchto myšlenkách je, že před nimi nikdy neutečeme. Jakmile se je snažíme ignorovat nebo potlačit – například alkoholem -, tak to opět vede jen ke zvýšení tlaku v našem vnitřním světě. Je zapotřebí se s těmito myšlenkami VYROVNAT, protože vyrovnaná mysl je o vyrovnaných myšlenkách a ty vedou k vyrovnanému životu. Jak ale chápat takový vyrovnaný život?

Pro mě je to jakýsi symbol štěstí. Chápu ho jako stav, kdy jsem spokojený ve všech oblastech svého života a žádná z nich na mě nevyvíjí zbytečný tlak. Současně je to ale také o jakémsi stavu naplnění, když můj život nestrádá v osobních, rodinných i pracovních rovinách. Klíčem k tomu, abychom byli schopni dosáhnout jakési rovnováhy na všech těchto úrovních, bude vždy jeden a jediný vztah a ten je pro úspěch a štěstí v našem životě nejdůležitější. Je to vztah, který máme sami se sebou. Je to vztah, jaký se nám daří navázat s naším vnitřním světem. 

Tomuto tématu jsem se docela hojně věnoval ve speciálním podcastu Improovio Klub, v našem webináři i živém vysílání v uzavřené skupině na Facebooku, která je určena pouze pro členy programu Improovio. Někdy mám totiž pocit, že si tlak v naší mysli způsobujeme sami, a to zcela zbytečně. Nemáme vyrovnaný vztah sami sebou, neznáme sami sebe, nevíme, kým jsme. Neznáme své silné a slabé stránky, ale neustále zásobujeme naši mysl dalšími výzvami, touhami a cíli, protože si naivně myslíme, že to povede ke štěstí. Sami se potom divíme, když to vede ke zkáze. Když si dnes vzpomenu, pod jakým tlakem žijí lidé nejen v Hongkongu, tak už se vlastně ani nedivím, že se ze strachu vyhýbají i takovým malichernostem, jako je konkrétní číslovka. Přeci proč se dostávat zbytečně do stresu, když se mu můžu vyhnout třeba tím, že ono číslo prostě vynechám? Někdy se ale mnohem víc zaměřujeme na to, jak se tlaku vyhnout, než abychom se zabývali jeho udržením pod kontrolou. A právě udržitelnosti a kontrole tlaku v naší mysli bych se chtěl věnovat zase zítra v dalším díle Myšlením na vrchol.

Jako vždy mě velmi zajímá váš názor na toto téma.

  • Podařilo se vám dosáhnout vyrovnaného života ve všech jeho oblastech?
  • Jak se vám to podařilo a co děláte, když zjistíte, že v nějaké životní oblasti začne tlak stoupat?
  • Začnete jej ignorovat, nebo hledáte nástroj, kterým byste tlak upustili?

Zkuste si promyslet odpovědi na tyto otázky a podělit se s nimi napsáním do mé
e-mailové schránky [email protected]. Zároveň budu moc vděčný, když se pouhým sdílením podělíte o tento podcast se svými přáteli. Možná že i jim pomůže vyrovnat tlak ve své mysli, nebo jim přivane alespoň úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder