SOBĚLÍDREM: JAK SE ve skutečnosti KONČÍ S PROKRASTINACÍ

Na přelomu 19. a 20. století napsal Wallace D. Wattles ve své knize Jistou cestou k bohatství, že: „Věda o nemoci množí nemoci a věda o chudobě množí chudobu.“ Z toho si můžeme odvodit, že věda o prokrastinaci bude množit také prokrastinaci. A důkazem je nekonečný seznam lidí, kteří si o prokrastinaci něco četli, chvilku zažívali intelektuální opojení, ale jejich zadek pak ztěžkl ještě víc.

Proč? Protože už před 2 600 lety Buddha řekl: „O čem člověk přemýšlí po většinu času, takovým je.“ Cokoliv totiž převládne v naší mysli, převládne také v těle. Proto když se ptali Matky Terezy, zda se připojí k pochodu proti válce, odpověděla: „Ne, ale dejte mi vědět, až se bude konat pochod za mír.“

Pokud vás sužuje vlastní zahálka, lenost a odkládání, přestaňte ihned číst cokoliv o prokrastinaci a namísto toho zaplňte svoji mysl těmi správnými myšlenkami a představami! A to jsou ty o akci a činorodosti! Víte, co se pak stane? Nastane u vás stejný efekt, jako když si začnete v mysli přehrávat erotické představy, vzbudí to ve vás touhu! A bude jedno, že se to děje jen ve vaší hlavě. Tělo se nastartuje a vy dostanete chuť jít a něco udělat. A jak se říká, s chutí do toho a půl je hotovo.

Které jsou tři nejsilnější pohony pro akci? Aniž bychom o tom potřebovali sáhodlouze debatovat, rychlou logickou úvahou dojdeme k tomu, že jsou to Sen, Sex a Naštvání.

SEN
Napoleon Hill ve svém díle Myšlením k bohatství vysvětluje, že na počátku každého velikého úspěchu byla spalující touha. Co vás napadne jako první, když se zeptám, co opravdu chcete? Hned v druhé kapitole pak Hill uvádí, že vaše spalující touha musí být nasycena vírou, že je to možné! A víra vzniká z opakování určitého prohlášení, které vyvolává ty správné, k akci vybízející emoce.

SEX
Vaše libido je zázrak. Je to esence života! A je ve vás, ve vašich genech. Je to síla a pohon, který nemá obdoby. Drží při životě faunu a floru naší planety už miliony let. Bez sexuálního motoru by všechny druhy brzy vyhynuly. Pokud se naučíte svoji sexuální sílu túrovat a namísto rychlého ventilování ji akumulovat a nasměrovat, vždy budete mít tah na branku a apetit jít a jednat.

NAŠTVÁNÍ
Mnohé negativní emoce může člověk přeměnit v pohon, pokud je využije jako provokaci. Herec a myslitel Will Smith v rozhovoru řekl: „Nenávidím, když se bojím. To mě žene jít a něco udělat.“ Umět se zdravě naštvat patří k životní rovnováze. Je to schopnost obrátit nepřízeň v pohon. Naštvání v nás může probudit sílu a odvahu mocných hrdinů. Stačí ji pak správně usměrnit.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Když jsem byl v životě nejvíce aktivní, měl největší nasazení, chuť a nadšení, co bylo mým pohonem?
Jak mohu tento pohon v sobě znovu probudit?

ÚKOLY SOBĚLÍDRA:
1) SEN – Přiznejte si, co opravdu chcete. Co vás nenechá jen tak v klidu? Je jedno, zda je to drahé nebo levné, okázalé či drobné, hmotné nebo abstraktní. Jediné, na čem záleží, je, že vás to žene do akce. Až to najdete, nikomu to „nevyslepičte“. Držte to v sobě a mluvte o tom jen svými činy. Prozrazená touha ztrácí polovinu své síly. Pro sebe si do zemdlení opakujte: „Já to dokážu, já to udělám, já na to mám!“

2) SEX – Utněte porno a namísto toho začněte kultivovat svoji představivost. Přijměte svoji sexualitu a milujte sami sebe tak, jak byste chtěli, aby vás milovali druzí. Udržujte si hladinku erotického rozdráždění a připadejte si sami pro sebe přitažliví. Máte-li partnerský vztah, promluvte si doma o tom, jak byste si mohli vzájemně více projevovat přitažlivost. Někdy stačí i letmý dotyk nebo šibalský pohled. Odměňujte se sexem, pak se z něj nikdy nestane středeční rutina. Navíc budete mít drive jít a něco udělat.

3) PROVOKACE – Jaké by bylo vaše největší zadostiučinění? Co ve vás bublá? Co sami sobě chcete dokázat? Co vás dokáže nejvíce rozhněvat? Mike Murdock řekl: „V tom, co tě dokáže nejvíce rozlítit, tkví klíč k tvému poslání od Boha tady na Zemi.“ Až vás příště zastihne nepřízeň, otočte ji ve zdravé naštvání, a to pak proměňte v akci. Byť jen tím, že si uděláte třicet kliků.

MOUDROST SOBĚLÍDRA
Pokud existuje někdo, kdo těží z motoru snu, sexu a provokace maximum, pak je to Elon Musk. Od dětství měl sen dostat lidstvo na Mars. Když správně seřadíte označení modelů TESLA, vyjde vám slůvko S3XY (neboli SEXY). A pokud si přečtete jeho životopis, rychle objevíte, že každou nepřízeň dokázal přeměnit ve zdravou provokaci a ještě větší akci.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“