Rovnice úspěchu Napoleona Hilla

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jaká si myslíte, že je jedna jediná věc, kterou každý z nás potřebuje, aby dokázal změnit své sny a přání v reálné vize se skutečnými výsledky?

Podobnou otázku jsem položil našim členům programu Improovio v uzavřené facebookové skupině Improovio Klub. Tato uzavřená skupina je zatím velmi malá, čítá jen pár desítek členů, kteří se přihlásili do programu Improovio a přijali pozvání i do této skupiny. Jak jsem již říkal v některém z předchozích podcastů, tak cílem této skupiny je vytvářet bezpečné prostředí pro všechny členy. Prostředí, do kterého se bude každý z nás mít chuť vracet, sdílet své zkušenosti, úspěchy i překážky, před kterými zrovna stojí. Vím, že je ve skupině několik pravidelných posluchačů tohoto podcastu, a proto mám radost, že se nám daří naplňovat i záměr, pro který jsme skupinu zakládali. 

Na mou otázku – Jakou jedinou věc potřebujeme, abychom proměnili přání ve skutečnost? – reagovalo několik členů Improovio Klubu a já ještě jednou každému z nich děkuji za jeho aktivitu. Každý ze členů měl prakticky pravdu v tom, co napsal. Nejčastěji padaly komentáře v podobě, že potřebujeme touhu, vytrvalost, odhodlání, znát svůj záměr – mít silné proč -, pravidelně vyhodnocovat své aktivity, nenechávat svá přání jen na papíře, ale měnit je ve skutečné činy. Souhlasím s každým ze členů a rád bych se pod jejich slova podepsal. Přesto si ovšem myslím, že je tu stále jedna jediná věc, kterou když nemáme, tak vše, co jsem nyní vyjmenoval, nepovede ani ke štěstí, ani k vytouženému úspěchu. A jaká že je tedy ta jedna jediná věc?

Ti z vás, kdo jste v naší uzavřené facebookové skupině, už odpověď znáte. Hned druhý den jsem totiž na toto téma udělal živé vysílání, ve kterém jsem s vámi o tuto myšlenku podělil. Možná už ale také znáte odpověď, pokud jste slyšeli předchozí dva podcasty, kde jsem o této jediné, a dovolil bych si říct o zcela klíčové věci, také už mluvil.

V předchozím podcastu Myšlením na vrchol jsem se s vámi podělil o smyšlený příběh jednoho nešťastného muže, který si myslel, že se mu smůla lepí na paty. Tento muž dostal vzkaz, na kterém byla napsána rovnice úspěchu dle Napoleona Hilla. Ta rovnice zní: ((V + T) x S x A) + Ví = osobní úspěch. Úplně stejnou rovnici jsem dal ke své otázce jako malou nápovědu i členům Improovio Klubu. Potěšila mě reakce Miroslava Slouky – obchodníka s moldavskými víny, člena Improovio klubu a především i pravidelného posluchače Myšlením na vrchol. Mirek Slouka přesně věděl, co které písmeno v této rovnici znamená. První součet dvou písmen V + T znamená VÁŠEŇ + TALENT. To jsou dvě základní věci, které bychom měli na naší cestě za osobním úspěchem objevit. Ovšem talentovaných lidí je v naší společnosti mnoho. Vlastně každý z nás máme na něco talent. Jen někdo jej byl schopen objevit a někdo zase ne. Někdo byl schopen objevit i vášeň, a tím dal dohromady jakýsi základ k úspěchu. Bohužel talent a vášeň samotné o sobě k úspěchu nestačí. Je zapotřebí, abychom součet těchto dvou veličin ještě znásobili, a to písmeny S a A. S  bychom mohli označit jako naše SCHOPNOSTI, které neustále získáváme a kterým se učíme každý den. Tyto schopnosti bychom neměli zapomenout vynásobit naší AKTIVITOU. Přeci k čemu nám budou naše talenty, vášně a schopnosti, když s nimi budeme ležet doma na gauči a nebudeme nic dělat? Je to, jako byste řekli: „Miluji běhání, vím, že jsem nejlepší běžec na planetě, a teď sedím doma, koukám na olympiádu a čekám, až mi pošlou medaili. Dokud každý z nás nezačne něco skutečně dělat, ničeho samozřejmě nedosáhneme. 

Někdy ale ani tohle všechno nestačí. Někdy ani to, že najdeme všechny tyto čtyři zmiňované základní aspekty úspěchu, nám nezaručuje, že dosáhneme takových výsledků, abychom se cítili šťastní a naplnění. K tomu všemu totiž potřebujeme dodat ještě jednu důležitou veličinu, bez které se žádný úspěch neobejde. Tou veličinou je naše víra. Pokud jste slyšeli předminulý podcast, tak už víte, jaký je rozdíl mezi „přát si” a skutečně „věřit”. Napoleon Hill ve svých myšlenkách označuje skutečnou víru jako samotnou podstatu jakéhokoliv úspěchu. A jako jedinou opravdovou sílu, která nás vede ke skutečné víře, potom označil důvěru. Proto bych i rád vyzdvihl ještě jeden komentář z diskuze Improovio Klubu. Byl to komentář Davida Kopala, který napsal, že to jediné, co člověk potřebuje ke svému úspěchu, je upřímná sebeláska. Tady prostě nemohu jinak než s Davidem souhlasit, protože si myslím, že to vystihl naprosto přesně. Ať už řeknete sebeláska, sebevědomí, nebo sebedůvěra. Vše je v podstatě jen konkrétní forma důvěry. První, komu bychom měli začít důvěřovat, jsme my sami. Dokud nedůvěřujeme sami sobě, svým schopnostem, vášním, talentům i aktivitám, tak je to, jako bychom popírali energii, kterou chceme investovat do našeho úspěchu. Jakmile začneme důvěřovat sami sobě, tak můžeme začít důvěřovat i dalším lidem a dalším energiím, které potřebujeme pro naplnění naší vize.

První vydání tištěného magazínu Improovio nese název OD VIZE K VÝSLEDKŮM. Snažím se v tomto čísle společně s dalšími autory přimět čtenáře tohoto magazínu, aby nejen objevili svou vizi, aby nejen přemýšleli o tom, jaké konkrétní kroky musí na cestě za touto vizí udělat. Přál bych si především, aby ve svou vlastní vizi dokázali skutečně věřit, a to nejen svou myslí, ale celým svým srdcem. Uvědomuji si totiž, že jen tak dokáže člověk proměnit svá přání, své sny a vize v reálné výsledky. Nezapomínejte, prosím, na to, ať jsou vaše vize jakékoliv. Pamatujte, že vše, co si dokážete představit ve své mysli a v co dokážete uvěřit celým svým srdcem, tak toho jste schopni také dosáhnout. Přesně jako už kdysi řekl Napoleon Hill.

Chtěl bych tak ještě jednou poděkovat všem členům Improovio Klubu, kteří se zapojují do diskuse v naší skupině. Děkuji ale samozřejmě všem ostatním posluchačům podcastu Myšlením na vrchol, kteří přidávají své komentáře na sociálních sítích nebo mi píšou zprávy do mého e-mailu. Jako vždy se těším na vaše další zprávy, které mi napíšete v návaznosti na tento podcast, a jako vždy vám všem přeji úspěšný den.

© Lukáš Eder