Kterou jedinou věc potřebujeme pro splnění jakéhokoliv přání?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Musím říct, že i mně, když jsem poprvé v životě viděl tento film, se doslova začalo měnit myšlení. I pro mě byl tento film jakýmsi prvním impulsem pro dosažení životní změny. Trvalo ale nějaký čas, než jsem skutečně pochopil tu podstaty hlavní myšlenky celého díla a uvědomil si, že přát si prostě nestačí. Kdo jste film viděl, tak si jistě vybavujete tu scénu s kouzelným Ginem z lahve a vesmírem. Je zde prezentován zákon přitažlivosti a ve scéně se ukazuje, že si stačí jen přát a vyslovit správně svá přání a zákon přitažlivosti nám již sám naše přání splní. Stejně jako ten Aladinův kouzelný Gin. A právě zde si dovolím tvrdit, že bývá u spousty lidí jakýsi kámen úrazu, přes který se nedokážou dostat. 

Sám jsem kdysi býval z těch, kdo říkával: Dobře, tak já si tedy přeji! Přeji si a budu čekat, až se mi mé přání splní… No, co si myslíte, že se asi stalo? Ano, myslíte naprosto správně, nestalo se vůbec nic. Člověk se snaží být ve svých přání sebevytrvalejší, ale když dlouho nevidí žádný posun a změnu, tak každému jednou dojde energie pro jeho přání. A v čem je chyba? Je to snad v tom, že zmiňovaný zákon přitažlivosti nefunguje? Věřte, že tak to není a že nikdy nemůžeme hledat chybu někde v našem okolí, ale vždy jen sami v sobě. Něco si přát je krásné, ale připomeňme si ještě jednou slavný citát Napoleona Hilla: „Všeho, co si dokáže lidská mysl představit a v co dokáže uvěřit, toho je schopna také dosáhnout.” Slyšíte už ten rozdíl? Hill neřekl: „Všeho, co si dokáže lidská mysl přát.” On říkal: „Všeho, v co dokáže uvěřit.” A právě zde je rozdíl mezi těmi, co jen čekají, až jim někdo nebo něco splní jejich přání, a mezi těmi, kteří v něj skutečně uvěřili celou svou bytostí.

Jednoduše tímto chci říct, že je zapotřebí rozlišovat mezi vírou a přáním. Když už zmiňuji toto téma a cituji zde Napoleona Hilla, dovolím si použít i citace z jeho slavné knihy – Jak přelstít ďábla. Hill v této knize napsal, cituji: 

„Nezaměňujte slovo ‚víra‘ a ‚přání‘, nejsou totiž stejná. Každý je schopný ‚přát si‘ finanční, materiální a duchovní výhody, ale důvěra je jediná jistá síla, jejíž pomocí můžete přání proměnit ve víru, a tu potom ve skutečnost. Mysl jedná podle nejsilnějších a nejvýraznějších tužeb. Od toho se nedá uniknout, je to prostě fakt. Dávejte si pozor, co si ze srdce přejete, protože to jistojistě dostanete. Víra je začátek veškerého úspěchu.”

Už Napoleon Hill si před více jak sedmdesáti lety uvědomoval rozdíl mezí „přát si” a „uvěřit”. Jako jedinou jistou sílu, díky které dokáže člověk skutečně věřit ve své vlastní přání, označil důvěru. Zkuste se nad tímto faktem nyní sami zamyslet. Proč zrovna důvěra? Co je na ní tak důležitého a podstatného, že ji potřebujeme, abychom získali víru ve své sny a proměnili je ve skutečné výsledky? Zavzpomínejte, prosím, ve svém životě a zkuste objevit nějakou situaci, kdy jste měli přání, nějaký sen, ve který jste si mysleli, že skutečně věříte, ale nakonec jste věřit přestali. Dokážete najít nějaký podobný sen, nějaké prosté přání, které nebylo vesmírem naplněno?

Já jsem pár podobných situací našel a dnes, když se na ně podívám z nadhledu, řekněme z nějaké ptačí perspektivy, tak už vím, proč se má přání tehdy nevyplnila a kdy přesně se vyplňovat začala. Ve chvíli, kdy jsem totiž ve svá přání věřil jen svou myslí, a nikoliv i svým srdcem, tak jsem se nebyl schopný podle těchto přání i chovat. A jakou roli že zde hraje důvěra? Příklad může být naprosto jednoduchý. Pokud si přejete stát se například podnikatelem a máte nějakou podnikatelskou vizi, tak co potřebujete pro její naplnění? Možná teď zkoušíte vymýšlet konkrétní body a říkáte, že záleží na tom, co tato vize obsahuje. Dovolím si vás ale vyvést z omylu. Vůbec nezáleží na tom, co se skrývá konkrétně zrovna v té vaší vizi. Ať je totiž vaše vize jakákoliv, tak potřebujete jednu základní věc pro její naplnění. Potřebujete energii. A čím větší bude vaše vize, tím více energie budete potřebovat. Za energií můžete vidět například peníze, bez kterých se dnes asi žádná vize neobejde. Samozřejmě byste ale za energií měli vidět i práci, kterou do své vize investujete, a zapomenout byste neměli ani na energii dalších lidí, se kterými chcete svou vizi naplnit. 

A teď se pojďme vrátit k té důvěře. Pokud skutečně uvěříte ve svá přání i svým srdcem, tak to znamená, že jste pochopili, jakou energii budete pro své vize potřebovat. A podle toho se začnete také chovat. Pokud už nechcete být jen uhoněný živnostník, který si všechnu práci raději udělá sám, a chtěli byste, aby vaše firma vyrostla, potřebujete do své firmy energii od dalších lidí. Pokud ale k takovým lidem nepřicházíte s důvěrou, pokud máte neustále potřebu je kontrolovat a myslíte si, že vše uděláte lépe sami, tak jak moc to vypovídá o vaší důvěře? Asi moc ne, viďte? A teď se zamyslete. Pokud nejste schopni důvěřovat v energii, která má splnit vaše přání, jak moc to vypovídá o samotné víře? Skutečně v takovém případě věříte celým svým srdcem? Stejné principy platí u víry v sama sebe. Když nedůvěřujete svým schopnostem, jak moc to vypovídá o vaší víře ve vlastní přání? Když jste názoru, že peníze jsou špatné, a stydíte se si za svou práci říct odpovídající odměnu, co to vypovídá o vaší důvěře a víře ve svá přání? Rozumíte už, co měl Napolen Hill na mysli, když zmiňoval, že důvěra je jediná jistá síla potřebná pro naši víru?

Věřím, že ano, a doufám, že i dnešní téma podcastu Myšlením na vrchol přineslo do vašeho života nějaké pozitivní myšlenky a možná i pomohlo získat více důvěry v jakékoliv vaše přání. Do hloubky se na podobná témata zaměřujeme v tištěném magazínu Improovio, ale také v rámci naší uzavřené facebookové skupiny Improovio Klub, kde s našimi členy pravidelně diskutujeme a snažíme se přinášet další zajímavý obsah. Pokud jsou i pro vás tato témata zajímavá, tak budu moc rád, když se nad nějakým tématem setkáme v naší uzavřené skupině nebo třeba na nějaké živé akci, kterou pro naše členy také do budoucna plánujeme. Pokud máte jakékoliv dotazy, a to nejen k dnešnímu tématu, můžete mi je psát na [email protected] Dnes už mi dovolte vám všem popřát úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder