Kde se skrývá síla, kterou potřebujeme pro životní změnu?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Vždy když mám možnost setkat se osobně s někým z pravidelných posluchačů podcastu Myšlením na vrchol nebo i členy našeho nového programu Improovio, je to pro mě jednoznačně ta největší odměna za práci a energii, kterou se snažím do těchto podcastů věnovat. Získávám na takových setkáních nejen zpětnou vazbu k mé práci, ale především obrovské množství inspirace pro další tvorbu. Díky takovým setkáním se ke mně dostávají příběhy dalších úžasných lidí, a mám tak i možnost zjistit, jaká témata vás dále zajímají. V posledním pocastu jsem si povídal s podnikatelkou a posluchačkou mého podcastu, Lucií Volfovou. Rád bych ještě jednou poděkoval Lucii za to, že se odhodlala mi napsat e-mail, udělala si čas a přijela za mnou na rozhovor do našeho studia. 

Pokud jste neslyšeli předchozí podcast, jehož byla právě Lucka hostem, zkuste se do něj, prosím, zaposlouchat. Věřím totiž, že v něm každý z posluchačů najde něco pro sebe, a to bez ohledu na to, v jaké fázi své cesty za lepším životem se nachází. I pro mě bylo v podcastu tolik inspirace a myšlenek, že snad ani nevím, kde dřív začít. Zkusil bych proto začít od bodu, kde si myslím, že mám s Lucií něco společného. 

Lucie se v našem rozhovoru zmínila, že se kdysi musela rozhodnout pro radikální změnu svého života. Bylo to ve chvíli, kdy chtěla vyhrát svůj boj s nadměrnou váhou. Dovolím si tvrdit, že tak nějak vím, čím si Lucka v životě procházela, protože i já sám jsem kdysi stál před podobným rozhodnutím. Nejhorší na takové radikální životní změně je, podle mého, získat dostatečnou vytrvalost. I já jsem sebe kdysi pokládal za velmi vytrvalého, a to ještě dlouho předtím, než se mi podařilo zhubnout. Jenže změnit něco tak zažitého, jako jsou naše stravovací návyky, které se do našeho mozku zapisovaly prakticky celý život, to není jen tak. K tomu vám prostě nestačí si jen někde přečíst, co máte jíst a proč byste zrovna to či ono jíst neměli. Abychom dokázali takovou změnou udělat, potřebujeme mnohem víc než jen racionální informace. 

Teď zrovna mluvím o změně stravovacích návyků, ale ve výsledku je úplně jedno, jakou změnu chceme v životě udělat. Zda chceme změnit práci, zda se chceme naučit něco nového nebo zda chceme změnit partnera. Každá taková podobná změna potřebuje jedno rozhodnutí a naši vytrvalost, pokud tuto změnu chceme dotáhnout do konce. A když se nad tím teď tak zamýšlím, tak vlastně všechny tyto změny, co jsem zmínil, musela Lucie ve svém životě udělat, a vlastně i já sám jsem je musel podstoupit také, abych tu dnes mohl být a nahrávat tento podcast. Jenže jak se rozhodnout a kde hledat dostatečnou dávku vytrvalosti, když nám k tomu nestačí jen racionální informace? 

Každý z nás, kdo v životě už jen přemýšlí o změně čehokoliv, má už většinou dostatek informací a argumentů, proč se pro danou změnu rozhodnout. Racionálně naše mysl chápe, že když budeme každý den jíst burger a hranolky, tak to k redukci váhy nepovede. Přesto mnohdy nedokážeme své chutě udržet na uzdě. Víme, že když nezměníme nějaké procesy ve firmě, tak naše firma dál neporoste. Všechno tohle víme. Někdo je schopen se na základě takových informací i rozhodnout pro změnu, ale málokdo je schopen jen na základě takových informací vytrvat ve svém snažení. A víte už, co nám k tomu chybí? 

Pravidelní posluchači si možná vzpomenou na podcast, kde jsem mluvil o tom, že jen ta myšlenka v naší mysli, která zasáhne srdce, vede k reálným výsledkům. Proto se naše vytrvalost neskrývá v naší mysli, nýbrž v našem srdci. V momentě, kdy se dokážeme zamilovat do představy v naší mysli a dokážeme takové představě totálně propadnout, tak získáváme prakticky zdroj nevyčerpatelné vytrvalosti. I Lucka v našem rozhovoru zmiňovala, že až ve chvíli, kdy dokázala sama věřit ve svou vizi, když začínala s redukcí hmotnosti, tak byla schopna vydržet ve svém snažení a začít sklízet zasloužené ovoce. A naprosto stejný princip se jí osvědčil, když začala přemýšlet o tom, že začne podnikat. Do její mysli přišla myšlenka. Byl to podnikatelský nápad začít lidem nabízet zdravou stravu na celý den v krabičkách. Dnes nic převratného, ale tehdy před třinácti lety? Nebylo to běžnou praxí. Lucka se zmínila o svém nápadu manželovi. Ten v její nápad věřil a chtěl jej podpořit. Dlouho se ale nic nedělo. Realizace Lucčina podnikatelského nápadu, který byl ještě nedávno jen myšlenkou kdesi v její hlavě, se začala odvíjet až ve chvíli, kdy Lucka začala sama podnikat nějaké konkrétní kroky. 

Lucie v rozhovoru mimo jiné i zmiňovala, že začátky nebyly vůbec jednoduché. Když si ale povídáte s úspěšnými lidmi, tak to slyšíte velmi často, takže mě to vlastně vůbec nepřekvapuje a vlastně jsem se to naučil už chápat jako součást cesty za úspěchem. Nedávno jsem ve svém podcastu použil příměr s ledovcem. A stejně jako Lucie si i každý jiný úspěšný člověk holt musel vybudovat základy pro svou špičku ledovce.

Příběh Lucie Volfové se tak pro mě opět stává důkazem, že největší rozdíl mezi těmi, kteří jen věří ve svou vizi, a těmi, kteří ji naplňují reálnými výsledky, tkví právě v tom, že jedni věří jen ve své mysli a ti druzí dokázali uvěřit také svým srdcem. A víte, jak to opět poznáte? Myslím tím tom že věříte i svým srdcem? Poznáte to přesně tak, jak popisovala Lucka, když se rozhodovala mezi novým podnikáním v interiérovém designu a podnikáním ve zdravé stravě. Mohla poslouchat jen svůj rozum, který jí říkal něco ve smyslu: „Zůstaň u toho, co už je rozjeté a generuje zisk. Všichni v okolí ti říkají, že tvůj nápad s designem nemá budoucnost, tak proč chodit do zbytečného rizika?” Lucka ale věděla, že když se věnovala designu, tak tu práci dělala celou svou bytostí. Dostala se do naprostého stavu flow, dávala do práce kus svého srdce a současně i dokázala ve své mysli vytvořit takovou představu pro novou vizi, která odpovídala tomu, po čem prahlo její srdce. Proto věřím, že Lucie dokázala vytrvat na svých cestách, kdy několikrát plula proti proudu. Za to má u mě velký respekt a já jí ještě jednou děkuji za čas, který věnovala posluchačům tohoto podcastu.

Děkuji ale samozřejmě i vám všem ostatním posluchačům podcastu Myšlením na vrchol a čtenářům webu Improovio.cz, kdo se rozhodnete stejně jako tady Lucie podělit se se mnou o svou zkušenost, příběh nebo jen zpětnou vazbu. K tomu slouží můj e-mail [email protected] Tam mi můžete psát a sdílet, cokoliv vás napadne. A pokud patříte i mezi členy programu Improovio, tak budu vděčný, když budete své zkušenosti, úspěchy nebo jen překážky, před kterým dnes stojíte, sdílet i v rámci naší uzavřené skupiny na Facebooku s názvem Improovio Klub. V této skupině bych chtěl vytvořit takové prostředí, které bude každého člena našeho programu podporovat v jeho růstu a bude mu dodávat energii na cestě za životní změnou. Takže se moc těším i na příspěvky, které budete přidávat právě tam. Ještě jednou velké díky vám všem a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder