Princip, se kterým se zaměříme na vysněný život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nedávno proběhl první online webinář se členy Klubu Improovio. Pro mě bylo toto setkání mimořádně přínosné. Opět jsem získal bohatou porci pozitivní energie a namlsal se chutí do další tvorby. Cílem webináře bylo přinést myšlenky k zamyšlení a podpořit členy programu. Tím pádem samozřejmě i čtenáře našeho nového tištěného magazínu Improovio (zde můžete formou ukázky uzobnout z nadité porce pracovního magazínu) v práci na obsahu, který jsme do magazínu zapracovali. Nosným tématem i názvem prvního vydání je Od vize k výsledkům. Takový úvod jsme zvolili proto, neboť právě vize je tím, co každý z nás v životě potřebuje, pokud chce být skutečným tvůrcem svého života a nenechá se jen unášet proudem, případně naším životem proplouvat a vyhýbat se bouřím. 

VIZE – SMĚR – CÍL

Když člověk zná svou vizi a plně si ji uvědomuje, tak přesně ví, jakým směrem se má vydat, dokáže udělat zásadní životní rozhodnutí. A především chápe, proč by měl překonat nějakou překážku, případně má také energii začít znovu, když se náhodou něco nepodaří. Proto si potřebujeme být vědomi směru naší cesty, respektive znát naši vizi. Bohužel to v našem životě je mnohdy tak, že my přesně víme, jakým směrem máme jít, že známe svůj cíl i směr cesty, ale někdy se chováme tak, jako bychom si žádný cíl nedali. V našich životech přijdou situace, kdy se naprosto nepochopitelně chováme tak, jako bychom chtěli sabotovat cíle, pro které jsme se předtím rozhodli. Položil jsem si otázku: Proč, když víme, čeho chceme a mnohdy také proč toho chceme v životě dosáhnout, tak se podle toho nechováme v každé životní situaci?

Proč tomu tak je?

Právě podle mé předchozí otázky jsem pojmenoval téma našeho prvního webináře se členy Klubu Improovio. V něm jsem v úvodních zhruba 40 minutách rozebíral myšlenku – jak žít svou vizi v každé životní situaci. Ano, čtete správně. Je totiž rozdíl, zda mám nějakou vizi, zda mám sny, přání a cíle, kterých toužím dosáhnout, nebo zda žiju takový život, který je odrazem toho, co bych v životě chtěl. V našich životech nastávají situace, kdy se chováme, jako bychom žádného cíle dosáhnout nechtěli a nevědomky tak sabotujeme vize a cíle, pro něž jsme se sami rozhodli, jak už jsem ostatně zmínil.  A právě důvody a proč tomu tak je a co s tím můžeme dělat, jsem rozebíral v úvodní přednášce našeho webináře. 

Princip, který i mně tyto důvody pomohl pochopit, by bylo v pouhé jedné epizodě podcastu velmi složité a zdlouhavé vysvětlit (okrajově jsem se o tom zde už zmínil). Ovšem na webináři jsem se celou věc snažil uvést do souvislostí, abychom ji nejen dokázali pochopit, ale především abychom věděli, jak se se vším naučit pracovat, trénovat vlastní mysl, chápat své emoce a chovat se přesně, tak jak bychom rádi chtěli. Často totiž v životě jedeme v režimu autopilota, kdy naše mysl spouští zažité vzorce chování. Tyto vzorce se ale nespouští z důvodu, že by nám naše mysl chtěla škodit, ale protože se nám snaží pomoct a šetřit naši energii. 

Nedává vám to teď smysl? To je velice možné a vcelku očekávatelné. Právě proto jsem tuto myšlenku rozebral více dopodrobna v rámci webináře a dalším technikám se také věnuji ve speciálním podcastu Improovio Klub, který mají členové programu k dispozici v naší Improovio aplikaci. Nerad bych ale vypadal pouze jako propagátor Improovia, kde lákám lidi na obsah dostupný jen „vyvolené sortě“, malé skupince lidí. Proto se i vy můžete podívat na záznam z prvního webináře. Když zabrousíte na web Improovio.cz a najdete si v menu záložku webináře, tak vás odkáže na stránku, kde pouze stačí vložit svůj e-mail, na který vám přijde odkaz se záznamem webináře. Pakliže náhodou již patříte mezi členy programu Improovio a neměli jste možnost se na webinář podívat, najdete toto video umístěné pod klubovým článkem na našem webu, který se vám zobrazí po přihlášení do členské sekce.

Video z webináře čítá cirka 40 minut, ale samotné online setkání bylo mnohem delší. Na video totiž navazovala následná diskuse se členy programu, kde jsme měli příležitost jak rozebrat navzájem poznámky z webináře, tak se také podělit například o dojmy, jak se každému z nás daří:
– hledat vlastní vizi,
– žít život, který je jejím odkazem
– pracovat s magazínem Improovio

Já záměrně používám slovo pracovat, což není u magazínů zrovna běžné. Většinou když se totiž řekne slovo magazín nebo časopis, tak si představujeme obrázky, čtení a odpočinek. Jenže magazín Improovio rozhodně není ten typ časopisu, co vás nechá své řádky pouze číst. Každý článek je ukončený pracovním listem a jeho jediným úkolem je vést čtenáře k hlubšímu zamyšlení nad obsahem a zkusit najít nějaké propojení také se svým životem. V rámci pracovních listů jsou použity sebekoučovací otázky, díky kterým právě trénujeme svoji mysl k tomu, aby se chovala přesně podle toho, jak chceme my. 

PRASKNUTÍ BUBLINY

Musím přiznat, že když se jednotliví členové programu byli ochotni podělit o odpovědi, jež si do těchto pracovních listů napsali, tak jsem zažíval takové pocity, které lze jen velmi těžko popsat. Byl to silný pocit vděčnosti, nadšení, ale především obrovský přísun energie. Hlavně když slyším, že to, co člověk vymyslel s nějakým záměrem, skutečně tento záměr splňuje. Co mi ovšem na to všem přišlo nejlepší, že se právě prostřednictvím podobného online setkání můžeme všichni navzájem inspirovat. Většinou to funguje totiž tak, že když si přečteme něčí příběh nebo něčí myšlenku, tak si z toho každý odneseme něco jiného, protože každý žijeme v jiné sociální bublině. Tudíž když najednou slyšíte a vidíte, co si kdo odnesl ze stejného obsahu, tak vás to mermomocí odpoutává a vytahuje z té vaší sociální bubliny, a ještě k tomu si i rozšiřujete obzory a pohled na svět. Právě to je dle mého názoru ta skutečná hodnota, kterou může každý z nás získat, když vstoupí do komunity se společnými zájmy. Samozřejmě to nemusí být jen Improovio. Mohou to být různá podnikatelská setkání, mastermindová setkání nebo klidně jen zájmové kroužky. Petr Casanova založil podobnou komunitu v uzavřené facebookové skupině pod názvem Klub Motivace. Tam lidé nejčastěji řeší otázky spojené s mezilidskými vztahy. A ve výsledku je vlastně úplně jedno, zda někdo napíše dobré nebo špatné řešení naší situace. Nejpřínosnější pro nás vlastně občas je jen slyšet jiný názor – pohled z jiného úhlu -, který nás vytáhne ven z nitra naší sociální bubliny. 
I mně samotnému názory a pohledy oněch pár lidí, co se statečně pustili po webináři do diskuse, rozšířily obzory. Považuji to za skvělý nástroj, který nám pomáhá v našem růstu a objevení nových příležitostí. Zkuste ho někdy vyzkoušet. Uvidíte sami, že to funguje.

Pokud vás zajímá téma webináře a video, které je doplněno o prezentaci, stačí navštívit náš web a shlédnout záznam. Stačí zadat www.improovio.cz a v menu kliknout na záložku webinář. Pokud byste ohledně webináře nebo čehokoliv jiného měli jakékoliv otázky, pište mi rovnou na můj e-mail [email protected]. Každé zprávě se věnuji osobně, protože pro mě moc znamená. Zpětná vazba je jeden z pilířů, který mě v mých činnostech posouvá stále kupředu, a proto se už teď na každou vaši zprávu těším.

Dnes, jako vždy, vám už pouze popřeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder