Jak se netopit v problémech, ale vidět jejich řešení

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jedním z nedávných hostů mého podcastu, kterého si já osobě velice vážím, je Pepa Michálek, o kterém mimo jiné také vím, že je podcastu Myšlením na vrchol pravidelným a dlouhodobým posluchačem. Rad bych touto cestou nejprve Pepu Michálka pozdravil a poděkoval mu za jeho přízeň a aktivitu. Kdo jste rozhovor s Pepou neslyšeli a nevíte tedy, o koho se jedná, tak věřte, že je to ten pravý člověk, který se může stát inspirací pro mnohé z nás. 

Pepa se jednoho krásného dne rozhodl vystoupit z komfortního zaměstnaneckého poměru, podstoupit riziko a jít do vlastního podnikání. Při našem osobním setkání mi vyprávěl, že když se tehdy rozhodl pro vlastní podnikání v oblasti servisu výtahů v Mladé Boleslavi, neměl prakticky žádné jistoty – kromě úvěru, který měl nahradit jeho dočasný výpadek příjmu. Uznejte sami: Vzít si úvěr, pak dát výpověď v práci a vsadit vše na jednu kartu stojí minimálně za obdiv.  V Pepově případě to znamenalo, že vsadil vše na rozjetí vlastního podnikání, a to aniž by měl jistého jediného klienta. Myslím si, že něco podobného vyžaduje nejen velkou míru odvahy, ale jednoznačně i obrovskou míru víry ve vlastní úspěch. Pepa mi mimo jiné říkal, že už mu zbývaly poslední peníze na účtu a on stále neměl žádného klienta, pořád ale věřil, že se to zlomí. A to se také stalo. Dnes, po pěti letech, má Pepa Michálek největší firmu na servis výtahů ve městě a už přemýšlí o expanzi do dalších měst.

Za co bych ale také chtěl Pepovi poděkovat, je aktivita, kterou vyvíjí jako člen našeho Improovio programu. Každý ze členů má totiž příležitost přidávat příspěvky do naší uzavřené skupiny na Facebooku. Mohou se tam dělit o své zkušenosti, myšlenky, tipy, úspěchy i neúspěchy. Tato skupiny je prozatím velmi malá a má jen pár desítek členů. Pevně věřím, že to vůbec neubírá na hodnotě příspěvků, které si jednotliví členové i autoři přidávají. A za tyto příspěvky proto děkuji nejen Pepovi, ale také ostatním členům celého programu. 

Konkrétně Pepa Michálek zrovna v minulém týdnu položil zajímavou otázku. Nejen Pepova otázka, ale odpovědi pod ní mě inspirovali k dalším myšlenkám, a právě o ně bych se dnes rád podělil i s vámi, pravidelnými posluchači a čtenáři našeho webu Improovio.cz. Pepa se ve své otázce zaměřoval na téma, které je nám všem moc dobře známé a které možná zažíváme každý den. Tím tématem jsou problémy. 

Pepův příspěvek ve skupině vypadal takto:

PROBLÉM

A jak chápete tohle slovo vy? Pepa vztahoval ve své otázce toto slovo především k podnikání. Ale zkuste si teď pouze to slovo vyslovit. PROBLÉM. Zamyslete se nad ním, prociťte toto slovo do morku svých kostí. Jaké emoce ve vás vzbuzuje? Jsou pozitivní, nebo negativní? Většina z nás vnímá už toto pouhé samotné slovo jako něco negativního. A není se čemu divit. Už samotné zaznění a uslyšení onoho slova slibuje předzvěst toho, že budeme muset něco řešit – vystoupit z komfortní zóny -, a tím pádem nás to bude stát také nějakou energii. Problémy nejsou nic, co bychom měli rádi. Máme s nimi spojené strasti, nepříjemnosti a někdy také ztráty. Není se tak čemu divit, že má většina populace problémy spojené s negativním chápáním.

Je vůbec možné chápat i cítit problémy pozitivně?

Pepa Michálek měl ve svém příspěvku vlastně pravdu, že tím největším a opravdovým problém je především to, jak chápeme už slovo samotné. Skutečnost totiž bývá ta, že problémy nás vlastně obohacují, protože díky nim získáváme zkušenost, a ve chvíli, kdy zjistíme, že někde existuje problém, tak dostáváme vlastně velký dar. Asi to nejhorší, co může nastat, je, když někde číhá nějaký problém a my o něm nevíme. Proto ve chvíli, kdy jej zjistíme, získáváme možnost začít ho řešit. Pak už záleží samozřejmě na nás, zda tento problém vědomě přehlížíme a necháme jej vyhnít, nebo ho reálně řešíme. Je to vždy a jen naše volba.

Spoustě z nás se nechce do řešení tzv. problémů, a to hlavně kvůli negativní konotaci, kterou s problémy spojujeme. Řešení problémů nás stojí energii a tu se nám nechce vydávat jen tak. Když se ovšem naučíme toto magické slovo vnímat pozitivně, tak si najednou můžete představit, jaký přínos to bude pro váš život mít. V momentě, kdy si dokážete uvědomit, že problémy nám dávají příležitost naučit se něco nového a vrátit se k něčemu, co jsme možná mohli udělat lépe, tak možná sami zjistíte, že problém skutečně není nic špatného. Stává se naopak velkým darem. 

Mám za to, že perfektně vnímání tohoto slova vyjádřil ve své odpovědi Petr Štěpánek, jeden z autorů magazínu i našeho webu. Petr ve své odpovědi napsal:

Problém je přece předchůdce řešení. Je to výzva k nalezení způsobu, jak vystoupit na další schod pokroku. Problémy nejsou bariérou úspěchu, jsou jeho podmínkou. Rád a často slovo problém používám, protože k němu mám pozitivní konotaci.

A jak slovo problém vnímáte vy? Je pro vás jednou z překážek na cestě za úspěchem, nebo jej vnímáte jak podmínku úspěchu a podstatu růstu? Chápu, že členství v programu Improovio nemusí dávat smysl každému, ale i přesto mě zajímá vaše zpětná vazba. Proto budu moc rád, když mi napíšete zprávu Facebooku, na webu nebo na e-mail [email protected] Na všechny zprávy se moc těším.

Pro dnešek vám, milí posluchači, přeji nejen úspěšný a krásný den, ale také spoustu problémů, díky kterým dokážete zlepšit svou budoucnost.

© Lukáš Eder