Jediný klíč k lepšímu životu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Díky předchozímu podcastu Myšlením na vrchol, tak už jistě máte rozmyšlené situace ze svého života, kdy se vám podařilo něco změnit a kdy jste naopak nedotáhli změnu do úspěšného konce. Tímto dílem hodlám navazovat na předchozí. Pokud vám nebude jasné, o čem je řeč, vraťte se tedy k předchozí epizodě.

Na světě žije zhruba sedm miliard lidí, a když zazní slova lepší život nebo životní změna, tak vznikne nejméně sedm miliard různých představ. Někdo si za tímto slovním spojením představí stát se podnikatelem, někdo zase že si dokáže udělat více času na rodinu, jiný že si koupí dům či vysněné auto. Další člověk si představí na sobě přesně tak vyrýsovanou postavu, jako ten namakaný sportovec z videa na Instagramu. Představ lepšího života můžeme objevit opravdu hodně, ale princip podle, kterého se nám daří měnit tyto představy ve skutečnosti, existuje prakticky jen jeden. 

Podařilo se vám tento princip objevit, když jste přemýšleli nad svými úspěchy a nezdary životních změn? Věřím, že už také vidíte, v jakých případech se nám daří život měnit a kdy naopak selháváme. Pokud by to náhodou někdo z vás stále neviděl, dovolím si to ukázat na úplně jednoduchém příkladu, který je bohaté řadě lidí velice blízký.

HUBNUTÍ

Někdo se rozhodne zabojovat se svou váhou, protože například zahlédl hezkou postavu na Instagramu, pak se podíval do zrcadla a zděsil se ze své reality. Někdo jiný se zase rozhodne pravidelně sportovat a jíst zdravě, protože se jednoduše chce cítit lépe. Který z nich si myslíte, že má větší šanci na úspěch? 
Samozřejmě to bývá ten, který se pro změnu rozhodl ze svého vnitřního pocitu, a nikoliv z důvodu vnějšího motivu. Vracíme se tím opět ke známé knize a klíčové otázce, kterou pokládá Simon Synek – Proč?
Proč jsme se rozhodli změnit náš život?
Proč chceme hezčí dům? Protože jsme byli na návštěvě u kamaráda? Nebo protože chceme větší rodinu? Případně protože se chceme prostě v našem domě cítit lépe?

Někdy se v životě dokážeme pro změnu rozhodnout. Po změně k lepšímu jsme naprosto nadšení. Někdy ale toto nadšení vyprchává a jindy zase ne. Napadlo vás někdy, čím to je? Proč se nám to děje? 

Pravidelní posluchači vědí, že důvod tkví ve zdroji naší motivace, prostřednictvím níž jsme se rozhodli ke změně. Jakmile tato motivace přichází zvenčí a my chceme něco změnit jen proto, že jsme viděli, jak se má někdo lépe, většinou nám moc dlouho nevydrží. Zpravidla se vzdáváme po prvním nezdaru. Zatímco když jsme se rozhodli z nějakého jiného důvodu, kdy zdrojem naší motivace není podnět z venčí, ale naopak naše vnitřní přesvědčení, máme mnohem více energie, dokážeme se více ovládat a vytrvat v našem snažení. Je to prakticky o tom, zda máme nebo nemáme jasně definovaný záměr, pro který jsme se rozhodli změnu realizovat.

V minulém podcastu jsem své posluchače nevyzýval pouze k tomu, aby se zamysleli nad svými životními změnami. Mimo jiné jsem také říkal, že v momentě, kdy nám dojde motivace, a my sami sebe přistihneme, jak neděláme přesně to, co jsme chtěli změnit, tak to většinou vede k výčitkám a negativním myšlenkám. A to má samozřejmě za následek jen další prohru nad životní změnou.
Když si ovšem uvědomíme, že jsme s dost silnou vnitřní motivací schopni realizovat změnu, tak tohoto faktu můžeme využít a naše prohry nemusí mít za následek negativní myšlenky, emoce ani chování. Ptáte se jak?

Z praktického hlediska je to velmi jednoduché. Většina lidí, když sama sebe přistihne, že už zase v deset hodin večer vyjídá ledničku, nebo si uvědomí, že už dva týdny neposilovali, tak se na to většinou dívá jako na prohru. Začnou si to vyčítat a sami sebe za to pranýřovat. K čemu to ale vede? Samozřejmě že k ničemu. Co to ale zkusit brát pozitivně a přestat si to vyčítat? Přece když víme, že jakékoliv podobné výčitky jen snižují naši šanci dokázat v životě změnu, tak by nemělo dávat smysl v nich pokračovat.

SMYSL

Právě toto podstatné slovíčko je tím, co by nám mohlo v těchto situacích pomáhat. Zkuste se příště sami sebe zeptat: Jaký smysl má daná změna pro váš život? Až se přistihnete u nějaké podobné situace, kdy jste opět sklouzli do starých vyjetých kolejí, tak se místo nadávání a výčitek zkuste zastavit a ptejte se sami sebe:
Co mi tato změna do života přinese?
Proč jsem se vůbec pro změnu rozhodl?

Když si najednou začnete odpovídat na podobné otázky, ve vaší mysli se děje něco úplně jiného. Už žádné výčitky ani pranýřování. Najednou tvoříte, přemýšlíte a třeba zjistíte, že důvod, pro nějž jste se tehdy rozhodli, vycházel z jakéhosi vnějšího podnětu, a vy si jen potřebujete ujasnit svůj záměr. Připomenout si, kam kráčíte a proč tam chcete dojít. Anebo taky ne. Třeba taky zjistíte, že změna, pro kterou jste se rozhodli, s vaší životní vizí vůbec nesouvisí, a že chcete třeba něco úplně jiného. I to je vlastně výhra. Ale hlavně se v podobném momentu velmi jednoduše vyhnete výčitkám a negativním myšlenkám. 

Zkuste proto příště, až sami sebe někdy přistihnete u výčitek, si vzpomenout na tuto jednoduchou pomůcku. Přestaňte poslouchat hlas výčitek a přestaňte s ním bojovat a raději s ním zkuste vést dialog. Zeptejte se ho: Proč mi tohle vyčítáš? Ptejte se sami sebe. Odpověď na lepší život nikdy nenajdete nikde venku, ale vždy jen uvnitř sebe.

Porozumět sám sobě je jeden jediný klíč k lepšímu životu. My dnes díky internetu a sociálním sítím máme možnost získávat miliony nejrůznějších podnětů. Snadno se tak rozhodneme něco získat, ale často pak ani nevíme, proč to vlastně chceme. Na to už odpověď na Instagramu jen těžko najdeme.

Zkuste se nad tím vším v poklidu zamyslet a napište mi svou úvahu třeba na můj e-mail. Úplně nejraději budu, když vám dnešní podcast pomůže změnit váš život k lepšímu. To je například můj motiv, který si vždy opakuji, když se přistihnu při přemlouvání jít a napsat další epizodu, živé vysílání pro členy Improovio programu nebo článek do magazínu Improovio (o ukázku z magazínu můžete zažádat zde). Hodně lidí se mě ptá, jak je  možné publikovat tolik obsahu. Odpověděl bych na to jednoduše: Když víš proč, tak pro tebe není nemožné nic.

Snad i pro vás nebude nic nemožné a budete mít i díky dnešnímu podcastu úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder