SOBĚLÍDREM: Jste paralyzováni svým SEZNAMEM SNŮ?

První rada, kterou většinou dostanete, pokud chcete v životě něčeho dosáhnout, je ujasnit si, co že to vlastně chcete, tedy že si máte sepsat seznam snů. Říká se, že čím více si jich napíšete, tím lépe. Jako kouzelný se uvádí počet 100 nebo 101 snů. A tak se hned na začátku své cesty k úspěchu do toho pustíte hezky z gruntu.

Prvních tři až pět snů z vás vytryskne docela rychle. Pak ale podle rad lídrů a všemožných motivačních řečníků začnete páčit svoji představivost a najednou se přistihnete, že chcete bydlet v paláci, procestovat svět, mít zimní sídlo u moře, sbírat auta, botičky, hodinky, šperky, věcičky, lodičky, letadla, papat v restauracích s michelinskou trojhvězdou, utírat se šestivrstvým toaleťákem z kašmíru, vylézt na Everest, mít hektolitr srdíček u každé fotky na „Instáči“, k tomu spasit svět, zastavit kácení pralesů, vyřešit Afriku, podívat se na Mars, najít lék na SARS, přespat na Slunci a vydělávat víc než Musk, Gates a Buffet dohromady.

Napsat si SEZNAM SNŮ, dlouhý jako Velká čínská zeď, je ve skutečnosti nejhorší rada. Může se z vás díky tomu totiž rychle stát „prokrastinující chtinda a fetka osobního rozvoje“. A pokud se vás to dotklo, tak jen dobře. Chci vás vyprovokovat!

K dosažení úspěchu nepotřebujete hodně snů, ale jeden, který vám nedá spát. Jeden, na který právě teď vsadíte.

Mezi nejslavnější proslovy v dějinách patří ten od Martina Luthera Kinga. Začínal slovy: „Mám SEN…“ Nikoliv: „Mám sto snů…“ V životě totiž nejde o to hodně snů mít, ale uskutečňovat je! A pokud jich máte napsaných hodně, ale nemakáte na jejich uskutečnění od rána do večera, něco je opravdu špatně. Pokud totiž budete mít spousty velkých a vzdálených snů, může to začít vytvářet tlak na vaše sebevědomí, protože začnete mít sami na sebe nereálné nároky.

Díky tomu začnete věřit, že ještě nejste dost dobří, a vydáte se na spletitou cestu osobního rozvoje s vírou, že až se naučíte tohle a tamto, přečtete další knihu a navštívíte další transformační víkend chození po žhavém uhlí, budete lépe připravení ke svým velkolepým snům vykročit. Ale to je past. Ve skutečnosti si takto začnete vytvářet návyk odkládání a „ažpakování“. Stane se vám to, co většině lidí, kteří mají dlouhatánský seznam snů – dojdete k paralýze.

Pochopte, že sen je jenom tak dobrý, jak moc vás požene do akce. Pokud vás vaše sny do akce neženou, pak jenom fantazírujete. A je nejvyšší čas si to přiznat a udělat si inventuru toho, co doopravdy chcete. Vyškrtejte pryč věci, které by jenom bylo hezké mít. Pokud to ve vás neprobouzí svírající vášeň, není to váš sen. Později si to splnit pochopitelně můžete, ale nyní se potřebujete něčím nakopnout!

Opravdový sen poznáte podle toho, že pohne s vaším nitrem. Opravdový sen ve vás nevyvolá příjemný pocit, ale sevření, naléhavost, nutnost a žhnoucí touhu.

Když se říká, že potřebujete mít VELKÝ SEN, je tím ve skutečnosti myšleno SILNÝ SEN. Není nutné, aby byl okázalý a luxusní. Je jedno, co si o něm bude kdo myslet, ale musí být váš. Musíte si přiznat, co opravdu chcete. Potřebujete vypnout všechno, co vám svět a média nakukávají, že má být váš sen. Potřebujete vypnout všechna očekávání, která kdo od vás má. Je to váš život. Je to jediný život, který máte. Strávit ho naplňováním očekávání druhých je jeho maření.

Přiznejte si, co doopravdy chcete!

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Co doopravdy chci?
Proč to tolik chci? Proč po tom tolik toužím?
Jak se budu cítit, až ten sen uskutečním? Co budu prožívat?

ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Vyberte si jeden jediný sen, ze kterého si uděláte na nějakou dobu svůj terč. Definujte, jaké zdroje potřebujete vlastnit k jeho dosažení (např. kolik peněz a času). Popište, jakou hodnotu potřebujete dát na trh, abyste si výměnou zasloužili obdržet potřebné zdroje (např. jaký růst ve vašem podnikání). Jakou jednu hlavní dovednost potřebujete zlepšit, abyste to dokázali? Jakého jednoho špatného návyku se potřebujete zbavit? A pusťte se do setby, zamilujte se do dřiny. Jděte, jednejte, vytrvejte. Až se bude blížit uskutečnění tohoto snu, začněte v sobě živit další.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
„Dojdete mnohem dál, pokud se poženete sen za snem než naráz za celým seznamem.“

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“