Kde a jak hledat své vlastní FLOW?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Věřím, že každý z nás již ve svém životě poznal stav, kdy je naprosto pohlcen svou činností, nemá přehled o čase ani se nenechá ničím rozptýlit. Je to stav naší naprosté koncentrace, stav totálního zaměření se na danou činnosti, během kterého jsem schopni zapojovat naši kreativitu, využívat naše talenty i naučené vědomosti a současně dosahovat co možná nejlepšího výsledku. O stavu toku, chcete-li stavu flow, jistě neslyšíte poprvé, a to nejen v rámci mého podcastu. 

Jako děti jsme byli podobné stavy schopni zažívat poměrně často. Když jsme začali hrát nějakou hru, když jsme si začali stavět stavebnici nebo jen kreslit. I na dětech je krásné pozorovat, jak mají chuť samy sebe rozvíjet a něco tvořit, když se do podobného stavu dostanou. V tu chvíli je vůbec nezajímá, kolik je hodin, a hlavně je pro ně strašně otravné, když je chcete z takového stavu vytáhnout, aby se šly například najíst nebo nedejbože aby se šly umýt a spát. I vám se už jistě začínají vybavovat nějaké konkrétní situace ze života. Kam se ale tento stav našeho bytí vytratil v dospělosti? Jsme stále jako dospělí schopni vstupovat do flow a odpoutat se od našeho okolí a nechtěných myšlenek?

Pokud si teď říkáte, že se do flow dostáváte pravidelně každý den, když ulehnete k televizi nebo ke knize, tak bych si vás dovolil vyvést z omylu. Ležení u televize ani četbu knihy nemůžeme v žádném případě označit stavem flow. Něco jiného by bylo, pokud byste psali vlastní knihu nebo natáčeli film. Samotná konzumace obsahu ale do této činnosti skutečně nepatří. Flow si vyžaduje hlavně naší aktivitu. Jde o zapojování našich silných stránek, je to činnost, při které se plně soustředíme pro dosažení nějakého výsledku. Takže televize ani hodiny strávené na sociálních sítích mezi to rozhodně nepatří. 

Možná si také pamatujete na situace ze školy, kdy jste museli těch otravných a neuvěřitelně dlouhých 45 minut sedět a zkoušet se soustředit na něco, co vás vůbec nezajímalo a nebavilo. Ovšem místo toho, abyste poslouchali výklad učitele nebo sledovali dění na tabuli, jste měli přikované oči k minutové ručičce a každá minuta vám připadala jako hodina. Nechali jste se rozptýlit kdejakou blbinou a neměli absolutně páru a probírané látce. Vzpomněl jsem si na takové situace, právě když jsem sledoval našeho syna při práci během distanční výuky. Naprostý nezájem a hrozná nuda. Jakmile ale měl možnost zapojit své silné stránky, byl se schopen plně soustředit. O této zkušenosti jsem mluvil v předchozích podcastech. Pokud jste je tedy neslyšeli, budu velmi rád, když se k nim vrátíte.

Teď bych se ale rád vrátil k otázce, zda jsme stále jako dospělí schopni vstupovat do stavu flow? I když se někomu může teď zdát, že už toho snad ani pod tíhou veškerého tlaku svého okolí není schopen, tak věřte, prosím, že to není zas tak složité, když víte, jak na to. Zrovna jsem na toto téma vedl nedávnou diskusi s jedním z členů Improovio Klubu. Jeden z jeho členů, Petr, mi děkoval za magazín Improovio, pracovní listy v něm i podcasty, které pravidelně poslouchá. Během naší společné diskuse jsme se dostali právě k tomuto tématu. Petr mi říkal, že tápe v hledání vlastní vize, protože neví, jakým směrem se vydat. Řekl jsem mu, že mi k nalezení vlastní vize pomohlo zaměřit se právě na činnosti, které mě nabíjejí pozitivní energií a během kterých se dokážu dostat do stavu flow. Na to mi Petr odpověděl: „No to je sice hezké, ale já už ani vlastně nevím, co to ten stav flow je. Ani si nepamatuji, kdy naposledy jsem něco podobného zažil.“

Naprosto upřímně mě do té doby nenapadlo, že by někdo mohl podobný problém mít. Když jsem se ale zamýšlel nad prostředím, ve kterém většina nás vyrůstala, tak mi to došlo. Prakticky od dětství jsme byli ve škole vedeni k naprostému opaku než k hledání našich talentů a dělání toho, co nás skutečně baví. Od dětství jsme poslouchali, co vše musíme umět a co vše musíme dělat, abychom byli v životě šťastní a úspěšní. Ptal se nás ale někdy někdo, co doopravdy dělat chceme? Vedl nás někdo k tomu, abychom se zajímali o to, kým chceme být?

Prošli jsme vzděláváním, které nás příliš nevedlo k rozvoji silných stránek, a pak jsme v podobném stylu nastoupili do zaměstnání, kde také mnoho z nás nemělo to štěstí, aby rozvíjelo své přirozené talenty. Pamatujete si ale, jak jsme byli vyčerpaní a otrávení z té nekončící 45minutové výuky ve škole? Pokud se do podobného stavu dostáváme dlouhodobě, jak během dětství, tak i během produktivního života, tak se asi není čemu divit, že už nám nezbývá energie pro hledání a rozvoj našich talentů. Jsme naprosto vyčerpaní ze všech těch povinností a ze všeho, co musíme umět a co bychom měli dělat, že už nemáme dost síly zajímat se sami o sebe a o to, co bychom skutečně dělat chtěli, kým bychom se chtěli stát. Velmi těžko se nám potom hledá nějaké vlastní vize a přemýšlí o novém směru našeho života.

Celé vydání Improovio magazínu je věnováno právě hledání této vize, jejímu stanovení a především dosahování co nejlepších výsledků. Možná ale i někdo z dalších ze členů Improovio Klubu, kdo s magazínem pracujete, máte podobný problém jako tady Petr. A proto jsem pro vás zpracoval speciální epizodu podcastu, kterou si můžete poslechnout pouze v rámci naší Improovio aplikace. V aplikaci mají členové programu přístup k elektronické verzi magazínu, ale i k dalšímu prémiovému obsahu, u kterého věřím, že jim bude pomáhat na cestě za lepším životem. Proto, pokud také hledáte vlastní cestu a sami si nemůžete vzpomenout, kdy jste naposledy byli ve stavu flow, si stáhněte, prosím, naší aplikaci Improovio v GooglePlay nebo Appstore a zkuste si poslechnout speciální podcast Improovio Klub. V tomto podcastu se věnuji základním podmínkám, které možná i vám pomohou dostávat se do stavu flow a najít vlastní cestu k lepšímu životu.  Dostávat se do flow během pracovního dne vnímám jako jeden z největších darů, jaký může každý z nás získat. Znamená to totiž, že nás naše práce baví, těšíme se na každý den a máme neustále chuť učit se novým věcem. Tak snad i vám podcast Myšlením na vrchol stále pomáhá k lepšímu životu. A pokud byste měli podobné dotazy jako Petr, ať už jste, nebo nejste členem Klubu Improovio, budu moc rád, když mi napíšete zprávu na můj e-mail [email protected]. Díky moc za každou zprávu nebo interakci na sociálních sítích a jako vždy vám i dnes přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder