Strategie pro ověření vlastní vize a dosahování co nejlepších výsledků

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Snažím se do svých podcastů zpracovávat témata a myšlenky, které by mohly mým posluchačům pomáhat na cestě za lepším životem. Někdy se mi to daří trochu více, někdy zase méně, v obou případech jsem ale rád, když mi napíšete jakoukoliv zpětnou vazbu, protože právě jakákoliv zpráva od mých posluchačů mi pomáhá posouvat nejen sebe, ale i celý podcast zase dál. Objevovat nová témata, nové myšlenky i zastávky, na kterých se stojí za to zastavit při cestě za mou osobní vizí.

V minulém podcastu jsem se s vámi podělil o zkušenost, kdy jsem sám poznal, že není nejlepší čekat vždy na tu nejlepším variantu, ale hlavně začít produkovat co možná nejvíce výsledků. Ve chvíli, kdy přestanete čekat na co nejlepší příležitost a začnete podnikat reálné kroky, možná získáte něco, co jste si na začátku vůbec neuvědomovali. Někdy se vám totiž může stát, že se snažíte vymyslet co možná nejlepší způsob, jak dosáhnout svého vytouženého cíle. A když už se vám to konečně podaří najít daný způsob a možná i dorazíte ke svému cíli, tak snadno můžete zjistit, že nemáte radost ani z cesty, ani z cíle samotného. Možná si říkáte, jak by se mi to mohlo stát? Přece když se tak dlouho připravuji na něco, po čem toužím, a pak se mi to podaří dosáhnout, tak bych měl být vždy spokojený, nebo snad ne? Upřímně si myslím, že to nemusí být nutně vždy pravidlem a možná jste to už také někdy v životě zažili. Dlouho jste se připravovali na nějakou cestu, třeba jste dlouho studovali nějaký obor s vidinou toho, že to povede k úspěšné kariéře, a potom když jste dosáhli už nějakých konkrétních cílů, tak jste se přesto necítili tak nějak naplnění. Může to být způsobeno třeba tím, že jsme k danému cíli byli inspirování nebo možná i donuceni naším okolím, aniž bychom se nejprve zajímali sami o sebe a ověřili si, zda skutečně cesta, na kterou se tak dlouho připravujeme a těšíme, je skutečně naší cestou, jež povede správným směrem.

Proto je prakticky vždy nejlepší strategií pokus o dosahování alespoň menších výsledků a řekněme, tak nějak na zkoušku, vyrazit tím směrem, na který se hodlám tak dlouho připravovat a o kterém přemýšlím. A pokud jednoduše už na cestě za samotným cílem necítím žádné plnění, tak bych neměl očekávat, že se něco výrazného změní, až dorazíte do cíle. A právě tady si myslím, že se ukrývá ta hodnota, kterou si zprvu možná ani neuvědomujeme a která pro nás může být v zásadě velmi cenná, protože nás ušetří před zbytečným trávením času nad něčím, co ve skutečnosti dělat nechceme a co by nás stejně neudělalo šťastnými. 

Další věc, kterou díky této strategii dosahování výsledků můžeme získat, je objevení nový příležitostí a směrů, které by nás v začátcích vůbec nenapadly. Ono znát teorii na jedničku a připravovat se na ty nejlepší podmínky je sice fajn, ale svět není vždy růžový. Svět se pořád mění a tím se mění i podmínky, ve kterých každý z nás působí. Protože čím dříve začneme jakoukoliv teorii aplikovat do praxe, tím lépe pro každého z nás, protože si můžeme nejen včas vše vyzkoušet, ale také zjistit, že jsou místa, o kterých jsme vůbec netušili. Tato místa nás mohou upozornit na nečekané překážky, ale současně nám mohou ukázat nové příležitosti. Můžeme třeba dostat nějaký nový inovativní nápad a ten přetvořit i v novou podnikatelskou příležitost.

Dejme si teď všichni ruku na srdce, kolikrát jste v životě začínali něco nového s vědomím toho, že tohle je přesně to, co chcete dělat a po čem jste tak dlouho toužili? Málokdo se zná natolik dobře, hlavně v začátcích, a většinou se rozhodujeme jen na základě našich domněnek nebo představ, které jsme přejali od našeho okolí. Proto jsem zastáncem názoru, že každá myšlenka, která napadne naši mysl, má nějaký důvod, a dokud nezačneme tuto myšlenku aplikovat do praxe a měnit ve skutečnost, tak nikdy nezjistíme, zda je to myšlenka, která i nám dává smysl. Podle mě v tomhle ohledu platí, že dokud to nezkusíš, tak to nezjistíš. Jenže stejně tak důležité jako zkusit něco v životě dělat, je umět i sám sobě naslouchat. Někdy více posloucháme názory lidí v našem okolí než sami sebe. No, a potom se nemůžeme divit, že nejsme sami se sebou spokojení, když děláme jen to, co nám říkají druzí. 

První vydání pracovního magazínu Improovio, který je určen pouze pro členy našeho programu, má hlavní téma od Vize k výsledkům. Cílem prvního čísla je ukázat všem členům programu, jak najít tu správnou cestu, do které se budeme schopni zamilovat a dosahovat co možná nejlepších výsledků. Jak jsem ale už v dnešním podcastu říkal, není důležité, co vše známe, co vše víme a kolik informací získáme. Mnohem důležitější je, jak dokážeme s těmito informacemi nakládat a kolik z nich dokážeme úspěšně aplikovat do praxe. A právě proto je každý článek v magazínu zakončen pracovním listem, který bude čtenáře přivádět k tomu, aby se dále zamýšlel nad získanými informacemi a zkoušel je aplikovat do svého života. Sám si totiž uvědomuji, že každý jsme úplně jiný, že každému vyhovuje trochu jiná cesta. Důležitě je ale vědět, co vyhovuje právě mně, a dokud se o to nezačnu aktivně zajímat a zkoušet aplikovat, tak to jen těžko mohu zjistit. Proto bych si moc přál, aby se nejen ze zmiňovaného magazínu, ale vlastně i z celého programu stal jakýsi průvodce k cestě za sebepoznáním a lepším životem.  K vytvoření tohoto programu mě inspirovala hlavně zpětná vazba od vás, mých pravidelných posluchačů, tak jen doufám, že jsem této vazbě dokázal správně naslouchat. Doposud to bylo jen o mých domněnkách, které jsem se rozhodl vyzkoušet a zjistil jsem, že to skutečně dává smysl i vám. Už teď mohu říct, že mě samotná tvorba a práce na magazínu moc bavila, výsledkem této práce ale není magazín samotný. Jediným výsledkem této práce je naplnění vize, se kterou jsme začali společně s dalšími autory Improovio tvořit. Tou vizí je pomáhat našim členům měnit jejich život k lepšímu, a proto jsou naše výsledky v rukou vás všech, kteří se rozhodnou být tvůrcem svého života. My totiž věříme, že každý má možnost být takovým tvůrcem. Neslibujeme vám ale, že si koupením knihy, časopisu nebo jen poslechem podcastem takovým tvůrcem stanete. To rozhodnutí je totiž vždy ve vašich rukách a my vás v tomto rozhodnutí chceme jen podporovat, být oporou a průvodcem na cestě za lepším životem. Zatím to zkoušíme, abychom zjistili, že to dává smysl. Pokud by to ale jednomu jedinému členovi Improovio programu pomohlo k lepším výsledkům, tak to za to stálo. Tak snad to bude za to stát i vám a snad jsem vám i dnes udělal úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder