Zásadní pochopení pro život plný vítězství

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V předchozím podcastu jsem mluvil o tom, jak důležité pro nás je mít se o koho opřít, když nám zrovna není do zpěvu. Požádal jsem své posluchače v závěru epizody, aby nejprve zavzpomínali na všechny své nezdary a prohry. Slyšeli jste předchozí podcast? Zkoušeli jste si v ideálním případě napsat někam na papír vaše zmařené cíle? Pokud ne, zkuste se, prosím, k předchozímu podcastu ještě vrátit, než budete pokračovat v poslechu.

Pokud jste slyšeli předchozí epizodu a skutečně jste zkoušeli ve své mysli zabrouzdat a zavzpomínat na momenty svého života, kdy jste se stali poraženými, tak se mnou jistě budete souhlasit, že to není moc dobrý pocit. Není asi úplně příjemné vidět, co vše se nám v životě nepodařilo. Když vidíme všechen ten zmařený čas a promarněnou energii, tak snadno jeden začne upadat do depresí. Možná se teď divíte, proč po vás chci, abyste se najednou zaměřili na své nezdary. Většinou ve svém podcastu říkám, že bychom měli vzpomínat hlavně na naše úspěchy, abychom pečovali o svou pozitivní mysl a růstové myšlení. Ani teď není mým cílem, abyste měli pocit méněcennosti nebo snad upadali do depresí. Chtěl bych ale, abyste se nad těmi nezdary skutečně zamysleli a položili si otázky. Proč jsem nedokázal dojít k cíli? Co chybělo k tomu, abych zhubnul, začal pravidelně sportovat, stal se zkrátka tím vítězem? Mohl jsem snad něco udělat lépe? Co jsem udělal špatně? Chci svého cíle znovu dosáhnout? A pokud ano, jak mám začít, abych byl tentokrát vítězem?

Dříve než si začnete ale na tyto otázky odpovídat, tak mi dovolte vám předat takové zamyšlení, které vlastně vychází z vlastní zkušenosti. Věřte, že pokud bych měl napsat seznam všech mých nezdarů a situací, kdy jsem prohrál sám nad sebou, tak by ten seznam byl opravdu pořádně dlouhý. Jedna věc mi ale pomohla začít tento seznam zkracovat, a právě o tu bych se vámi chtěl dnes podělit. Pomohla mi uvědomit si, jak máme nahlížet na naše výsledky. Mimo jiné jsem o tom trochu už mluvil společně s Davidem Kolářem minulý týden v živém vysílání Byznys ráno, když jsem mluvil na téma sebepoznání, protože právě naše výsledky jsou přesným odrazem naší identity. A pokud tedy chceme změnit naše výsledky k lepšímu, musíme se nejprve zaměřit na svou osobnost. Pokud jste někdo z vás slyšeli i záznam ze zmiňovaného živého vysílání, tak se budu možná trochu opakovat. Zkusím k tomu dát možná ještě jeden pohled, tak věřím, že to nebude na škodu. 

Jak jsem říkal, klíčové je pochopit, co to vlastně jsou ty výsledky. Ať je vaším cílem stát se mistrem světa v čemkoli nebo jen tím nejlepším řemeslníkem v okolí, tak jediné, co rozhoduje o vašich výsledcích, bude vaše chování. To, jak se chováte, a to, co děláte každý den, rozhoduje o tom, zda budete zmiňovaným vítězem. Nejlepší sportovci každý den pracují a trénují, stejně tak ti největší mistři svého řemesla se pravidelně vzdělávají, sledují nové trendy a jsou hrdí na to, kým jsou. Protože oni to prostě vědí. Tito lidé vědí, kým jsou dnes, podle toho se chovají a podle toho vypadají jejich výsledky. No, a jednoduše pokud chtějí změnit své výsledku k lepšímu, musí změnit i své chování tímto směrem, a protože toto chování vychází z osobnosti každého z nás, tak první, co musí začít měnit pro své lepší výsledky, je právě tato osobnost.

Možná že teď už víte, jak byste odpověděli na otázky, které jsem před chvilkou zmiňoval. Problém spousty lidí, kteří často prohrávají sami nad sebou, je totiž v tom, že se až příliš upínají ke svým výsledkům a přemýšlí, co a jak mají dělat lépe, aby oněch výsledků dosáhli o to lepších. Problém ale je, že tito lidé nejsou ochotni změnit sami sebe. Oni jen chtějí zlepšit své výsledky, aniž by přemýšleli, jak pro tyto výsledky změnit sami sebe. 

Vidíte tam už ten nelogický postup? Jak mohu začít dosahovat lepších výsledků, když nevylepším stroj, kterým těch výsledků chci dosahovat? Je to podobné, jako byste chtěli závodit se soupeřem na stejné dráze. Soupeř má rychlejší a modernější vůz, ale vy přemýšlíte jenom nad tím, jak tu zatáčku projet co nejlépe, aniž byste se nejprve snažili vylepšit i samotný vůz. Každý závodní vůz má své limity. Pokud byste vzali závodní automobil před dvaceti lety a závodní automobil dnes, tak sami asi uznáte, že závod takových vozů by nebyl vyrovnaný. A v našich životech to funguje prakticky stejně. Pokud chceme dosáhnout lepších výsledků, měli bychom nejprve začít měnit sami sebe, protože to, kým jsme byli včera a kým jsme teď, rozhoduje o našich výsledcích. Pokud tedy chceme dosáhnout lepších výsledků, neptejme se sami sebe, jak těchto výsledků dosáhnout, a nepřemýšlejme pořád, co máme dělat. Zeptejme se nejprve sami sebe. Kým bychom se měli stát, abychom vůbec byli schopni splnit stanovené cíle. A hned potom si ujasněme, proč bychom měli chtít tyto cíle splnit, protože odpověď na tuto otázku nám bude každý den pomáhat měnit naši osobnost, která je schopna dosáhnout lepších výsledků. Opět se ale vracíme k tomu, že abychom vůbec byli schopni změnit naši osobnost a stát se lepším člověkem, tak potřebujeme vědět, kým jsme dnes. Potřebujeme znát sami sebe, a právě proto je sebepoznání základem jakéhokoliv zlepšení a růstu v našem životě. Dokud totiž nepochopíme sami sebe a nepřijmeme sami sebe takové, jací jsme, těžko se můžeme začít vědomě stávat někým jiným. I proto už Sókratés vyzval své žáky: „Poznej sám sebe!“

A právě proto bych si přál, aby nejen podcast #Myšlenímnavrchol, ale i další články na webu Improovio.cz a vznikající komunita v rámci našeho programu, pomáhaly nejen být každý den o kousek lepším, ale především vědět kým jsem, protože jen tak se mohu začít měnit. Tak snad se mi to alespoň trošku podařilo dnešním podcastem a samozřejmě budu moc rád za jakoukoliv zpětnou vazbu, třeba jen ve formě ohodnocení tohoto podcastu ve vaší podcastové aplikaci. Abych kupříkladu věděl, jaká témata vás zajímají, nebo také abych sám zjistil, co mohu zlepšit ne na podcastu, ale hlavně na sobě. Abych mohl svým podcastem třeba i vám udělat zase zítra úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder