Pochopení úspěchu skrze sebepoznání

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Na konci posledního podcastu jsem dal všem svým posluchačům takovou malou výzvu. Pokud jste neslyšeli předchozí epizodu, zkuste se k ní, prosím, ještě vrátit, protože tímto dílem na ni budu volně navazovat a možná by tak pro vás tento díl nemusel dávat tolik smysl. V tom posledním podcastu jsem se věnoval tématu sebepoznání v souvislosti s naším sebevědomím. Tato témata spolu totiž velmi úzce souvisí a velmi jednoduše bychom mohli říct, že pokud trpíme nízkým sebevědomím a máme například strach zkoušet nové věci, tak jednou z příčin tohoto strachu může být právě to, že dostatečně neznáme sami sebe. Nízké sebevědomí prakticky vychází z toho, že si nejsme vědomi svých silných a slabých stránek, proto ani nevíme, v čem bychom mohli být dobří, a máme zbytečné obavy zkoušet nové věci. Z čeho vyplývá takový stav naší osobnosti a jejího sebepoznání, jsem řešil právě v minulé epizodě. V závěru epizody jsem vám dal takovou malou výzvu, a to abyste si udělali čas jen sami pro sebe, absolutně se odpojili od okolního světa, všeho, co by vás mohlo rozptylovat, a byli v mysli jen sami se sebou. Po celou tuto dobu byste se měli zaměřit jen na pozitivní výsledky, kterých jste ve svém životě dosáhli. 

Přijali jste tuto výzvu a udělali si čas jen sami pro sebe? Možná že si říkáte, proč byste to měli dělat. Říkáte si, že takové cvičení bude přínosem jen pro lidi s nízkým sebevědomím, a vy si teď možná říkáte, že v této oblasti nepociťujete žádný problém. Je pravda, že podobné cvičení nám pomůže především ve chvíli, kdy je naše sebevědomí skutečně na velmi nízké úrovni. I tak ale není na škodu si něco podobného občas vyzkoušet, protože díky tomu budeme pečovat o naše růstové myšlení a sami pak možná zjistíte, že všechno okolo vás je tak nějak veselejší a sami máte najednou mnohem více té správné pozitivní energie. 

Možná bych se teď ještě na chvilku vrátil k rozhovoru s Martinem Luňákem. Když jsem se Martina zeptal, podle čeho se rozhoduje, do jakých projektů bude se svými společníky investovat peníze, tak mi Martin odpověděl, že peníze vnímá jako energii. No, a i když investujete svou energii do něčeho negativního, tak se vám zákonitě bude tato energie vracet v násobcích zpět. A právě proto si myslím, že i když máme pocit, že se nám v životě daří skvěle a nevidíme nikde žádné obtíže, tak je fajn si udělat takové zhodnocení, protože ta energie, kterou z něj dostaneme zpět, nám pomůže k dalším krokům a k dalšímu růstu. 

No, a právě energie, kterou začneme pociťovat, když se začneme zaměřovat na naše pozitivní výsledky, je to, co začne posilovat nejen naše sebevědomí, ale současně i naše růstové myšlení. Takže vlastně čas, který investujeme do toho, že se začneme věnovat sami sobě a zaměřovat se na to, co se nám v životě podařilo, se nám začne velmi rychle vracet v podobě pozitivní energie pro náš další růst. Samozřejmě že nic bychom neměli přehánět a přesně v tu chvíli, kdy začneme být až příliš pyšní na naše výsledky, je ten nejlepší čas si připomenout, že jednou je člověk nahoře a jednou zase dole.

Dokážu si nyní představit, že pro někoho, kdo už dlouho je jakýmsi vězněm svého fixního myšlení a zaměřuje se jen na své nezdary, tak pro něj může být obtížné přepnout svou mysl a najít v minulosti něco pozitivního. Přesto ale věřím, že kdo hledá, ten najde. Důležité je právě oprostit svou mysl od představy úspěchu, která nám byla dlouhá léta podsouvána naším okolím. Úspěch, štěstí a bohatství není jen o obleku a drahých hodinkách. Úspěšný manažer ve firmě může pociťovat úplně stejné emoce úspěchu jako truhlář ve své dílně. Stejně tak podnikatelka v kanceláři může zažívat stejné pocity štěstí a naplnění jako cukrářka, kadeřnice nebo kdokoliv jiný. Když se vám nebude dařit najít úspěchy ve svém profesním životě, zaměřte se i na svůj osobní život, tyto dva světy bychom rozhodně neměli oddělovat. A když se nám skutečně nedaří v profesní dráze vidět žádné momenty, které nás naplňují pozitivní energií, tak to možná znamená, že jsme se vydali špatným směrem a můžeme je začít hledat v osobním životě. Možná si někdo vzpomněl na to, jakou radost udělalo jeho okolí, když pro ně vyrobil nějakou věc nebo udělal jen nějakou službu. Jakmile jsme byli ochotní pro někoho udělat něco jen proto, protože jsme chtěli a protože nás to bavilo, tak by nám to možná mohlo napovědět, že toto je ten směr, který by se stal našim životním naplněním.

Nedávno jsem se potkal na online schůzce s Romanem, pravidelným posluchačem podcastu Myšlením na vrchol. Roman je podnikatel, zrovna přebírá zaběhlou firmu na stavbu střech po svém otci. Jeho současnou překážkou, která brání růstu rodinné firmy, je nedostatek kvalitních řemeslníků. Nedostatek kvalitních řemeslníků je aktuální téma už docela dlouho a dotýká se skoro každého z nás. Nejen podnikatelů. My jsme si s Romanem během našeho rozhovoru kladli otázku, čím je způsobeno, že mladí lidé nemají zájem studovat řemeslo? Podle mého názoru na to má velký vliv právě to, že nám je od dětství úspěch a štěstí podsouván ve formě obleku, kravaty a teplého kancelářského místečka. 

Praxe je ale potom taková, že máme kanceláře plné vzdělaných jedničkářů, kteří se celý život ženou za budováním úspěchu a kariéry a doženou to pak až k vyhoření. Tito lidé potom ve svém produktivním věku začnou objevovat své přirozené talenty a zajímat se o to, co je baví. A potkal jsem se už s jedním případem, kdy se vzdělání manažeři učili nějakému řemeslu, začali se tomuto řemeslu věnovat a až posléze pochopili, co to pro ně znamená úspěch a opravdové štěstí. 

No, jen si představte, o kolik jednodušší by byl život nás všech, pokud bychom se na základní škole více věnovali poznávání sama sebe a objevování svých silných stránek. Nebylo by fajn v deváté třídě vědět, že nejsem zrovna studijní typ, ale zato mám šikovné ruce? A tak se přece není za co stydět, když půjdu někam na učňák, budu dělat, co mě baví, a bude ze mě třeba ten nejlepší truhlář v okolí nebo nejžádanější cukrářka. Zkrátka a dobře sebepoznání je opravdovým klíčem k úspěchu, a to v jakékoliv oblasti našeho života. No, a když třeba neznáme své silné stránky a chybí nám ta správná energie, abychom měli sílu je objevit, tak se můžeme v první fázi začít zaměřovat na jakékoliv úspěchy v našem životě. 

Věřím, že pokud jste si někdy udělali čas sami na sebe a přemýšleli takto o svých výsledcích, tak jste také cítili pozitivní emoce a přísun pozitivní energie. A pokud s tím máte nějakou zkušenost, nebo máte jiný tip jak posílit své sebevědomí a hledat skryté talenty, tak budu moc rád, když se se mnou o něj podělíte třeba do mého e-mailu [email protected]. Každá vaše zpráva je vítána, na každou z nich se už teď těším a doufám, že jsem vám i dnes svým podcastem udělal úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder