Nástroje, které nám pomáhají změnit myšlení a žít lepší život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Taky se vám v životě občas děje, že se prostě někdy během dne zastavíte a jenom si tak v rychlosti promítnete v hlavě, co vše se událo například za uplynulý rok? Většinou takové zhodnocení děláme na přelomu roku, když vyhodnocujeme a plánujeme, co bychom chtěli zvládnout letos. Vznikají z toho pak novoroční předsevzetí, konkrétní cíle a plány, na které pak většinou stejně zapomeneme. Máme za sebou první kvartál roku 2021 a to znamená, že bychom měli mít splněnou čtvrtinu letošních plánů a předsevzetí. Dělali jste si už nějaké čtvrtletní vyhodnocení? A vyhodnocujete nějakým způsobem pravidelně svůj život?

Já jsem se docela naučil podobná zhodnocení dělat na pravidelné bázi. Prostě se občas zastavit a přemýšlet, co vše se podařilo, a nepodařilo. Tento zvyk mi pomáhá trénovat vděčnost, protože vždy, když vidím, co vše se může uskutečnit za tak krátký časový úsek jako jen jeden pouhý měsíc, tak jsem z toho po pravdě dost překvapený. A vlastně potom ani nejsem smutný z toho, že se nějaký cíl nepodařilo naplnit dle plánu. Velmi často totiž zjistím, že se podařily věci, nad kterými jsem třeba ještě před dvěma nebo třemi měsíci ani nepřemýšlel. Podobné vyhodnocování je skutečně velmi důležité pro náš každodenní růst. Trénujete tím naše růstové myšlení, dodáváte kreativitu a hlavně energii do dalšího rozvoje.

Pokud jste něco podobného nedělali, zkuste se někdy zastavit a přemýšlet o tom. Možná sami budete překvapeni, co vše je možné zvládnout například během jednoho měsíce. Pokud bych mohl mluvit jen z vlastních zkušeností, tak pokud by mi například někdo v prosinci roku 2019 řekl, že o měsíc později budu každý den publikovat jednu epizodu mého podcastu, tak bych mu řekl, že to nejde, že se to nedá zvládnout, a už vůbec bych mu nevěřil, že budou o rok později mé podcasty poslouchat tisíce lidí každý den a budou ochotni se se mnou podělit o své příběhy, názory a zkušenosti. Tvorba podcastu Myšlením na vrchol se pro mě stala už jakýmsi denním rituálem. Nevnímám tvorbu jako povinnost. Neříkám si, že musím každý den napsat a vytvořit nějaký článek a podcast. Já se na to těším, mě samotného to posouvá a baví, objevuji nová témata, a to vše s vědomím, že to možná ještě může pomáhat i někomu dalšímu a dělá mu to možná veselejší den v trochu neveselé době. 

Témata do podcastu si zpracovávám úplně nejraději na své vysněné chatě v Krušných horách, kterou jsme si s mou milovanou ženou pořídili docela nedávno. I tenhle příběh by dal na samotný podcast a jednoduše byl opět důkazem toho, že zákon přitažlivosti prostě funguje vždy a všude. O tom ale zase někdy jindy. 

O svých výsledcích a plánech ve své mysli nejraději přemítám na procházkách v krušnohorských lesích. Jednou takhle na jedné takové procházce, někdy koncem ledna letošního roku, jsem přemýšlel nad tím, jak vlastně ten můj konkrétně může posluchačům pomáhat. Zkoušel jsem se vcítit do role jednoho z vás, říkal jsem si, že možná jezdíte pravidelně někam autem, nebo že posloucháte podcasty někde na procházkách nebo při sportu. Většinou mi píšete, že jsou pro vás podcasty pravidelnou inspirací a motivací do všedního dne. Z toho mám samozřejmě radost. Položil jsem si ale otázku, zda jsme my všichni, včetně mě, schopni všechny ty informace z podcastů, článků, různých přednášek a knih skutečně využít pro pozitivní změnu v našem životě? Informací okolo nás je nepřeberné množství, lidé už přečetli tisíce knih osobního rozvoje, byli na stovce konferencí a slyšeli desítky inspirativních příběhů. Kolik z těchto lidí ale bylo schopno všechny tyto informace skutečně zpracovat, aplikovat do svého života a využít pro svůj růst? A jak jsem tak přemýšlel nad těmito otázkami, tak mi najednou v mysli z ničeho nic naskočila myšlenka. Úplně se mi rozbušilo srdce, až jsem se zastavil a řekl si: No, tohle by mohlo přece fungovat, proč mě to nenapadlo dřív!

A o čem že je teď vlastně řeč? Určitě si také vybavíte situaci, kdy jste si přečetli v knize nějakou zajímavou informaci, případně slyšeli nějaký inspirativní příběh a řekli si, že přesně tímhle se budete v životě řídit. No jo, ale kolika z nás se to podařilo? Zamilovat se do myšlenky nebo nějakého principu je docela snadné, dokázat jej ale aplikovat do našeho života už je trošku složitější. Jakmile totiž naskočíme do našeho denního stereotypu, snadno na všechny ty motivační a inspirativní myšlenky zapomeneme.

Zkrátka a dobře začít dělat věci jinak a měnit naše životy k lepšímu není zas až tak jednoduché. Z druhé strany k tomu ale teď všichni můžeme mít ideální příležitost, protože se jako společnost nacházíme v bodě zlomu, kdy se vše okolo nás mění a kdy jsme vlastně tak nějak donuceni ke změnám našeho chování. A tak když už ty změny máme dělat, tak proč je nedělat vědomě a jedině k lepšímu?

I všechny tyhle otázky a úvahy se mi honily v mysli, když mě napadlo, že se vedle podcastů a článků na webu nabízí příležitost začít si společně ke zmiňovaným pozitivním změnám pomáhat. A tím se dostáváme k onomu nápadu, vlastně docela jednoduché věci, o které jsem se nedávno už také zmiňoval v jedné z předchozích epizod Myšlením na vrchol. Tehdy jsem vám jen řekl, že připravujeme novinku, o které jsem přesvědčený, že vám pomůže posunout i váš osobní růst o level výš. Dnes už s jistotou vím, že se nám to podaří realizovat, a proto jste jako posluchači podcastu Myšlením na vrchol první, koho bych rád s tímto mým nápadem seznámil.

Rozhodli jsme se připravit speciální Improovio program. Tento program bude určený pro všechny,  kteří se chtějí stát aktivním tvůrcem svého života a chtějí postupnými a drobnými kroky začít měnit svůj život k lepšímu. Myšlenka tohoto programu tkví v tom, že budeme našim členům na pravidelné bázi pomáhat aplikovat jednotlivé principy a myšlenky úspěšných lidí do jejich života. Sami jste už určitě chtěli něco ve svém životě zlepšit, změnit svůj život k lepšímu, zbavit se nějakého zlozvyku, vybudovat si nějaký nový lepší návyk, začít třeba podnikat, vydělávat víc peněz, zlepšit si své zdraví nebo svou kondici. To vše jsou cíle, nad kterými přemýšlí spousta z nás.

Mně se podařilo v životě několika významných změn dosáhnout a poznal jsem spoustu dalších lidí, kteří to dokázali také. A všechny ty změny měly společného jmenovatele. Byl jím čas. Každá změna chce svůj čas, nic není hned. Potřebujeme postupovat drobnými kroky, jen tak změny dotáhneme do úspěšného cíle. Jenže to si vyžaduje spoustu odříkání a trpělivosti. No, a to není vždy tak jednoduché. Proto jsem se spojil i s dalšími autory Improovia, jako je Petr Casanova, David Kolář, Marián Jelínek, Petra Boušková a Petr Štěpánek a připravil společně s nimi seberozvojový program, který vám bude pomáhat realizovat změny ve svém životě, pravidelně se zastavovat, vyhodnocovat, plánovat a aplikovat nové věci. Zkrátka a dobře by se mělo jednat o motivační a růstový program, který vás bude provázet za životními změnami a který si bude moct dovolit opravdu každý. Já jsem z té myšlenky úplně nadšený a jen doufám, že splní svůj účel. Pokud se i vám tato myšlenka líbí, pokud vás zaujala  a chtěli byste se dozvědět, co vše náš Improovio program bude obsahovat, zkuste si poslechnout i další epizodu Myšlením na vrchol. Představím v ní všechny konkrétní body, ze kterých se bude program skládat. Pokud jste každodenním posluchačem mých podcastů, můžete se těšit na další epizodu už zítra. A pokud posloucháte podcasty zpětně a jste zvědaví, co vše bude program obsahovat, stačí si překliknout ve vaší aplikaci na další epizodu. Určitě budu ale i rád, pokud mi dáte zpětnou vazbu napíšete mi třeba do mého e-mailu [email protected], co si myslíte o této myšlence. Vaše zprávy jsou pro mě tím nejcennějším, za ně vám moc děkuji a přeji už všem svým posluchačům úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder