Kde získat oporu a nevzdat svůj cíl?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Myslím si, že rozhovor s Evelínou Hettnerovou a Michalem Rückelem hezky navazoval na předchozí podcasty, kde jsem se zabýval tématem sebepoznání. Se zmiňovanou dvojicí jsem se bavil o spoustě témat, které se sebepoznáním souvisí. Obecně lze říct, že znát se a rozumět sám sobě je základem jakékoliv růstu a zlepšení v našem životě. V rozhovoru jsme se bavili o kurzu, který Michal společně s Evelínou připravili a který je také takovým průvodcem sebepoznání. Řeč přišla ale také na závislosti, na práci s egem nebo na zpracování nejrůznějších informací tak, abychom si z nich pro náš život odnesli co nejvíce. Pokud jste rozhovor s Michalem a Evelínou neslyšeli, zkuste si jej, prosím, poslechnout. Věřím, že i vy v něm naleznete spoustu inspirace a přínosných myšlenek. 

Pokud bych měl vypíchnout konkrétní téma, a to zpracování informací tak, abychom z nich získali pro náš život co nejvíc, tak právě tato myšlenka je i mně velmi blízká. Michal a Evelína zmiňovali, že se snažili svůj online kurz zpracovat způsobem, aby se studenti kurzu nezabývali jen holou teorií, ale aby se učili získané informace aplikovat i do praxe. I já vnímám tento princip zpracování informací jako velmi důležitý. I právě proto jsme na podobném principu postavili i momentálně vznikající program Improovio, o kterém jsem se v podcastu nedávnou zmiňoval. 

Už mi napsalo několik posluchačů s různými dotazy k programu. Ptali jste se, co vše bude program obsahovat, jak si máte představit magazín, kde budou probíhat živá vysílání nebo jak máme naplánovaná ta Mastermindová setkání. Já bych se teď nerad opakoval, protože o tom všem jsem se zmiňoval právě ve svých podcastech, kde jsem celou myšlenku tohoto programu představoval. Jestli tedy někteří z posluchačů vůbec nevědí, o jakém že programu je tu teď řeč, pusťte si prosím epizodu MNV číslo #380 a #381. 

Nejčastější dotaz k programu Improovio ale zněl, jakým způsobem se můžete do tohoto programu zapojit. Moc se omlouvám, pokud jsem vás až příliš nalákal a chtěli byste na sobě začít pracovat hned. Jak jsem ovšem zmiňoval právě v oněch předchozích epizodách, celý program se bude točit okolo pracovního tištěného magazínu Improovio. První vydání magazínu už máme napsané, aktuálně už první vydání míří do bran tiskárny a od 1. května jej budeme rozesílat mezi členy programu. Spuštění programu ale nebylo jen o napsání nějakého magazínu. Museli jsme připravit předplatitelský systém, vyvíjeli jsme mobilní aplikaci a spoustu dalších věcí, se kterými vás nebudu zatěžovat. A protože se celý program točí okolo obsahu v magazínu, tak právě proto jej budeme spouštět od začátku května, kdy bude vše připraveno, a začneme magazíny rozesílat mezi členy, abychom všichni společně mohli začít s obsahem pracovat. Proto, jak jsem říkal, pokud jsem vás až příliš nalákal a chtěli byste se stát členem, tak nám dejte už jen malou chviličku a slibuji, že to bude možné. Prakticky každým dnem budeme spouštět registraci pro členy. 

Členy do programu musíme nabírat postupně, aby se nestalo, že například na někoho nezbyde magazín. Hlavní ale je postupné navazování vztahů se všemi členy v uzavřené skupině na Facebooku. Proto je počet členů omezený. Máme ovšem v plánu postupně s každým dalším číslem přibírat postupně nové členy. Pokud se vám proto myšlenka Improovio programu líbila a chtěli byste společně v rámci komunity pracovat na pozitivních změnách ve svém životě, tak nejjednodušší, co teď můžete udělat, je odebírat naše newslettery. 

V rámci newsletterů se snažíme neposílat jen otravné nabídky a reklamní sdělení. Pro nás je to především způsob komunikace s našimi čtenáři. Proto každý den posílám přehled nových článků na webu, aby vám něco zajímavého neuniklo. Jakmile ale bude spuštěna registrace do programu, určitě vás o tom budu informovat i tady ve svém podcastu. Rád bych vám oznámil přesné datum, ale bohužel jej ještě nevím, vše se odvíjí od práce programátorů, a kdo jste někdy stavěli nějaký web nebo spouštěli různé systémy, tak jistě máte také zkušenost, že člověk nikdy neví, kde se vyklube zašitý šotek, který vše zdrží a pokazí. Takže ještě všechny nedočkavce žádám a trpělivost a omlouvám se ještě jednou, pokud jsem vás pro myšlenku společné práce v rámci Improovio programu až příliš nadchnul.

Jak jsem říkal, hlavní myšlenkou je pomáhat měnit naše životy k lepšímu. Důvod, proč tohle chci nejen já, ale i další autoři Improovia, je zcela jednoduchý a možná taky trochu sobecký. Prostě chceme žít v úspěšné společnosti, jenže tu tvoří jen úspěšní lidé a přesně těmito lidmi se chceme obklopovat a společně si k tomu úspěchu pomáhat. Ono to takhle zní docela jednoduše, kdo jste ale už v životě dokázal projít nějakou změnou nebo náročnějším obdobím, tak mi dáte jistě za pravdu, že to není vůbec jednoduché a je to pořádná dřina. A mít v tomto procesu změny nějakou oporu a možnost získat zkušenosti někoho, kdo je třeba jen o krok nebo dva napřed, může být v ten moment k nezaplacení. Nebojím se říct, že možná taková opora je přesně to, co rozhoduje o vytrvalosti a trpělivosti při cestě za naší vizí. Ne každý má ale štěstí a ne každý má podobnou oporu k dispozici a já jen pevně doufám, že se bude členům Improovia dařit nacházet tuto oporu v rámci celé komunity.

Společným cílem by mělo být měnit životy k lepšímu, jednoduše řečeno dosahovat lepších výsledků a být každý den kousek blíž své vizi. Asi každý někdy přemýšlel nad lepšími výsledky. Chtěli jsme třeba vydělávat víc peněz nebo zhubnout, více sportovat, naučit se nějaký jazyk. Vzpomeňte si, na jakékoliv zlepšení chcete. Ne vždy se nám ale podařilo takového zlepšení dosáhnout. A víte proč? I mně chvíli trvalo, než jsem pochopil, že pokud chci dosahovat lepším výsledků, tak první, co musím přestat dělat, je zaměřovat se právě na ty samotné výsledky. Možná si teď říkáte, co to zase ten Eder mele za blbosti? To je přece nelogické, na co jiného bych se měl zaměřit víc než na své výsledky, když je chci zlepšit? Samozřejmě vysvětlím, jak to myslím. Než se k tomu ale dostanu, tak bych potřeboval, abyste se nejprve zamysleli nad svou minulostí. Zkuste si vzpomenout, ideálně i někam napsat na papír, kterých cílů se vám v minulosti nepodařilo dosáhnout, a to přesto, že jste tomu věnovali velké úsilí. Obětovali jste tomu fakt hodně, snažili jste se, ale přesto to nešlo. Prostě jste nevydrželi a vzdali svůj cíl. Já jsem takových cílů měl a vlastně i mám dodnes stále dost a v dalším podcastu Myšlením na vrchol bych si chtěl povídat právě o tom, proč se nám nedaří takových cílů dosahovat a co musíme změnit, abychom jich dosáhli. Zajímá-li vás i toto téma, určitě budu rád, když si pustíte další epizodu. Třeba zítra, pokud patříte mezi každodenní posluchače. A nebo klidně hned, pokud si dáváte více epizod najednou. V každém případě by bylo super, abyste nejprve zavzpomínali na ty zmařené cíle. Vím, že z nich asi nebudete mít úplně dobrou náladu, možná budete znovu prožívat nějaké negativní emoce, ale věřím, že si je dalším podcastem zase zlepšíte a že vám opět udělám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder