Jak poznat sám sebe a růst každý den s úsměvem

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Důležitost sebepoznání si uvědomovali už filozofové, jako byl například Sokrates nebo Platón. O Sokratovi se například ví, že než se začal věnovat filozofii, tak se věnoval fyzice, až později si uvědomil, že klíče k úspěchu v životě se nacházejí právě v sebepoznání. A to jsme několik tisíc let v naší historii a stále jsme se v tomto směru skoro nikam neposunuli, protože je stále ve společnosti tolik lidí, kteří podceňují čas, který by mohli věnovat poznání sama sebe. Neustále se zajímáme o různé moderní nástroje a „hacky“, které by nám ušetřily práci nebo pomocí kterých bychom dosáhli lepších výsledků. Při tom si neuvědomujeme, že těch nejlepších výkonů jsme schopni dosáhnout jen tehdy, pokud dobře známe nástroj, prostřednictvím kterého chceme těchto výsledků dosáhnout. Tím nástrojem jsme právě my sami, respektive naše mysl. 

Každý z nás se nějakým způsobem vyvíjíme, a proto je vlastně skutečné sebepoznávání nekončící proces, při kterém pozorujeme naše myšlenky a pocity. Základem jakéhokoliv zlepšení a růstu je vždy poznání. Pokud se například chceme stát automobilovým závodníkem, tak musíme obkroužit hodiny po okruhu a znát náš vůz do naprostého detailu. Špičkový závodníci musí nejprve poznat svůj vůz a hned potom potřebují poznat i trasu, na které budou usilovat o vítězství. A naprosto stejný princip platí i v našem životě. Pokud chceme v životě vítězit a dosahovat co nejlepších výsledků, musíme nejprve poznat sami sebe a posléze také cestu, po které kráčíme. A když se třeba z ničeho nic rozhodneme změnit směr naší cesty, tak si potřebujeme nejprve uvědomit, zda máme pro nový směr naší cesty také odpovídající stroj. 

Když jsem zmínil automobilové závody, tak bych mohl v tomto přirovnání pokračovat. Vezměte si například českého jezdce závodů Formule 1 Tomáše Engeho. Ten v letošním roce absolvoval Rallye Dakar. Určitě ale nemohl tento závod jet v monopostu určeným pro závody Formule 1 a rozhodně tato změna, kdy přesedlal z Formule 1 na Dakar, neproběhla lusknutím prstu. V zásadě se ale stále jedná o závody v nějakém voze. I když je každý vůz úplně jiný a v obou případech se jedná o jedny z nejnáročnějších automobilových závodů na světě, tak je prakticky nemožné přesednout z jednoho závodu na druhý, aniž by musel závodník věnovat spoustu času poznání svého stroje, prostředí a všeho, co k tomu patří.

Zkrátka a dobře poznání je klíčem k úspěchu v jakékoliv oblasti, a pokud chceme uspět v našem životě, potřebujeme nejprve poznat sami sebe, abychom věděli, pro kterou cestu je určený náš závodní speciál, a nesnažili se vyhrát Dakar v monopostu F1.

Svět okolo nás se neustále mění a všichni se současně nacházíme v jakémsi bodě zlomu, kdy celá společnost mění své chování prakticky ze dne na den. Udržet krok s takovými změnami a vědět, jak na ně reagovat, abychom z nich získali co nejvíc, není vůbec jednoduché. A stejně tak není jednoduché věnovat se v dnešní době aktivně nějakému sebepoznávání. Samozřejmě že nejprve věnujeme svůj čas zajištění základních lidských potřeb. Nemyslím tím ale teď jen potravu nebo obydlí. Máme tu samozřejmě ještě nějaké společenské a sociální potřeby, které nás stojí možná ještě více času. Odevzdat včas veškerou práci, obstarat děti, pověnovat se také svým koníčkům a zálibám. To vše patří do našich potřeb, a když už je tak nějak naplníme, tak nás to stojí tolik energie, že najít ještě nějakou další energii, abychom poznávali sebe sama, je čím dál náročnější.

K sebepoznávání dochází nejlépe skrze pozorování naší mysli. Skvěle nám k tomu mohu pomáhat zkušení kouči, kteří nám pokládají ty správné otázky, a stejně účinným nástrojem je také vedení jakéhosi vnitřního dialogu. Vnitřní dialog je prakticky o neustálé diskusi s naším vnitřním dvojčetem, tato diskuse by nás měla vést k pozorování našich myšlenek a emocí, které z nich vyplývají. Jenže takového kouče si nemůže dovolit úplně každý, hlavně tedy ne ti lidé, kteří jsou na začátku své cesty za lepším životem, a stejně tak si každý není schopen najít pravidelně čas na nějaký vnitřní dialog. A právě i to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli připravit pro naše čtenáře, fanoušky a posluchače podcastů Improovio program. 

Program je určený pro všechny, kteří se chtějí stát tvůrcem svého života a chtějí začít aktivně pracovat na pozitivních změnách. A protože základem jakéhokoliv zlepšení, růstu i vítězství je právě sebepoznání, tak bude hlavním cílem programu pomáhat jeho členům lépe poznat sami sebe. Možná si teď říkáte, jak takového cíle chceme dosáhnout? Jak jsem již říkal, tak výbornými pomocníky v sebepoznávání nám mohou být koučové a také vedení onoho vnitřního dialogu. Současně nám ale k růstu pomáhá také inspirace z příběhů dalších úspěšných lidí, získávání jejich zkušeností a know-how. No, a právě tyto oblasti bychom rádi propojili v rámci připravovaného programu.

Chceme toho docílit skrze pracovní listy, které budou následovat za každým článkem, příběhem nebo rozhovorem v připravovaném Improovio magazínu. Představte si například, že si přečtete nějaký zajímavý a inspirativní příběh a hned, jakmile jej dočtete, tak by k vám přišel váš kouč a začal vás pomocí otázek směřovat k tomu, abyste zkusili vymyslet, jak získané vědomosti využít ve svém současném životě. Jaký si myslíte, že by to mělo dopad pro využití získaného obsahu? Nebylo by to efektivnější, než si to jen zapsat někam do notesu, a pak se k tomu možná někdy vrátit?

Jak jsem již říkal, sebepoznávání je nekonečná, zdlouhavá a titěrná práce. Je to však práce, která s sebou přináší to nejsladší ovoce, a nejen já, ale i Petr Casanova a další autoři Improovia společně doufáme, že se nám skrze připravovaný program podaří všem jeho členům tuto práci co možná nejvíce usnadnit. Platí totiž, že jen ten, kdo vysadí strom a věnuje mu dostatečnou péči, může sklízet zasloužené ovoce. Musíme ale být na tuto péči sami? My věříme že ne, a proto chceme, aby se z Improovia stal účinný pomocník, který jeho členům pomůže pečovat o vysazený strom. Tak pokud i vy chcete sklízet co možná nejsladší ovoce a chcete společně pomáhat i dalším členům k co nejlepší sklizni, budu moc rád, když se potkáme v rámci programu v uzavřené skupině na Facebooku, na připravovaných webinářích nebo živých vysíláních. Pokud vás to zajímá víc a máte nějaké dotazy, určitě mi můžete poslat zprávu na e-mail [email protected]. Jinak ale stačí sledovat naše sociální sítě, odebírat naše newslettery a brzy se dozvíte víc. V každém případě vám děkuji za všechny vaše zprávy, také za poslech a odběr podcastu Myšlením na vrchol ve vaší aplikaci. A pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder