Co vše jsme ochotni překonat pro lepší život?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledním podcastu jsem mluvil o životních změnách. Rozhodnout se pro jakoukoliv zásadní změnu v našem životě není vůbec jednoduché. No a ještě aby taky jo, vždyť od té změny se může odvíjet celý náš budoucí život, tak je potřeba si ji pořádně rozmyslet. Bohužel to ale ve většině případů skončí jen u toho rozmýšlení a k reálným činům se rozhodne je hrstka z nás. Proč je ale tak těžké začít měnit naše životy k lepšímu? Copak bychom se nechtěli mít lépe? Mít lepší práci? Lepší zdraví? Lepší postavu? Většina z nás přesně ví, co a jak máme dělat, abychom dosáhli lepšího i kvalitnějšího života. Ale proč toho je schopna jen malá hrstka z nás?

Pokusím se vás k odpovědi dovést skrze jednoduchý příklad a věřím, že odpověď už budete schopni sami najít velmi snadno. Představte si, že jste chytili zlatou rybku, která vám splní vaše přání, když jí vrátíte svobodu. A tak vy rybku pustíte a přejete si třeba svůj vysněný dům někde na nějakém hezkém místě. Rybka nebude mít problém splnit vám váš sen, bude pro vás mít ale jednu nabídku. Rybka je totiž už dlouho nešťastná, protože i ona má jeden sen, který si nemůže sama splnit. Celý život si plave v jezeře pod vysokou horou a celý život sní o tom, že by se chtěla podívat do jezera na druhé straně kopce. Bohužel se ale nemá jak do tohoto jezera dostat, a tak vás požádá, zda byste ji tam byli ochotni přepravit. Bohužel k jejímu vysněnému jezeru vede jen cesta přes vrchol hory. Ta cesta je velmi nebezpečná, je na ní spousta překážek, nahoře vane silný vítr, jsou tam závěje a laviny. Dostat se na druhou stranu hory není vůbec nemožné, ale není to ani jednoduché. Je to cesta s nejistým výsledkem. Rybka vám slíbí, že pokud i vy ji splníte její velký sen, tak se budete mít ještě lépe, než si vůbec dokážete představit. Nebudete mít jen vysněný dům, můžete mít celý palác, můžete mít prostě cokoliv, co si budete přát, jen když splníte i její sen. Pokud ale horu nezdoláte a vrátíte se zpět, tak nebudete mít vůbec nic. 

Zkuste se sami nad tímto jednoduchým příběhem zamyslet a buďte teď sami k sobě upřímní. Byli byste ochotni riskovat jedno splněné přání proto, abyste se měli lépe než kdykoliv předtím? Nechat si splnit sen bez práce, nebo trochu riskovat a mít se tak, jak byste si to nedokázali představit ani v těch nejdivočejších snech? Nechci být vůči vám kritický, ale myslím si, že většina z nás by raději sáhla po jistotě bez námahy, než abychom zbytečně riskovali a přišli o všechno. Jednoduše je to v tom, že každý z nás by se měl rád lépe, ale málokdo je pro to ochoten něco obětovat a riskovat. Chtěli bychom dosahovat lepšího života co možná nejjednodušší cestou. Jako lidé upřednostníme jednodušší a pohodlnější věci před těmi lepšími. Možná že se mnou teď nebudete souhlasit, ale pokud by to tak nebylo, tak potom nechápu, proč lidé stále kouří nebo jedí nezdravě, když vědí, že to zhoršuje kvalitu jejich života.

Obecně věci, které za něco stojí, nejsou zadarmo, a to, co získáme snadno a bez námahy, má pro nás jen malou hodnotu. No zkuste si jen sami vzpomenout třeba na své dětství. Určitě jste někdy jako dítě získali něco velmi snadno a bez námahy. Jakou hodnotu to pro vás mělo oproti tomu, pokud jste museli pro svou vytouženou hračku něco obětovat? Nejde jen o to, že věci, které za něco stojí, nejsou jednoduché a nejsou zadarmo, jde především o to, že pokud dokážeme zlepšit náš život jen díky naší poctivé práci a dřině, tak má pro nás tento výsledný úspěch naprosto jinou hodnotu, než když nám jej někdo přinese na zlatém podnose. Proč myslíte, že většina lidí, co vyhrála velké peníze v loterii, velmi rychle končí bez peněz a někdy i s dluhy? Ti lidé si mohli zničehonic koupit, cokoliv chtěli, mysleli si, že si koupí šťastný život. Jenže štěstí opravdu není v penězích, peníze jsou jen jeho vedlejším produktem.

Proto je pro nás vlastně důležité muset pro zlepšení našeho života překonat nějakou překážku. Pokud by byl úspěch jednoduchý a dostupný bez námahy, co bychom z něj měli? Jak bychom si jej mohli vážit, když bychom pro něj nemuseli nic dělat? Všechna práce, dřina i odříkání, které každý z nás investuje do svého budoucího lepšího života, jen zvedá hodnotu našeho budoucího úspěchu. A čím větší překážku dokážeme překonat, tím více si budeme vážit našeho budoucího úspěchu. Zkuste si příště vzpomenout na tuto jednoduchou myšlenku, až budete zase někdy stát před nějakou životní výzvou a budete cítit obavy nebo snad strach. Věřím, že to i vám pomůže dělat věci, které za to opravdu stojí, a nezaleknout se žádné překážky. 

Naučte se vnímat strach jako svého přítele, který vás jen varuje před něčím novým a neznámým. Nenechejte se jím uchlácholit. Setrvat v pohodlí naší komfortní zóny je pohodlné a vlastně i důležité pro náš budoucí růst, jen v ní nesmíme zabřednout příliš dlouho.  Protože když tak uděláme a zůstaneme příliš dlouho v naší zóně komfortu, snadno zlenivíme, naučíme se vystačit si s tím, co už máme, a prostě přestaneme chtít víc. Přece co kdyby se to náhodou nepovedlo a přišli jsem o to, co už máme? Taková hloupá výmluva nám stačí, abychom přestali chtít růst. A věřte, že je opravdu hloupá, protože ve skutečnosti každý z nás má na mnohem víc, než na to, pro co se rozhodne, ale i to stačí pro náš růst. 

Tak snad vám i k růstu pomohl dnešní podcast Myšlením na vrchol. Jako vždy budu moc vděčný, když mi dáte nějakou zpětnou vazbu na mé podcasty, a samozřejmě budu také vděčný, pokud budete mít daný odběr podcastu ve Spotify, Apple podcasts nebo i Google podcasts. Každý podcast je k dispozici také ve formě článku na webu improovio.cz, kde mi také můžete zanechat zprávu. Předem díky za každou z nich a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder