Tři klíče úspěšného byznysu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Asi před třemi týdny jsme si v rámci živého vysílání Byznys ráno, které tvořím společně s Davidem Kolářem, a to každé pondělí od devíti hodin ráno na našich sociálních sítích, povídali o vlastnostech nejlepších podnikatelů. Tohle téma mi znovu připomněl rozhovor se Simonou Kijonkovou. Ten jste mohli v rámci podcastu Myšlením na vrchol slyšet v předchozí epizodě. Pokud jste rozhovor neslyšeli, zkuste si na něj během dne udělat čas, protože za mě je v něm krásně vidět, jaké myšlení by měl mít úspěšný podnikatel, kterým Simona Kijonková nesporně je. V dnešním podcastu bych se rád podělil o myšlenky, které se mi zapsali do mysli, právě když jsem si rozhovor poslechl. Inspirativních myšlenek je ale v rozhovoru určitě mnohem víc. V každém případě budu moc rád, pokud mi někdo z posluchačů napíšete třeba e-mail nebo zprávu na našich sociálních sítích a podělíte se o myšlenky z rozhovoru, které naopak inspirovaly vás.

Simona Kijonková dnes řídí holding společnosti Packeta Group, který za rok 2020 dosáhl obratu 2,5 miliardy korun. O úspěchu této dámy neslyšíme poprvé. O Zásilkovně se hlavně v e-commerce prostředí mluví už hezkých pár let a Simona si jako podnikatelka vysloužila v mediálním světě přízvisko „První dáma české e-commerce“. V rozhovoru, který jsem se Simonou vedl, jsem se snažil ukázat posluchačům, jaká byla cesta této dámy, než dosáhla takového úspěchu. Zásilkovna je na trhu deset let, ale hlavně v začátcích neměla Simona rozhodně na růžích ustláno. 

První myšlenka, jež mi utkvěla v mysli, byla, že se Simona nikdy nelitovala. Pamatujete na můj podcast, kde jsem mluvil o tom, že pokud se dnes nacházíte v táboře neúspěšných lidí, tak to, co vám nejvíce brání dostat se do toho druhého tábora úspěšných, je lítost? V rozhovoru mi Simona tento podcast připomněla a mluvila o tom, že už od svých třinácti let se musela prakticky postarat sama o sebe. Už jako dívka věděla, že chce jednoho dne podnikat, a už jako dívka se nebála myslet ve velkém. Samozřejmě že než založila Zásilkovnu a než se z ní stala ta První dáma české e-commerce, tak udělala spoustu chyb a špatných rozhodnutí a překonala několik krizí. Nikdy ale svých rozhodnutí nelitovala, věděla, že lítost ji nikam neposune.

Postupem času se i Simona Kijonková naučila chápat každou negativní zkušenost nebo krizi, kterou si prochází, jako něco pozitivního. Pochopila základní rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi nejen v tom, že se ti úspěšní nelitují, ale především že jsou chytří a učí se ze svých chyb. Toho ale nikdy tito lidé nebudou schopni, dokud budou svých chyb litovat a nenaučí se za ně být vděční. Je zkrátka důležité chyby přijmout a poučit se z nich. V rozhovoru například zaznělo také to, že když se poprvé rozhodla pro vlastní podnikatelskou dráhu a investovala své našetřené peníze do první firmy, tak zkrachovala. Mnozí její přátelé ji plácali po ramenou, litovali ji a říkali, ať si z toho nic nedělá a vrátí se zpět do firmy, kde dříve pracovala a kde měla hezký manažerský plat. Simona se ale nenechala zlomit ani svými přáteli a nepropadla lítosti. Naopak. Měla sílu se znovu postavit na nohy a jít zase dál. Pamatuji, že když jsem byl u Simony na prvním rozhovoru, asi před třemi lety společně s Petrem Casanovou, tak nám vyprávěla, že se dokonce nechala odříznout od celého světa a na jeden týden se nechala zavřít do tmy. Tato terapie jí pomohla utříbit si myšlenky a jít zase dál.

Další myšlenka, která mi utkvěla v mysli, vlastně tak trochu navazuje na nedávné podcasty, ve kterých jsem  mluvil o hodnotách a vizích. V rozhovoru Simona mluvila také o tom, jak důležité je pro ni jako pro podnikatelku mít nějakou vizi a kolem sebe ty správné lidi, kteří jí budou pomáhat její vizi naplňovat. V tomto případě jsou důležité dvě věci. První věcí je, že abyste získali takové lidi do svého týmu, tak musí být tito lidé ochotni vaši vizi následovat, a to znamená, že musíte všichni zastávat podobné nebo stejné hodnoty. Jednoduše kde není vize, tam není směr, a když nemáte směr, nemůžete se stát lídrem. Když máte svoji vizi a znáte směr vaší cesty, bude vás to chránit před strachem z nejistoty, protože zkrátka a jednoduše budete vědět, kam chcete jít a proč tam chcete jít. A tím se dostáváme opět k tomu, co by nemělo chybět v žádné vizi. Záměr vaší cesty. Simona v rozhovoru zmiňovala, že je velmi důležité nechtít podnikat jen pro peníze, ale právě pro tu vizi. Jakmile budete mít v záměru vaší vize jen peníze, znamená to, že jsou právě peníze na prvním stupni vašeho hodnotového žebříčku. Jakmile dělá někdo něco jenom pro peníze, tak je to velmi krátkozraké. Z dlouhodobého hlediska se nikdy nebude na pomyslném výsluní úspěchu vyhřívat příliš dlouho. Podobných příkladů a příběhů lidí, kteří podnikali pro peníze, máme ve svém okolí pořád dost a upřímně asi neznám žádné z nich, co by dokázali být dlouhodobě úspěšní.

Jakmile budete znát svou vizi a budete ji mít postavenou na zdravých hodnotách, bude vám to pomáhat udržovat ještě jednu důležitou a podstatnou vlastnost těch nejlepších podnikatelů. Mluvím teď o pokoře. Být pokorný ke svým činům, ke svému životu a k lidem v mém okolí je něco, co spoustě lidem dnes chybí. A přitom pokud by se tito lidé naučili být pokorní, ušetřili by si spoustu zbytečných a negativních emocí. Bohužel negativní emoce nás vedou k negativnímu myšlení a negativní myšlení má za následek i negativní chování. Pokoru tak lze z mého pohledu vnímat jako prevenci před zbytečnými a negativními emocemi. Nikdy ovšem nesmíme dopustit, aby pokora srážela naší vlastní sebehodnotu. Kde ale hledat tu zdravou míru pokory a je možné se pokoře naučit? Na tuto otázku budu odpovídat v dalším podcastu Myšlením na vrchol. Pokud už odpověď znáte a jste pravidelnými posluchači Myšlením na vrchol, budu skutečně poctěn, když mi ji napíšete a případně i přidáte, co jste si z rozhovoru se Simonou Kijonkovou odnesli. A pokud posloucháte podcasty zpětně, můžete se klidně rovnou vrhnout na další díl a svůj názor mi poslat klidně až po něm. Moc vám za všechny zprávy děkuji, jsou pro mě inspirací. Já jen doufám, že vám těmito podcasty oplácím inspiraci stejnou mincí a že vám stále dělám svou tvorbou úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder