Sebepoznání jako klíč k bohatšímu životu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V poslední epizodě mého podcastu jsem vám vyprávěl příběh Michala Rückela, na kterém si krásně můžeme všimnout, jak lze objevit a začít brousit diamant, pokud se dokážeme zbavit emočního tlaku a objevíme smysl našeho života. Jestliže výsledky, kterých dosahujeme v našem životě, naplňují naši potřebu přínosu pro druhé a také potřebu, kdy cítíme, že jsme součástí něčeho, co přesahuje naší osobnost, tak se začne naše osobnost rozvíjet. Získáme tím duševní bohatství a náš život nám začne dávat smysl. Michal objevil tento smysl v pomáhání druhým lidem harmonizovat jejich život. A proto založil nadaci, jejímž jediným cílem je pomáhat dětem i dospělým v objevení jejich silných stránek. Tato nadace pomáhá lidem poznat sama sebe, protože jen tak budeme schopni začít řídit svůj život. To, co neznáme, nemůžeme chtít řídit a ovládat.

Myslím si, že o této nadaci jsem se už kdysi ve svém podcastu zmiňoval. Tato vize i mě totiž dává veliký smysl a vidím v ní spoustu spojitostí s vizí, pro kterou jsem se i já rozhodl. A právě proto myšlenku této nadace rád podporují i ve svém podcastu, věřím totiž, že i pro vás bude dávat smysl. V rámci zmiňované nadace se Michal spojil s Evou Urbanovou, psychometričkou, která více jak 25 let vyvíjela zcela unikátní nástroj WORKtest. Ten pomáhá dětem i dospělým s objevením jejich talentů, ale umí rozpoznat i spoustu dalších věcí až po příčiny syndromu vyhoření. Hlavním podporovatelem nadace se stala i Michalova firma Finanční institut, která částečně kryje náklady za realizaci testů, které pomáhají dětem s výběrem středních škol, protože to je právě ten důležitý rozhodovací milník při vykročení do jejich života. No jen si představte, že by někdo za vámi na konci základní školy přišel, udělal s vámi zmiňovaný test a dal vám nápovědu k tomu, jakým směrem se dále vydat do svého života, aby vás to bavilo. Když totiž jdeme na školu, která je odrazem našich silných stránek, a děláme to, co nás skutečně baví, učení je najednou radost, a tak nějak nás prostě baví růst.

Michal začal se svou nadací oslovovat ředitele základních škol. Jejich zájem byl až překvapivý a vítali tuto možnost s otevřenou náručí. Bohužel nečekaná situace způsobená světovou pandemií znemožnila pořádání fyzických akcí pro rodiče, žáky i studenty, a to i znemožnilo další aktivity, které začal Michal se svými kolegy v rámci nadace podnikat. Pokud ovšem někdo najde smysl svého života, žádná překážka pro něj není nepřekonatelná. A stejně tak tomu bylo i v tomto případě. Michal měl potřebu pokračovat v naplňování životní vize a jako úspěšný podnikatel věděl, že není možné čekat, až se situace zlepší. Věděl, že je zapotřebí reagovat na změny.  Proto oslovil terapeutku Evelinu Hettnerovou a společně s ní se  rozhodl investovat svůj čas pro natočení online kurzu „Šťastní a bohatí“. Cílem tohoto kurzu je naplňovat Michalovu vizi, tedy pomáhat lidem s rozvojem jejich silných stránek. Většinou jsem zvyklý na to, že podobné online kurzy stojí tisíce korun. Naprosto upřímně jsem se kdysi děsil, proč si někdo říká tak velké sumy za nějaká online videa, ovšem pozměnil jsem názor, když jsem zjistil, co vše vytvoření takového kurzu obnáší a že to vůbec není levná záležitost, pokud to chce člověk dělat na nějaké dobré úrovni. Proto mě i překvapila cena Michalova kurzu, která je jen pár set korun. Když mi tuto cenu sdělil, tak jsem na něj vyvalil oči a řekl mu: „Nezbláznil ses? Na tom snad nemůžeš nic vydělat!“ Michal mě ale opravil, že jeho cílem není na kurzu vydělávat peníze, ale naplňovat svou vizi. Potřebuje ale zajistit financování pro běh nadace, a proto kompletní výtěžek bude připadat zmiňované Nadaci EU&FI na podporu dětí a další nadační pořadatelské činnosti. 

Nadace dětem například částečně kryje náklady za zmiňovaný osobnostní test, na kterém Eva Urbanová pracovala déle jak 25 let, než jej dovedla do dnešní kvality. Samozřejmě je ale také třeba platit lidi, co v nadaci působí a tak dále. Proto se Michal rozhodl podělit o své zkušenosti a know-how a chce v rámci zmiňovaného kurzu získat prostředky. Kurz je od dnešního dne, tedy dne, kdy vydávám tento podcast, což je 20. března, k dispozici na stránkách www.nadace-eufi.cz. Pokud vás toto téma zaujalo a dává i vám Michalova vize smysl, zkuste se na stránky nadace podívat. 

Chápu, že teď mě někteří posluchači začnou peskovat za to, že tady ve svém podcastu dělám reklamu. Já ale věřím, že tento projekt dává smysl, a proto jej chci takto podpořit. Pokud ovšem nevíte, co od takového kurzu čekat a nejste si jisti, zda vám to přinese to, co jste očekávali, mám pro všechny z vás bonus, o kterém jsem se zmiňoval v minulém podcastu. Michal Rückel byl nedávno osloven VŠB v Ostravě, zda by pro jejich studenty neudělal přednášku na téma sebepoznání. Michal souhlasil a pro studenty zpracoval téměř dvouhodinovou přednášku, která mezi nimi vyvolala nečekaný zájem. Přednáška byla okamžitě obsazena a ohlasy studentů byly velmi pozitivní. Michal mi posílal i jejich děkovné dopisy, díky kterým si potvrdil, že jeho vize dává smysl a naplňuje ho tou správnou pozitivní energií, možná v trochu nelehké době. V těžkých dobách, kdy ve společnosti panuje strach z nejistoty a spousta negativní energie, je každé povzbuzení více než potřebné. Přednáška přivedla studenty k většímu zamyšlení a pomohla v nich probudit touhu po hledání svých silných stránek či talentů. Ukázku z této přednášky dal Michal zdarma i na Youtube a abyste ji nemuseli dlouze hledat, tak stačí jít na náš web improovio.cz a na konci článku u tohoto podcastu ji můžete shlédnout a jednoduše si tak ověřit, zda by těch pár set korun za kurz pro vás byla dobrá investice, nebo ne. V přednášce se dozvíte více o Michalově cestě k sebepoznání, dělí se tam o své pocity i zkušenosti. Dozvíte se například, jak jemu osobně změnil život workshop, za který zaplatil deset tisíc euro, a proč to vnímá jako nejlepší investici ve svém životě. Zkuste se, prosím, na přednášku podívat, pokud vás toto téma zajímá, a potom mi můžete napsat i zprávu, co konkrétně jste si z Michalovy přednášky odnesli. Tak jen doufám, že vám i tento tip na víkend udělá radost a nebo jen úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder