Příběh muže, který díky dětem pochopil životní smysl a opravdové štěstí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V posledním podcastu jsem použil příměr s diamantem a ukázal na něm, jak důležité je nejprve zbavit sám sebe tlaku, abychom mohli takový diamant v sobě objevit a vybroušením z něj získat maximální hodnotu. Tím pomyslným diamantem jsem měl na mysli naši osobnost, protože pokud ta roste a rozvíjí se, získává i na hodnotě. Když jsem mluvil o tlaku, který je na naši osobnost vyvíjen, vzpomněl jsem i na příběh Michala Rückela. Dlouhodobí a pravidelní posluchači podcastu Myšlením na vrchol neslyší o Michalovi poprvé, mohli jste jej slyšet i v rozhovoru v minulém roce. Pokud byste si rádi tento rozhovor připomněli, tak to byla 115. epizoda. 

A teď proč jsem si vzpomněl zrovna na něj. Michal byl totiž jeden z těch mála lidí, kteří dosáhli již ve velmi mladém věku velkého finančního bohatství. Dolarovým milionářem se Michal stal už ve 24 letech, ovšem místo toho, aby se cítil na vrcholu, tak měl pocit, že i přes veškeré obchodní, kariérní a finanční úspěchy byl na úplném dně. Co se týče společenského statusu a bohatství, tam bychom o žádném dně mluvit nemohli, ale uvnitř byl zklamaný. A tehdy si Michal položil otázku, tak tohle že je to štěstí, pro které jsem to všechno dělal? Stal se z něj cílový „fěťák“ a Michal si uvědomil, že pokud na svém přístupu k životu něco nezmění, může časem přijít o to, co mu bylo nejcennější. O svou rodinu, o své zdraví a posléze i o své finanční bohatství. Myslím si, že tohle je přesně ten případ, kdy si naše okolí myslí, že musíme být díky získanému bohatství tou nejšťastnější osobou na světě, ale my se při tom cítíme úplně prázdní. Je to vlastně i přesně to, o čem mluví Tony Robbins, pokud skrze svou vizi a své cíle naplňujeme jen potřeby, které vytváří naši osobnost, aniž by se tato osobnost i nadále rozvíjela, tak náš úspěch zůstává bez pocitu vnitřního naplnění. A úspěch bez smyslu a vnitřního naplnění se posléze stává neúspěchem.

No a přesně takový pocit poznal Michal. Ten se do 24 let řídil hlavně rozumem, ten mu ale opravdové štěstí nepřinesl. Až ve chvíli, kdy začal poslouchat i vlastní srdce a zharmonizoval svůj život, tak pochopil, kde se ukrývá opravdové štěstí. Michalovi je dnes 34 let, má krásnou ženu a tři zdravé děti. Je podnikatelem, investorem a mentorem. Dnes už ví, že se vyplatí poslouchat hlas našeho srdce, neboť to častokrát ví lépe než mysl, co doopravdy chceme a po čem skutečně toužíme. Je důležité mít rozum a srdce v harmonii. Naše mysl totiž může být ten nejlepší nástroj, který nám pomáhá dosahovat vizí, které chceme, ale když nezapojíme do rozhodování i srdce, tak nás EGO může dovést k něčemu, o co vlastně nestojíme. A pak jsme sice třeba úspěšní, ale cítíme se prázdní a nenaplnění.

V životě můžeme díky tlaku systému, EGA nebo společnosti, která nám ráda diktuje, co máme mít a jak máme žít, toužit třeba po materiálním bohatství a životu v luxusu. Srdce posléze může objasnit, že jen bohatství a luxusní věci nejsou třeba k tomu, abychom se cítili lépe nebo jako větší osobnosti. Osobností se člověk může stát i bez drahých věcí, protože ty z člověka šťastnou bytost samy o sobě neudělají.

Jako dítě si Michal myslel, že štěstí spočívá ve velkém finančním úspěchu. Upřímně i já jsem kdysi měl tento pohled na úspěch. A dnes už také vím, že opravdový úspěch je někde jinde a uvědomuji si, že peníze nám štěstí nepřinesou. To nám ale nepřinese ani chudoba. Časem jsem tak jako Michal i já pochopil, že ke šťastnému životu nás spíše dovede rozvoj našich talentů, díky kterým můžeme dělat to, co nás baví, naplňuje a přináší nám nejen dosažení cílů, ale i radost ze života. Uvědomil jsem si, že cíle nejsou důležité, protože mnohem důležitější je, kým se staneme na cestě naším životem. A podobně mluví právě i Michal Rückel na svých přednáškách.

Už od dětství snil o finančním bohatství a jeho rozum mu radil, aby se učil od těch nejlepších. Četl knihy, a když byl na vysoké škole, dostala se mu do rukou kniha od Roberta Kiyosakiho. Díky této knize pochopil, že chce-li být v životě skutečně úspěšný a bohatý, bude se muset buď dostat do vrcholového managementu velkých firem, nebo jít vlastní cestou a začít rozvíjet obchodní dovednosti. Michal si zvolil druhou variantu a jak jsem říkal, finančního bohatství dosáhl velmi brzy, založil vlastní společnost s názvem Finanční institut a dosáhl vrcholu kariéry. Mohl si koupit, cokoliv chtěl, stále si tehdy ještě myslel, že mu peníze přinesou štěstí. Ale nepřinesly. Dělaly z něj jen cílového feťáka, který potřeboval stále větší a větší dávku materiálního uspokojení, které ovšem neuspokojovalo jeho duši.

Michal mi při našem setkání přiznal, že obracet myšlení mu pomohly i jeho děti.  Při jejich pozorování pochopil, že děti žijí proto, aby byly šťastní. Štěstí je totiž cílem všech našich ostatních cílů. Jenže většina lidí si v dospělosti myslí, že štěstí pramení z úspěchu, hromadění bohatství, zdraví či dobrých vztahů. Aby také ne, když se společnost, ve které žijeme, v nás neustále snaží vyvolat představu, že tyto věci přinášejí pocit štěstí. Ale to je omyl a Michal dnes říká: „Úspěch, bohatství, zdraví, či skvělé vztahy jsou jen vedlejšími produkty štěstí, nikoliv jeho příčina.“

Právě děti nám dospělým mohou být skvělými učiteli a ukázat nám, co je opravdové štěstí, neboť oni nevstávají ráno otrávené ze života. Naopak jsou plné radosti, energie a kreativity. Umí vyhledávat zdroje bezpodmínečné lásky a jsou šťastné jen tak. Oni totiž vědí, že štěstí je stav našeho vnitřního nastavení.

I když se Michal Rückel dostal na pomyslné emoční dno, na nějž ho přivedla honba za finančním bohatstvím, tak je dnes za tuto cestu vděčný. Bez ní by totiž nikdy nezískal toto poznání a nepodařilo by se mu objevit nový smysl života. Jeho největší životní vášní se stalo sebepoznání a osobní rozvoj. Touha pomáhat ostatním lidem vytvořit bohatý život ve všech jeho aspektech a dostat jak rozum, tak i srdce do harmonie. Objevil díky pádu na dno novou vizi a tu se rozhodl naplňovat. Proto založil nadaci, která bude pomáhat dětem i dospělým objevovat silné stránky a pracovat na jejich rozvoji.  Uvědomil si totiž, že právě zde se ukrývá tajemství jejich šťastného a úspěšného života.

Více si ale o této nadaci řekneme zase v dalším podcastu Myšlením na vrchol. Pokud posloucháte podcasty pečlivě každý den, tak dnešní podcast posloucháte v pátek, a jako odměnu mám pro vás na zítřek, tedy na další pravidelnou epizodu, jeden malý bonus právě od Michala Rückela. Můžete se tedy už zítra na tento bonus těšit. A pokud jste ti posluchači, kteří poslouchají podcasty zpětně, můžete se rovnou vrhnout na další epizodu, ve které zjistíte, o jaký bonus se jedná. Tak jen doufám, že vám i dnešní epizoda přinesla do života nějaké zamyšlení nebo vám jen udělala úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder