Klíčové dovednosti úspěchu 21. století

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Mluvil jsem už se spoustou podnikatelů z různých oborů a řekněme i v různé fázi jejich podnikatelské cesty. Spousta těchto podnikatelů, se kterými jsem mluvil, mi přiznalo, že pokud by předem věděli, co vše je bude čekat na jejich cestě za úspěchem, tak by se pravděpodobně pro podnikání vůbec nerozhodli. Čímž mi určitě nechtěli dát najevo, že by litovali svých rozhodnutí, ale spíš nečekali, jak skutečně náročná bude jejich cesta za splněným snem. A možná že právě ta nevědomost byla na jejich cestě tím nejcennějším. Někdy je prostě lepší nevědět, co nás čeká, protože kdybychom to věděli, tak by nás mohl snadno pohltit tak velký strach, že bychom nikdy nedostali odvahu vykročit vlastní cestou a stát aktivním tvůrcem našeho života.

V minulém podcastu jsem si povídal s podnikatelem Martinem Kasou. Pokud jste rozhovor neslyšeli, zkuste si jej poslechnout. Věřím, že i vy si všimnete toho mimořádného podnikatelského mindsetu Martina Kasy. Ten podniká se svým bratrem Petrem už od vysoké školy a podařilo se jim vybudovat dvě opravdu velké firmy. První z nich byl e-shop Kasa.cz, který následně prodali, a od roku 2013 budují společnost Pilulka.cz. 

Pokud bych si měl dovolit shrnout mé pocity z rozhovoru s Martinem Kasou, tak za sebe bych si dovolil říct, že jsem hovořil s mužem, který oplývá až neobvykle pozitivním přístupem a pohledem na život. Upřímně jsem zvyklý, že úspěšní lidé mají poměrně bohaté pozitivní myšlení, ale z rozhovoru s Martinem Kasou jsem měl vlastně pocit, že se jedná o člověka, kterého snad nic nerozhází a který se už od přírody soustředí hlavně na pozitiva okolo sebe. I velmi pozitivní lidé si občas rádi stěžují a mají potřebu ukázat lidem, jak náročná a těžká byla jejich cesta za úspěchem. U Martina jsem měl ale pocit, že to byla vlastně taková pohoda, brnkačka a vše to šlo tak nějak samo.

Nejsem naivní a je mi jasné, že vybudování tak velké firmy jako například Pilulka.cz nebyla úplná hračka a určitě zažil spoustu náročných situací a tvrdé práce. Líbí si mi ale, že o tom nemá Martin Kasa potřebu vůbec mluvit, protože má asi od přírody ten dar soustředit se skutečně a jen na ty pozitivní věci, které je schopen ovlivnit a které jsou pro něj přínosem. A nebo je to doopravdy jenom tím nedostatkem informací, jak vtipně a trefně zmínil Martin v našem rozhovoru. A do určité míry má vlastně pravdu. Ono je někdy skutečně lepší některé věci nevědět. Zejména pokud jsou to věci, které mají negativní dopady pro můj život a které velmi těžko budu schopen ovlivnit. Protože když o nich zcela logicky nevím, tak se jimi ani nemohu trápit.

Skutečně ale Martinovi stačilo pro úspěch zmiňované pozitivní myšlení? Za mě si myslím, že je to jen jeho výhoda, ale určitě samotné pozitivní myšlení k úspěchu nestačí. Na mě Martin Kasa působil jako silně prozměnový člověk. Získal jsem z něj pocit, že nemá rád takovou tu běžnou rutinu, ale že má naopak potřebu neustále věci posouvat a měnit k lepšímu. Však také sám v rozhovoru zmiňoval, že jakmile se ve firmě něco zaběhlo a začalo fungovat, tak to okamžitě začal delegovat na nějaké kolegy, aby se mu uvolnily ruce a mohl investovat svou energii zase na jiná místa. Tahle dovednost je zejména v současné situaci, která je plná změn a neočekávaných zvratů, pro každého velkou výhodou. Společnost se díky neuvěřitelnému toku informací mění doslova ze dne na den, a právě proto mají výhodu ti, kteří dokážou pružně reagovat a přizpůsobovat se všem změnám. A právě tahle jedinečná dovednost má podle mého názoru velkou zásluhu na podnikatelském úspěchu bratrů Kasových. A říkám záměrně dovednost, protože jsem přesvědčený, že i tomu, být prozměnovým, se můžeme naučit, pokud budeme chtít. Tomu se ale budu věnovat třeba jedné z dalších epizod Myšlením na vrchol. 

Další myšlenka, kterou jsem si z rozhovoru s Martinem Kasou odnesl, byla, že se plně věnoval jen jednomu projektu. Když budoval se svým bratrem Kasu.cz, neměl u toho ještě další projekty. A obdobně je tomu také u Pilulky.cz. Málo který takto úspěšný podnikatel tohle dokáže. Spousta z nich totiž rozjede nějakou firmu, její řízení předají někomu jinému a jdou se věnovat něčemu dalšímu. Těmto podnikatelům se totiž často stává, že během svého podnikání objeví řešení nějakého problému, co řeší i jiní podnikatelé. No a jakmile řešíte něčí problém, tak máte i podnikatelský záměr. A nebo také mají tito podnikatelé často pocit, že už není v jejich oboru kam dále růst a chtějí své podnikatelské know-how úročit i někde jinde. Takový přístup k podnikání má velkou výhodu v diverzifikaci rizika. Když se někde něco nepovede, tak máte ještě další nohy, které vás drží nad vodou a nepustí padnout na dno. Zatímco pokud vše sázíte jen na jednu kartu, nemusí se to vyplatit. Z druhé strany, pokud člověk hraje takříkajíc vabank, tak ho to tak trochu nutí dělat tu věc opravdu naplno, pořádně a nejlépe, jak umí. Prostě vše má své pro a proti, a tady je podlé mého názoru nutné znát sám sebe.

Martin také v rozhovoru zmiňoval, že v každém svém podnikání myslel vždy a jen na potřeby zákazníka. A právě tohle on sám označil jako jakýsi klíč k úspěchu v podnikání. Martin říkal, že se vždy snažil dívat na řešení problému pohledem zákazníka. Aby pochopil jeho potřeby, aby zjistil, jaké řeší problémy, a mohl mu nabídnout optimální řešení. Tohle se zdá jako logické, ale spousta podnikatelů to nedokáže a myslí víc na své potřeby, než na potřeby svých zákazníků. Potom ale nestaví firmu pro zákazníky, ale jenom pro sebe. Už mnohokrát jsem ve svém podcastu zmiňoval, jak důležité je mít stanovenou svou vizi, protože je to jakýsi směr naší cesty. Pokud je ale v naší vizi, že se chceme stát podnikatelem, tak bychom současně do této vize měli zakomponovat i potřebu, kterou budeme svým podnikáním naplňovat našim zákazníkům. Martin například říkal, že v jeho vizi je zlepšovat život lidem a modernizovat obor zdravotnictví. To je naprosto jednoduchá a smysluplná vize, u které věřím, že i jemu pomáhá při svém každodenním rozhodováním. A jestli je něco, čím se můžeme od Martina Kasy inspirovat, tak je to například tato vize. No a v neposlední řadě, co bych neměl zapomenout zmínit, je pokora. Z rozhovoru s Martinem Kasou jsem neměl vůbec pocit, že bych si povídal s někým, kdo přivedl firmu na burzu a vydělal stovky milionů korun. A já věřím, že právě pokora pomáhá i Martinovi Kasovi udržet si zdravou míru sebevědomí, neustále růst a změnit svůj život k lepšímu. 

A co jste si odnesli z rozhovoru s Martinem Kasou vy? Byl i pro vás další rozhovor Myšlením na vrchol inspirací? Doufám, že ano, protože jen tak dával smysl a splnil svůj účel. Proto budu velmi rád, když se i se mnou podělíte o vaše poznámky, které jste si z rozhovoru odnesli. Díky moc za ně a přeji Vám všem úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder