Klíčová myšlenka pro pokoření každé konkurence

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dvaadvacetiletý podnikatel, pro kterého nebyly žádné zkušenosti a nízký věk překážkou pro rozjetí vlastního byznysu. Takto se do mé mysli zapsal Václav Staněk po rozhovoru, který jste si mohli poslechnout v předchozí epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Když se zamyslím nad tím, co vše tento mladý muž dokázal v podnikání za pouhé čtyři roky, nemohu nic jiného než smeknout klobouk, pokud bych tedy nějaký nosil. 

Rozhovor s Václavem Staňkem byl pro mě opět důkazem, že veškerý náš úspěch i neúspěch začíná a končí v naší mysli. Dokud si jednoduše naše myšlení nenastavíme správně a budeme neustále přemýšlet stejným stylem, který nás přivedl k nespokojenému životu, tak nemůžeme očekávat, že se v našem životě cokoliv změní. Mnoho lidí by se rádo mělo lépe, chtělo by žít lepší a bohatší život. Někdo by možná chtěl podnikat, někdo by si zase chtěl vybudovat slibnou kariéru. Někteří lidé mají jednoduše pocit, že je to to jediné, co jim brání ke šťastnějšímu životu. Někdo si možná říká: „No jo, kdybych býval byl podnikatelem, tak bych se měl lépe a byl bych šťastnější, protože bych měl více peněz a svobody.“ Někdo další možná přemýšlí jinak a říká si: „Kdybych se býval lépe učil, tak jsem taky mohl sedět v té veliké kanceláři jako můj šéf, mít jeho plat se služebním autem a vše, co k tomu patří.“ Spousta lidí takto přemýšlí, ale málokdo je schopen této představě uvěřit. Většinou si totiž tito lidé začnou hledat omluvy a výmluvy, proč zrovna oni nemůžou být tím úspěšným podnikatelem nebo vrcholovým manažerem. Napadají mě výmluvy jako například: nemám to dost zkušeností, jsem na to ještě moc mladý, nemám dostatečné vzdělání a tak dále…

Pokud se ale vrátím k rozhovoru a příběhu Václava Staňka, měl on snad nějaké podnikatelské zkušenosti? Měl snad odpovídající manažerské vzdělání? Dostatečný kapitál? Kdybychom byli v jeho osmnáctileté kůži, tak bychom možná našli spoustu důvodů, proč není dobrý nápad začít s podnikáním. Václava ale tyto důvody netrápily, naopak se na své podnikání těšil a připravoval už od 15 let, kdy četl nejrůznější knihy nebo životopisy velikánů dnešní doby. Učil se tak od nejlepších a já věřím, že pro nastavení své mysli udělal to nejlepší, co udělat mohl.

Další věc, co mě zaujala na příběhu Václava Staňka, je obor, ve kterém se rozhodl své podnikání rozjet. Víte, i já jsem poznal už spoustu lidí, kteří mluvili o tom, jak by chtěli mít něco svého, jak by chtěli začít v něčem podnikat. Nemohou ale přijít na žádný skvělý podnikatelský nápad. Přemýšlí vlastně přesně tak, jak jsem nedávno popisoval ve svém podcastu. Přemýšlí nad tím, co a jak by měli dělat. Zapomínají ale na to nejdůležitější. A to je otázka – proč? Těmto lidem jsem říkal, že je úplně jedno, v čem budou podnikat, nebo v jakém oboru se stanou úspěšnými. To nejdůležitější pro úspěch je dělat danou věc co možná nejlépe, dělat ji pořádně a poctivě. To se sice řekne velmi jednoduše, ale udělat to už je mnohem náročnější. A proto je důležité vědět, proč chceme uspět zrovna v daném oboru, a to nás bude motivovat dělat věci lépe než ostatní a stát se v nich opravdu úspěšnými. 

Když se zamyslím nad motivem Václava Staňka, tak on pocházel z obuvnické rodiny. Jeho otec má ve Zlíně továrnu na výrobu obuvi, to je docela známá věc. V jiném rozhovoru se zakladatelem značky Vasky jsem se dozvěděl, že podnikání jeho otce se nedařilo úplně nejlépe. Musel čelit velkému tlaku konkurence z Asie, která neustále tlačí cenu dolů a ke které přecházejí i dlouholetí odběratelé. Václav ale v tátově dílně viděl tradici, která je možná jakýmsi odkazem jednoho z největších podnikatelů historie našeho národa Tomáše Bati. Možná i díky knihám, které četl od svých patnácti let a které se staly potravou Václavovy mysli, pochopil, že sílící konkurence a tlak na cenu není překážkou pro úspěšné podnikání, když člověk zná svůj záměr. No jen řekněte, koho z vás by napadlo založit si v osmnácti letech firmu a začít prodávat boty? Většina z nás by si možná řekla, že na trhu s obuví už je tak velká konkurence, že dokázat zde prorazit a dosáhnout úspěchu je takřka nemožné. Když si jen představím, jak velká je zde konkurence a jak velké jsou rozpočty na marketing, proti kterým budu stát, tak by mě jít prodávat boty ani samotného nenapadlo. Pokud bych ovšem neměl ten záměr a vnitřní motiv jako Václav Staněk. Ten dokázal uvěřit, že je reálné uspět, a proto uspěl. Začátek úspěchu vzešel jednoznačně v jeho mysli. 

Ostatně o tom vypovídá i fakt, že úspěšné podnikání může být nejen s botami, ale i s dalšími produkty, jako je třeba nábytek z masivu, kožené tašky, spodní prádlo nebo s marketingovou agenturou. To vše jsou obory, kde se mu daří a kde by podle všech možných tabulek a předpokladů takto mladý člověk prakticky neměl mít možnost uspět. Jak je ale vidět, tak když se chce, tak všechno jde. 

Další věc, co se mi líbí na příběhu tohoto mladého podnikatele, je vedle veliké pokory, kterou oceňuji asi nejvíc, současně také to, že se nebojí myslet ve velkém. Když jsem se ho zeptal na vzory a podnikatele, kteří jsou pro Václava inspirací, zmiňoval jména jako Elon Musk, Jeff Bezos nebo Richard Branson. To jsou nejbohatší lidé na planetě. Někdo by si možná mohl říct, že tito lidé jsou tak daleko a dosáhli tak velkolepých výsledků, že inspirace od nich může být těžko uvěřitelná. Já jsem ale z Václava cítil, že on nevnímá jejich úspěch vůbec jako něco nedosažitelného. Možná i proto se zajímá o jejich biografii, zajímá se o způsob jejich života. Protože úplně jednoduše – pokud chci dosahovat výsledků jako nějaký můj vzor, měl bych se nejprve zajímat o to, jak se můj vzor chová a jakým způsobem přemýšlí, jen tak mám možnost stát se jednou také něčím vzorem. A kdo ví, možná opravdu jednou uslyšíme, že Tomáš Baťa byl také obuvník ze Zlína jako Václav Staněk, protože bych se vůbec nedivil tomu, pokud by jednou tento stále ještě mladý podnikatel za sebou zanechal obdobně velký odkaz. Našlápnuto k tomu má rozhodně velmi dobře, tak mu jen stačí už držet palce, ať to zvládne. 

Vnímáte to podobně? Jak na vás zapůsobily myšlenky Václava Staňka? Pokud pro vás byl rozhovor v něčem inspirací, splnil tím svůj účel, a jako vždy i já budu velmi rád, když mi napíšete, co jste si z rozhovoru s Václavem Staňkem odnesli. Pravidelní posluchači podcastu Myšlením na vrchol už vědí, že každá zpráva mi dělá radost. I váš názor se pro mě stává inspirací k tvorbě dalších podcastů. A jen doufám, že vám stále dělají úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder