Jaké je tajemství skutečné produktivity?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V minulém podcastu jsem mluvil o produktivitě. Říkal jsem si, jak je možné, že někteří lidé dokážou za jeden den zvládnout víc práce než jiní lidé za jeden týden? Objevili snad nějaký tajný nástroj, díky kterému dělají svou práci rychleji? Dávají si snad do pití nějaký doping, se kterým mohou pracovat efektivněji? Objevili návod jak zvládnout multitasking? Nebo je to snad v brilantní práci jejich asistentek, které jim tak pečlivě naplánují každý den?

Odpověď je někde úplně jinde a mluvil jsem o tom právě v minulém podcastu. Proto pokud jste tento podcast neslyšeli, zkuste se k němu vrátit. Dnes na něj budu trochu navazovat. Pravdou totiž je, že opravdovou produktivitu neobjevíte v žádném super nástroji, co „hackne“ váš pracovní proces. Neobjevíte ji ani v dokonalém „time managementu“. Spousta lidí, když začne přemýšlet o produktivitě, tak se začne zajímat o nějaké konkrétní nástroje. Chtějí si usnadnit práci, lépe si naplánovat svůj den a stihnout toho tak za jeden den co nejvíc. Já určitě netvrdím, že různé nástroje, které nám zjednodušují práci, nejsou pro naši efektivitu důležité. Bohužel ale mnohdy zapomínáme na ten nejdůležitější nástroj naší efektivity, který potřebujeme tak trochu hacknout. Tím nástrojem je naše mysl. Jen ta totiž rozhoduje o tom, co a kolik toho budeme schopni udělat. A i když budeme mít deset asistentek a nejvýkonnější nástroje, tak houby platné, dokud nebudeme mít dobře postaráno také o naši mysl.

Abychom zvládli dosahovat nevídaných výsledků za jeden den, potřebujeme k všemu, co během toho dne děláme, dvě podstatné a důležité věci. Potřebujeme u každé věci, kterou děláme, znát její záměr, a potřebujeme se každé dané věcí věnovat s plným zaměřením. Jednoduše řečeno musíme vědět, proč danou činnost jdeme dělat a věnovat se jí v maximální možné angažovanosti. Tohle nejspíš není tak jednoduché pochopit a ono to v zásadě spolu i hodně souvisí. Ve chvíli, kdy nemám záměr, těžko se můžu na danou věc plně zaměřit. Těžko se na ni budu koncentrovat, když to budu dělat jenom proto, že to udělat musím. Je to vlastně ale jen takový základ. V minulém díle jsem vám vyprávěl příběh s dřevorubcem. Tento základ slouží jen k tomu, že získáte odhodlání jít a pokácet co nejvíce stromů. Máte zaměření a znáte svůj záměr.

Než se ale pustíte do kácení stromů, je zapotřebí mít nabroušenou sekeru, a to je právě ta velmi podstatná věc, na kterou zapomínáme a na kterou si neuděláme čas. My totiž vidíme pouze cíl, známe svůj záměr – a nechceme ztrácet čas broušením sekery. Přitom kácení stromů tupou sekerou nám jen přidělává práci. Jasně, teď někdo může říct: „Ale proč kácet stromy sekerou, když si můžu vzít motorovou pilu, a tím zvýšit svou efektivitu.“ Tady bych jen dodal, že i řetěz na pile musíte nabrousit, pilu občas vyčistit, dolít benzín atd. I o lepší nástroj se musíte stále starat. Na principu se nic nemění.

Tímto příměrem chci říct, že pro nás skutečně není problém používat nejmodernější nástroje pro zvýšení efektivity a naplánovat si během jednoho dne obrovské množství práce. Zapomínáme ale na to, že je také důležité, jak budeme na konci toho dne vypadat. Když to přepálíme s plánováním a navalíme si na sebe v jeden den hromadu náročné práce, tak na konci dne budeme už tak vyčerpání, že se z toho budeme ještě dalších pár dní dostávat a sbírat sílu. Vzpomínám si teď zrovna na nedávnou zkušenost. Byl jsem s rodinou na horách a šli jsme na běžky. Bylo krásné počasí a mě to strašně bavilo. Pořád jsem byl před nimi. Stále jsem se vracel tam a zpátky a chtěl toho ujet co nejvíc. Chtěl jsem prostě za krátký čas podat co největší výkon a byl jsem z toho nadšený. No jo, ale jak jsem pospíchal, tak jsem se přetáhl. A co byste hádali, že následovalo? Další tři dny jsem se sotva zvedl z postele, bolely mě snad všechny svaly v těle, o kterých jsem ani nevěděl, že je mám. Odnést do auta tašku s nákupem byl pro mě nepředstavitelný výkon. Takže, sice jsem za jeden den možná podal vysoký výkon a zvýšil svou efektivitu, ale na další tři dny jsem se stal absolutně nepoužitelným. Pokud bych sečetl svůj výkon za celé čtyři dny, tak jsem se pohyboval velmi nízko pod normálním průměrem mého efektivního dne. 

Proto je tak důležité starat se o svůj nástroj, se kterým chcete kácet stromy. A nejlépe, jak se o tento nástroj můžete starat, je skrze plánování. Ovšem pozor! Ne skrze plánování času, nýbrž skrze plánování naší energie. Mnoho lidí si totiž myslí, že náš výkon a výsledky, jež podáváme, jsou odrazem času, který dané činnosti věnujeme. Tak to ale přece není. Tou správnou měnou za náš výkon je energie, kterou jsme schopni investovat do našich výsledků, a proto bychom se měli více zaměřovat na hospodaření s energií, a ne na hospodaření s časem. I když připouštím, že to spolu velmi souvisí. Souvisí to spolu ale jen do té míry, jakou energii si na který čas naplánujeme. Všichni totiž máme den, který trvá jen 24 hodin, a hlavní příčinou úspěchu a vysoké produktivity lidí, kteří toho zvládnou za jeden den 10x víc než ostatní, není to, že lépe řídí svůj čas, ale především, že tito lidé umí řídit sami sebe, tedy hospodařit se svou energií. V tom je kouzlo produktivity.

A o tom, s jakými energiemi každý z nás pracuje a podle čeho si tuto energii rozplánovat, bych si rád řekl zase něco příště. Takže, pokud vás toto téma zajímá a posloucháte podcasty každý den, budu moc rád, když si pustíte do svých uší Myšlením na vrchol i zítra. A pokud posloucháte zpětně, klidně si pusťte další epizodu hned. Pak mi prosím nezapomeňte napsat, zda jste si z podcastu odnesli něco, co vám pomůže zlepšit váš život, anebo klidně jen maličkost, co vám udělala úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder