Jak vybrousit diamant, který je v každém z nás?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Objevit světlo na konci tunelu, když se cítíme na úplném dně, je stejně tak náročné jako vidět prostor pro další růst, když se cítíme na úplném vrcholu. Toto jsou dva protipóly, které mají spolu jedno společné. Ať se cítíme na vrcholu, nebo na dně, tak v obou případech jsme vystaveni tlaku našich emocí. Já vím – ono se říká, že diamanty rostou pod tlakem, současně ale je potřeba také říct, že pod tlakem se i spousta věcí deformuje a ničí. A vlastně i ten diamant získává svou hodnotu až ve chvíli, kdy je vybroušen do zcela jedinečného tvaru. Abychom ale takový diamant měli vůbec příležitost vybrousit, musíme jej nejprve objevit. Diamanty se nacházejí hluboko v zemi, pod tlakem tisíce tun horniny. Dokud tento tlak neodstraníme, neobjevíme ani skrytý diamant. A já jsem přesvědčený, že v každém z nás se někde podobný diamant ukrývá, stačí je odstranit zbytečný tlak, abychom jej mohli objevit a začít jej vybrušovat a zvyšovat tím i jeho hodnotu. Abychom ale mohli začít s brusem, musíme udělat první krok. Odstranit zmiňovaný tlak.

Když jsme ve špatné situaci, když se cítíme na dně, tak jsme pod tlakem negativních emocí. Jsou to emoce jako zlost, závist, strach, vztek, lítost. Asi každý si dokáže podobnou situaci představit a někdo z nás si možná také prošel podobným obdobím. Není jednoduché zbavit se tohoto tlaku, někdy je tento tlak tak velký, že není v našich silách objevit v sobě vnitřní sílu, abychom jej přetlačili a vypustili ven nějakým pomyslným přetlakovým ventilem. V takové situaci potom oceníme pomocnou sílu, se kterou zvládneme podobný tlak upustit. Jak je to ale s tím pozitivním tlakem? Jaký tlak je na nás vyvíjen, pokud se necítíme na úplném dně, ale naopak na úplném vrcholu? I zde totiž zažíváme emoce, které na naši osobnost vyvíjí tlak a které nám brání objevit diamant a začít jej brousit. Když se nám podaří dosáhnout nějakého vítězství nebo úspěchu v kariéře, tak začneme zcela přirozeně zažívat pozitivní emoce. Jsou to emoce jako radost, štěstí, láska a podobně. Každý úspěch, který zažijeme má za následek vznik unikátního chemického koktejlu v naší mysli, který v nás evokuje tyto emoce. S každým úspěchem dostaneme dávku dopaminu, oxytocinu, serotoninu a dalších hormonů, díky kterým se cítíme dobře. A proto chceme další a větší dávku a častěji. Do určité míry nás to vede k růstu, ale postupem času se stáváme závislí na těchto dávkách štěstí a neumíme jich dosáhnout jinak než dalším velkým úspěchem. Tím ale na sebe vyvíjíme jen větší a větší tlak. Naše ego sílí, získává pocit neporazitelnosti a máme obavu z toho, aby nebylo sníženo. Snadno tak získáme pocit, že musíme být za každou cenu tím nejlepším, že nesmíme dát najevo na veřejnosti nějakou naši slabinu, že nesmíme za žádných okolností prohrát a udělat chybu. A právě v tuto chvíli přestáváme růst a vracíme zpět do našich hlubin ten diamant, který už není možné dále vybrušovat. A jak se zbavit takového tlaku v této situaci?

Pro oba dva případy existuje paradoxně stejné a jednoduché řešení, které jsem i zcela účelně zakomponoval do pracovních listů s názvem Průvodce životní změnou, který je úplně zdarma k dispozici každému, kdo chce objevit svůj diamant a začít zvyšovat jeho hodnotu. Stačí navštívit náš web a v jeho menu kliknout na e-workbook. 

K pracovnímu sešitu mi totiž přišel dotaz jednoho z vás, kdo s ním začal pracovat. Psal mi dotaz k druhému bodu, kde se soustředí na minulost a kde jednoduchým cílem tohoto úkolu je zbavit se nekonečného přemítání o tom, co by bývalo bylo, kdyby… Abychom totiž mohli znovu růst a budovat náš lepší život, nemůžeme do nekonečno zahlcovat svou mysl tím, co už stejně nemůžeme změnit. Proto bychom se měli v prvních krocích od této minulosti dokázat odpoutat, a to především na té emoční bází, protože právě tyto emoce na nás vytvářejí zmiňovaný tlak. A je úplně jedno, zda se jedná o tlak pozitivní, nebo negativní. Ani v jednom případě nám příliš velký tlak dlouhodobě nesvědčí. No jo, ale co když nemám nic ve své minulosti, z čeho bych necítil negativní emoce? Co když tam nemám žádnou křivdu, lítost nebo vztek? Právě na tohle jste se ptali. Znamená to snad, že už nemám možnost dále růst? Znamená to snad, že už jsem dosáhl naprostého vrcholu?

Je to přesně to, o čem jsem mluvil před chvílí. Pokud sami sebe dostaneme pod jakýkoliv emoční tlak, bez ohledu na to, zda se jedná o negativní nebo pozitivní emoce, tak nám bude tento tlak bránit dalšímu růstu. Já jsem sice v tom Průvodci životní změnou psal že druhý úkol slouží k odpoutání se od minulosti a zbavení se negativních emocí, pokud ale někdo z vás měl podobný problém, že necítí žádné negativní emoce, a přesto se vám nedaří růst, tak se zkuste zaměřit na jejich protipól, na ty pozitivní emoce. Samozřejmě že to neznamená, že byste měli pozitivní emoci, jako je například radost, kompenzovat nějakou negativní emocí, jako je například nenávist. Tak to vůbec nemyslím. Je to spíš tak, že byste se měli zaměřit na ty body, které ve vás vytváří tlak. Pokud se cítíte až příliš hrdí za nějaké výsledky, oprostěte se od těchto výsledků, nebojte se trochu srazit své ego a získat do života trochu pokory. Ta ještě nikdy nikomu neublížila.

Dalším bodem v našem pracovní nástroji je potom Odpuštění. To je totiž právě tou nejsnazší cestou, jak se zbavit zbytečného tlaku. Darujte sami sobě tuto možnost, odpusťte sami sobě i lidem ve svém okolí všechny chyby a najděte v nich něco, co jste se díky nim mohli naučit. Odpusťte sami sobě přílišnou hrdost na své výsledky, odpusťte si tu pýchu, která vám nedovolila dále růst. Když si dokážete odpustit emoce, které na vás vyvíjejí ten tlak, odpustíte i tlak samotný a možná k tomu nebudete potřebovat pomoc někoho dalšího.

Takže to byl dnešní podcast Myšlením na vrchol, který byl současně tak trochu reakcí na dotazy a připomínky, které jste mi psali k pracovnímu listu, jehož jediným cílem je pomáhat každému z vás pečovat o své vlastní růstové myšlení. Dejte mi, prosím, zprávu, pokud jste s Průvodcem životní změnou také už pracovali. Psát mi můžete do mého e-mailu nebo na naše sociální sítě improovio.cz. Jako vždy se na vaši zprávu už teď moc těším a jako vždy vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder