SOBĚLÍDREM: Sklidíš, co zaSAYeš / 2. díl

V prvním dílu Sklidíš, co zaSAYeš, jsme si v experimentu na vlastní kůži vyzkoušeli, jaký mají slova vliv na naše představy, emoce a činy. Objevili jsme, že jako lidé slovem tvoříme, a začali jsme pracovat na tom, abychom svými slovy zlepšovali své životy.

Ve druhém dílu se vydáme na slíbenou cestu kolem světa a podíváme se, jak moc slova využívají různé kultury, národy a náboženství. První zastávku si uděláme na Havajských ostrovech, odkud pochází zázračné a mýty opředené umění Ho’oponopono, o kterém jeho lektoři tvrdí a mnozí jim to popravdě dosvědčí, že hojí rány minulosti, zpracovává traumata a uzdravuje z nemoci.

Páteří umění Ho’oponopono jsou čtyři prosté mantry:

Miluji tě.
Omlouvám se.
Prosím, odpusť mi.
Děkuji ti.

Jejich promlouváním se mají dít doslova zázraky. My se ale podíváme za oponu těchto zázraků se špetkou selského rozumu. Protože v každém světovém jazyce se ony čtyři mantry píší a vyslovují jinak, můžeme konstatovat, že není vůbec podstatný onen sled písmenek, ale spíše význam, který daná mantra má. Pokud nerozumím významu oné věty, její nekonečné opakování nezpůsobí žádné usmíření ani uzdravení. A můžeme si to dokázat:

Minulla on koira.
Talvi on tullut.
Olen edelleen kotona.
Tilli.

Pokud si budete tyto čtyři věty donekonečna opakovat ve finštině, aniž byste znali jejich význam, nic zázračného se nestane. Pro mysl je to pouze sled písmenek. Pokud bych vám ale jejich význam prozradil, najednou už začnou mít pozitivní dopad na vaši mysl i tělo. Nejde tedy až tak o slepé drmolení slov, ale o prožívání významu oněch slov. A protože jste si před malou chvílí přečetli tyto čtyři Ho’oponopono mantry v češtině, automaticky předpokládáte, že jsem pouze uvedl jejich finský ekvivalent. A dokud si to budete myslet, budou mít ony finské věty na vás stejný vliv jako ty české. Ve skutečnosti ale znamenají toto: „Mám psa. Přišla zima. Jsem pořád doma. Kopr.“

Pokud si přejete sami na sobě vyzkoušet „zázračnou“ moc Ho’oponopono, potřebujete si nejdříve udělat pořádek ve významu vět: „Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.“ Pokud jste člověk, pro kterého má omluva význam slabošství nebo prosba o odpouštění význam ponížení, pak si opakováním těchto vět uškodíte.

ÚKOL SOBĚLÍDRA NA TENTO TÝDEN:
Zamyslete se nad tím, jaký pro vás mají význam ony čtyři mantry: „Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.“ Potom si ke každé z nich na papír napište, jaký k nim máte vztah. Jsou vám příjemné? Jaké emoce ve vás vyvolávají? Jaké souvislosti nebo vzpomínky vám s nimi vyvstanou?

Další zastávku na naší cestě si neuděláme na mapě, ale v textech. Snad každé náboženství nebo filozofický směr má své vlastní mantry – věty, které pokud si člověk opakuje, probouzejí v něm určité emoční a tělesné rozpoložení. Jak jsme si ovšem právě ukázali, platí to pouze tehdy, pokud člověk zná jejich význam.

Vytrvalé opakování manter je jednoduchý způsob, jak si do své mysli zapsat něco pozitivního. Z takových vět se pak stávají podprahové stavební kameny našeho smýšlení a jednání, a tím pádem i naší budoucnosti. Křesťanské, muslimské, židovské i buddhistické texty obsahují pozitivní verše a modlitby, jež jsou následovníkům toho kterého směru doporučeny si stále dokola odříkávat.

Vzpomínám si, jak jsem si jednou ještě za svých studijních let velkým písmem vytiskl větu: „Každým dnem se mi daří ve všech směrech lépe a lépe,“ a papír vylepil na strop nad postelí. Bylo to první, co jsem si opakoval každé ráno po probuzení. Bylo to to poslední, co jsem si opakoval každý večer před zhasnutím. A nejen že jsem si tuto větu opakoval, já ji prožíval. Prociťoval jsem tu představu, že se mi daří ve všech směrech lépe a lépe. Během několika let jsem její význam ve své mysli prožil desetitisíckrát. A to, co jsem svými slovy zasel, sklízím dodnes.

Pokud byste si onu větu vytiskli také, ale při jejím opakování prožívali místo radosti pochyby a úzkost, pouze si uškodíte. Význam a prožitek mají větší moc než pouhá posloupnost písmenek.

SEBEKOUČOVACÍ OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
1) Kterých pět slov má pro mě nejpozitivnější a nejpříjemnější význam? Napište si je na papír.

2) Které tři věty bych opakoval svému dítěti, aby z něj vyrostl sebevědomý, šťastný a úspěšný člověk? Napsat je můžete také do komentáře pod příspěvek, kde si o nich můžeme popovídat.

Zastávek na cestě za objevením moci slova můžeme mít kolem světa ještě mnoho. Ta dnešní poslední bude u vás doma. V obýváku a možná i v ložnici. Tam má totiž většina lidí postavenou nebo pověšenou speciální černou desku, ze které se na nás sypou slova, významy a emoce. Říkáme jí televize, a kdykoliv ji zapneme, dovolujeme, aby něco vypalovala do naší mysli.

Televize je mocný nástroj pro utváření toho, jak lidé myslí, jak se cítí, jak jednají, jak žijí a kým se stávají. Nezřídka se stává, že si o tom, co bylo v televizi, pak lidé zcela dobrovolně povídají v práci, v rodině, v posteli. Nic netuší, že co svými slovy zasejí, to ve svých životech také sklidí.

A pokud byste někdo stále měli pochyby o tom, že slova a jejich významy mají vliv na naše představy, emoce a činy, mám na vás poslední otázku – jak je možné, že se člověku při pouhém čtení slov seřazených do podoby erotické povídky zrychlí tep, zvětší zorničky a mužům poklopec? Vždyť jsou to jen písmenka a slova. Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde. S úctou, Petr Štěpánek

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“

©  Petr Štěpánek