Proč je naděje největší překážkou našeho růstu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dokud budeme žít svůj život v myšlenkách na minulost a v naději na lepší zítřky, nikdy nebudeme žít v přítomnosti. Už věhlasný římský filozof Seneca kdysi prohlásil, že naděje je největší překážkou našeho života. Já vím, říká se, že naděje umírá poslední. O čem je ale život v naději? Spousta lidí doufá, že se bude mít jednoho dle lépe, a vzpomíná, jak kdysi bylo dobře. Zároveň ale tito lidé mnohdy zapomínají myslet na to, jak dobře se mají dnes.

Abych řekl pravdu, i já jsem kdysi žil život v naději, a musím říct, že tenhle život nestojí za nic. A přitom když se zamyslím nad dnešní dobou, mám čím dál tím větší pocit, že v naději žije čím dál víc lidí. Celá planeta bojuje s virem. Máme naději, že vakcína vše vyřeší. Máme naději, že se nenakazíme. Máme naději, že to přežijeme, a máme naději, že jednou zase vše bude jako dřív. Víte, já si myslím, že tohle je přesně to, o čem mluvil Seneca. Přesně tohle je ta naděje, co se pro nás stává největší překážkou opravdového života. On totiž Seneca také ještě řekl, že celá budoucnost je v nejistotě, a proto bychom měli žít teď, a ne v naději na lepší zítřek. 

Nemusíte mít ale strach, zítřek přijde a není zapotřebí na něj čekat v naději. A vědět, co budete dělat dnes, co budete dělat za pět hodin nebo za dva dny, je stejně důležité jako vědět, co chcete dělat za pět let. Bez ohledu na to, co jste dělali včera. Vím, že současná doba není pro spoustu lidí vůbec jednoduchá, a ne že bych chtěl být poslem špatných zpráv nebo nějak strašit, ale to nejhorší asi ještě přijde. Stejně jako ale život v naději, ani život ve strachu nám nic nepřináší. Proto bychom se neměli ničeho bát. Měli bychom vždy počítat s tím nejlepším, ale současně se připravit i na to nejhorší. Možná vám to teď zní jako blbost, ale když se nad tím zamyslíte, je to prostě tak. 

V mém okolí je už několik přátel, které tvrdě zasáhla současná krize. Pokud bych mohl, dovolil bych si je rozdělit na dvě skupiny. Jedni jsou ti, kteří žijí v naději a spoléhají se na to, že vše bude jako dřív. Ti druzí už pochopili, že život v naději nikam nevede, a rozhodli se mnohdy i v nejnáročnějším období svého života být stále jeho tvůrcem. Ti druzí pochopili, že nemohou čekat, musejí reagovat a něco změnit. Někteří třeba změnili obor, jiní se museli zase přestěhovat. Každá krize s sebou totiž přináší změny ve společnosti a ti, co žili jen v naději a bez pokusu o změnu, většinou dopadli nejhůř. 

I my jsme se pustili do spousty změn, tou největší byla změna webu businessleaders.cz na improovio.cz. Dnešní doba je totiž o změnách a my chceme, aby ty vaše změny byly pokud možno k lepšímu. Náš web by vás měl inspirovat ke změně – nemít z ní strach, těšit se na ni –, a pomáhat vám překonat každou překážku, kterou potkáte na cestě za lepším zítřkem. Uvažoval jsem, jak bych vám ještě mohl tuto změnu usnadnit. Už přes rok dělám tenhle podcast a podle zpětných vazeb od vás posluchačů, ale vlastně i čtenářů článků na webu to asi opravdu dává smysl a podcast plní svůj účel. 

Mluvil jsem v Myšlením na vrchol za ten rok o spoustě témat. Byly to různé dovednosti úspěšných lidí, jejich příběhy a myšlenky. Základní idea by ale měla být ta, že každá změna má počátek v naší mysli. Když jsem přemýšlel, jak ještě víc bych vám mohl pomoci, napadlo mě pokusit se udělat takový pracovní sešit, ve kterém bych nakombinoval různé dovednosti, vlastnosti a schopnosti, jež se ukrývají v myslích úspěšných lidí. Jsou to už dva týdny, co jsem vám dal tento pracovní sešit naprosto zdarma k dispozici, a přišly mi na něj už i první reakce. Jako vždy vám všem za ně moc děkuji a jsem opět rád, že i tato drobnost plní svůj účel. 

V tom sešitě jsem nakombinoval skutečně různé dovednosti. Ať už to je vděčnost, zapomenutí na minulost, zbavení se lítosti nebo také plánování, snění a příprava na lepší budoucnost. Říkal jsem si totiž, že někdo by skutečně mohl chtít svůj život změnit, ale neví jak nebo mu chybí nějaký impuls, bod zlomu. A ať už je vaše touha po změně jakkoliv velká, jsem přesvědčený, že pokud se pro ni skutečně budete schopni rozhodnout, tak jí také dosáhnete. A pro mě už bude jen velkou ctí, pokud budu vás budu moct doprovázet, třeba prostřednictvím mého podcastu. 

Někteří z vás mi psali dlouhé a děkovné maily. Chtěli jste vědět, co můžete udělat vy pro mě. Jak jsem vždy říkal a za tím si stojím, je pro mě vždy největší odměnou zpětná vazba, protože díky ní vidím, že moje práce dává smysl, a taky se díky vaší zpětné vazbě mohu i sám zlepšovat. Takže vlastně všichni najednou rosteme navzájem. Pokud mi ale přeci jen chcete ještě víc poděkovat a udělat mi radost i jinak než zpětnou vazbou, budu vždycky moc rád, když budete součástí komunity Improovio. Komunita je pro mě skupina lidí, kteří se navzájem podporují, a jestli tedy chcete i vy někoho podpořit, zkuste se zamyslet nad lidmi ve svém okolí. Možná tam jsou také přátelé, kteří stále žijí v naději. Zkuste jim třeba sdílet můj podcast nebo i samotného průvodce, co jsme pro vás vytvořili.

Pokud byste zmiňovaný pracovní sešit s názvem Průvodce životní změnou nemohli najít, je k dispozici na webu improovio.cz. V horní liště, v našem menu, stačí kliknout na e-workbook, a průvodce interaktivním PDF souboru vám pošleme na váš mail. Můžete se prokliknout i zde.

No a když už budete na našem webu, můžete se podívat i na další novinky, které tam pro vás máme. Zaregistrovali jste už třeba nový podcast s Petrou Bouškovou? Já jsem dělal za uplynulý rok s Petrou dva rozhovory. Petra Boušková je koučka prezentačních dovedností a za mě jednoznačně špička v oboru prezentace a komunikace v Česku. Petra pro naše čtenáře začala připravovat svůj podcast s názvem „Prezentační hurikán“, ve kterém svým posluchačům předává opravdu velmi cenné know-how a zkušenosti. Zkuste si tedy i vy naladit – ať už ve Spotify, Google podcasts, nebo Apple podcasts –, novou show Petry Bouškové s názvem „Prezentační hurikán“. Za sebe vám slibuji, že se máte opravdu na co těšit, teď už byste tam měli najít asi čtyři podcasty. Zatím Petra vydává dvakrát týdně, ale jak ji znám, tak když ji to chytne a uvidí, že to i pro vás dává smysl, „hurikán“ do vaší mysli zavítá i mnohem častěji.

Pokud  ještě nemáte stažený pracovní sešit, klikněte na e-workbook, potom si pusťte nový podcast Prezentační hurikán, taky se můžete podívat na novou rubriku „Sobělídrem“ od Petra Štěpánka. A hlavně nám tam také můžete napsat zprávu a poslat zpětnou vazbu. Už teď se na vaše zprávy těším a přeji vám všem úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder