Proč je klíčové znát své PROČ

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

O tom, jak důležité je znát svou vizi, jsem už mluvil ve svém podcastu mnohokrát. Vize ale není jen pouhé slovo. Není to ani věta, kterou si napíšete někam do deníku a která změní váš život. Vize je mnohem víc. Pomáhá nám umět se rozhodnout na životních křižovatkách. Udává směr naší cesty a hlavně nám pomáhá k vytrvalosti i disciplíně zároveň. Součástí životní vize by měl být i záměr naší cesty. Pokud jsem si totiž schopni neustále uvědomovat, proč jsem se pro danou vizi rozhodli, budeme se těšit na každý nový den a nikdy neztratíme dostatek vnitřní motivace.

Určitě neslyšíte poprvé, že je důležité znát svoje proč. Stále je ale mezi námi spousta lidí, kteří neustále přemýšlí o tom, co mají dělat a jak to mají dělat. A vlastně se asi ani není čemu divit, protože k tomuto principu uvažování nás vedli vlastně už od malička. Už ve škole nám říkali, co máme dělat, a učili nás, jak bychom to dělat měli. I rodiče nám často říkávali, kým bychom se měli stát, jakou školu bychom měli jít studovat, abychom věděli, jak danou činnost máme provádět. Nikdo nás vlastně v dětství neučil přemýšlet nad důvodem, proč danou věc dělat. Byli jsme vychováni v názoru, že dobře se učit a získat nějaké know-how je klíčové pro životní úspěch. Teď ale ruku na srdce, kolik z nás našlo uplatnění v profesi, kterou studoval? Já jsem například studoval průmyslovou školu se zaměřením na konstrukci silničních vozidel. Kdybych ale už tehdy po základní škole věděl, co se stane v dospělosti záměrem, který bude naplňovat mou osobní vizi, jednoznačně bych šel na úplně jinou školu. 

Většina z nás byla vychovávána v domnění, že pro životní štěstí je nutné dosahovat úspěchu. A abychom dokázali být úspěšní, musíme být v dané činnosti co možná nejlepší. A aby toho nebylo málo a náhodou jsme se nenudili, tak jsme těch činností měli i několik. Dělali jsme několik sportů, hráli na hudební nástroje, ve škole chodili na další kroužky a samozřejmě v každé této činnosti byly očekávány co možná nejlepší výsledky. Samozřejmě včetně výsledků ve škole. Od dětství nám byl úspěch prezentován jako nejvyšší lidská hodnota, které pokud chceme dosahovat, tak potřebujeme vědět, co a jak máme dělat. 

Není se tak čemu divit, že neustále přemýšlím CO a JAK, pokud začneme přemýšlet o úspěchu. Chceme například začít podnikat nebo si vybudovat karieru vrcholového manažera. Na tom v zásadě nejspíš nesejde. Nejčastějším hlavním motivem v těchto případech bývá především lepší životní standard, což znamená i více peněz. A když se potom rozhodneme začít v něčem podnikat a začneme zjišťovat jak, tak se pořád dokola ženeme za tím, co nám vštěpovali do hlav už od malička. Chceme se stát ještě lepšími, dosahovat lepších výsledků, generovat větší a zajímavější čísla. Dosahovat lepších výsledků a větších čísel není v principu samozřejmě vůbec nic špatného, pokud za těmito čísly mám schovanou nějakou vizí a záměr, co mi dávají smysl. Jestliže tam tento záměr chybí, tak syndrom vyhoření na sebe nenechá dlouho čekat. Proto je tak důležité znát svůj záměr a uvědomovat si své proč. Motivuje nás to neustále k lepším výsledkům, ale výsledky samotné nám dávají mnohem hlubší smysl na duchovní úrovni. Cítíme se najednou mnohem více naplněni a to nejen díky tomu, že se nám podařilo dosáhnout lepších čísel.

Všiml jsem si, že jsou mezi námi dvě skupiny lidí. Obě dvě skupiny touží po úspěchu a skvělých výsledcích. Jedni neustále dokola přemýšlí nad tím, v čem by měli podnikat nebo v jakém oboru najít uplatnění. Jednoduše je trápí, že nevědí, co by měli dělat. Ti druzí pak už vědí, co by mohli dělat, ale mají strach začít, protože nevědí, jak by začít měli. Nemají zkušenosti, a tak se obávají, že když nevědí jak, tak nemohou uspět. Přesně podle vzorce, který jsem se učili ve školách. Když se s někým takovým potkám, tak mu říkám, že tyhle otázky, tedy co a jak dělat, nejsou vůbec důležité. Alespoň ne v té první fázi. Říkám těmto lidem: Nejprve musíš vědět proč. Jakmile zjistíte svůj záměr a dokážete si definovat své proč, tak cesta k tomu CO dělat, se už ukáže sama. A jak danou věc dělat, to už je hračka zjistit. Důležité ale také je, že ve chvíli, kdy známe své proč, tak najednou vůbec nepociťujeme strach ze skutečnosti, že nevíme jak, protože v sobě máme obrovskou vnitřní motivaci a sílu vše potřebné se naučit. Tohle vysvětlení většinou dává lidem logiku. Ale potom přichází další zcela rozumná otázka. Podle čeho bych si teda měl definovat svůj záměr? Jak objevit své vlastní proč? Kde hledat vyšší princip a smysl života?

Vždy když s někým mluvím o vizích, tak první, co přijde na mysl, jsou hodnoty. Vize by měla vždy vycházet z našich životních hodnot, pokud nebude v souladu, tak ji nebudeme schopni naplňovat. A protože by součástí naší vize měla být i definice našich záměrů, tak první, co bychom vždy měli udělat, než se rozhodneme definovat si své proč, je ujasnit si a uspořádat si svůj hodnotový žebříček. Dokud budeme mít jako jedinou životní hodnotu jen úspěch – v podobě tlaku na co nejlepší výsledky, tak nikdy své opravdové proč neuvidíme.

Proto je důležité, než začnete hledat a objevovat své proč, začít nejprve přemýšlet o svých hodnotách. Oprostěte se jednoduše od dogmatu, že nejdůležitější v životě je podávat co nejlepší výsledky, a zkuste se zamýšlet i nad dalšími hodnotami. Pokud například přemýšlíte nad svou profesí a kariérou, zaměřte se na to, jaké hodnoty by měla vašemu životu přinášet. Určete si alespoň tři základní hodnoty, při kterých cítíte nějaké vnitřní naplnění. V tomhle se opravdu nebojte být kreativní a jedineční. Pro někoho znamená hodnotou udržitelnost, svoboda a dobrodružství, pro jiného třeba pohodlí, bezpečí a vzdělání. Je opravdu důležité se nad tímhle zamyslet a ujasnit si základní hodnoty. Až na těchto hodnotách můžeme začít stavět naši konkrétní vizi a životní záměr. Je také dobré si uvědomit, že vizí můžeme mít víc. Můžeme mít vizi pro svůj osobní život a další vizi pro ten pracovní. Budeme-li tak přemýšlet nad naším profesním záměrem, začneme hledat hodnoty, které chceme, abychom naplňovali svou prací. Pak bychom se mohli zaměřit i na své osobní hodnoty, osobní proč a v ideálním případě tyto světy propojit tak, aby se navzájem doplňovaly.

Ujasnění si hodnot je ale zatím jen první krok. Těm dalším, následujícím krokům, které nám pomáhají definovat si svůj záměr, se budu věnovat opět v dalším podcastu. Pokud vás tohle téma zajímá, zkuste to vzít jaké takový váš malý úkol. Zastavit se během dne, vzít si tužku s papírem a sepsat si seznam svých hodnot. Vyberte z nich alespoň tři nejdůležitější. A jakmile budete hotovi, zkuste si poslechnout i další epizodu podcastu Myšlením na vrchol, kde bych se chtěl zaměřit na ony další kroky, které vám pomohou definovat si své proč. Přivedlo mě na toto téma i několik z mých posluchačů, kteří se možná trošku prali s pracovním sešitem, průvodcem životní změny, který jsem pro vás vytvořil a který je na našem webu stále zdarma k dispozici. Tak snad i vám tyto kroky pomohou zmiňovaný pracovní sešit dotáhnout do konce. Začít podnikat i další konkrétní kroky ke změně vašeho života. Pomáhat vám k takovým změnám je něco, co mě nabíjí, a co se stalo definicí mého proč. Tak jen doufám, že se mi to alespoň trochu daří. A nebo že vám alespoň dělám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder