Jaký vliv mají hodnoty na smysl našeho života

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V minulém podcastu jsem se věnoval tématu, jak objevit své vlastní proč. Kde najít záměr, který se stane vnitřním motivem všeho, co budu v životě dělat? Věnoval jsem se nejprve tomu, proč je vůbec podstatné takový záměr znát. V první fázi vlastně vůbec není důležité přemýšlet nad tím, co budu dělat a jak to budu dělat. Pokud jste neslyšeli předchozí podcast a zajímá vás toto téma, určitě se, prosím, vraťte k předchozí epizodě, protože dnes navážu na další kroky, které nám pomohou ujasnit si své proč.

V závěru jsem vás vyzval, abyste se nejprve zamysleli nad svými hodnotami, které chcete prostřednictvím svého životní záměru naplňovat. Důvod, proč by tohle mělo být základním krokem, objasňuji právě v minulém díle. Dejme tedy tomu, že už máte rozmyšlené a ujasněné své hodnoty, které chcete začít naplňovat. Nejprve bychom si mohli ukázat, jak zásadní bude rozdíl v našem chování a naplňování vize, pokud nejsou naše hodnoty zdravé. 

Připusťme, že by na vrcholu vaší pyramidy potřeb byly peníze, moc a sláva. Jak asi bude vypadat vize, pomocí které začnete tyto hodnoty naplňovat? Pravděpodobně pro vás nebude problém někoho podvést, někoho okrást, jít za hranice slušného chování, možná i za hranice zákona. Pokud jsou naše hodnoty takto pokřivené, vedou ke zhroucení všech dalších etických hodnot. Zatímco pokud si vymezíte jako životní priority slušnost, udržitelnost a inovace, tak si už jistě také dovedete představit, jak velký rozdíl nastane v chování těchto dvou typů lidí. A vůbec to neznamená, že pokud nemáte peníze na vrcholu svého hodnotového žebříčku, že byste měli žít o žebrotě. O tom to rozhodně není. 

Pokud už máte ujasněné hodnoty, které vás uspokojují a které chcete začít naplňovat, je na čase přejít k dalšímu kroku. Možná už si teď říkáte, že přišel konečně čas rozhodnout se, co a jak byste měli dělat.  Není to však zatím úplně pravda, na to je prozatím ještě čas. V dalším kroku je dobré se někým inspirovat. Zkuste se zamyslet nad lidmi ve vašem okolí. Nebo i mediálně známými tvářemi. Existuje mezi nimi někdo, o kom si myslíte, že by mohl uznávat podobné hodnoty? Pokud někoho takového najdete, vezměte si ho za svůj vzor a zajímejte se o jeho život. Nezkoumejte ale pouze úspěchy a pozlátko, které vyčuhuje jako špička ledovce nad hladinou. Určitě jste už také někdy viděli známý motivační obrázek ledovce , kdy úspěch je jenom to, co vidíme, ale to skutečně důležité nám zůstává skryto. Zajímejte se o tu skrytou část. Přemýšlejte nad svým vzorem, inspirujete se jím. Přečtěte si například jeho životopis, nebo se jen prostě zajímejte o jeho způsob trávení času. Nemusí se nutně jednat o někoho slavného. Může to být klidně váš kamarád nebo spolužák ze školy.

Jakmile naleznete svůj vzor, tak ještě než si definujete své vlastní proč, je dobré se zamyslet, kým se vlastně chcete stát. A teď přichází důležité nemyšlení na to, kým jste dnes, protože to, kým jste dnes, je pouze a jen odrazem včerejšího chování. Zamyslete se nad tím, jak chcete, aby na vás jednou vaši blízcí a rodina vzpomínali. Co jste ochotni dělat i úplně zadarmo? Která činnost vás nabíjí pozitivní energií? Tyto tři otázky je dobré si zodpovědět, ideálně si k nim vzít tužku a papír, někde si sednout, zamyslet se a zapsat si je. Když si dokážete na tyto otázky odpovědět a máte svůj vzor i hodnoty, na kterých chcete postavit svůj životní záměr a vizi, chybí už jen krůček k objevení svého proč a jeho definování. A potom, když už znáte svůj směr a víte proč se zrovna touto cestou vydat, už snadno pochopíte, co máte dělat, abyste mohli vaším směrem plout. Představte si sami sebe jako kapitána na lodi, kde tou lodí, již řídíte, je váš život.  Když se rozhodnete plout na sever a budete vědět proč zrovna tam, nebude vás trápit první bouřka, kterou uvidíte. O bouřce víte, vidíte ji včas a ve správný čas přesně víte, co máte dělat. Protože už víte, proč to máte dělat.

Není vůbec potřeba se teď trápit tím, co budete dělat, až proplujete bouří, na kterou jste zrovna narazili. Vaším současným cílem je překonat nepříjemnou bouři, sehnat posádku, co je možná lepší než vy a co má možná více zkušeností, aby vám pomohla tuto bouři přečkat. V tuto chvíli ale už nestačí, abyste vy věděli, proč zrovna musíte vplout do této bouře. Je zapotřebí posádce vysvětlit, proč je důležité překonat zrovna tuto konkrétní bouřku a proč se nemůžete jednoduše otočit a plout na jih jenom kvůli tomu, že zrovna tam vody stojí klidněji. Když tyto důvody a hodnoty budou v souladu s důvody a hodnotami vaší posádky, tak se nemusíte absolutně ničeho bát. Na svou posádku se budete jako kapitán moci vždy spolehnout.

  Když se začnete řídit v životě svým záměrem, znamená to, že se začnete podle něj i chovat. Původ veškerého chování pramení stále z našich hodnot, protože z nich vychází i definice našeho proč. Vědět, co chceme v životě dělat, vychází potom z našeho chování, protože to, jak se chováme, jak jednáme, vždy vede k naplňování základních lidských potřeb. A jestliže potom prostřednictvím právě naší vize nejsme schopni naplňovat všechny základní lidské potřeby, tak nemůžeme dosáhnout ani šťastného a spokojeného života ve všech jeho aspektech. A to bez ohledu na to, zda je naší hodnotou poctivost a láska, nebo snad peníze a moc. 

Doufám, že jsem vás do toho moc nezamotal a podařilo se mi vysvětlit, podle jakých kroků dojít k objevení svého životního záměru. Pořád je důležité myslet i na to, že pokud skutečně chcete, aby vás definice všeho proč a chování z něj vyplývající naplňovalo ve všech ohledech, tak je zapotřebí, abyste svým proč naplňovali i všechny základní lidské potřeby. Abych vás pro dnešek nezahltil, tak se zmíněným potřebám budu věnovat opět v další epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Do té doby mi můžete klidně napsat svůj názor, příběh nebo nějakou životní zkušenost, která i vám pomohla objevit svou vizi a definovat životní záměr, díky kterému se těšíte na každý nový den. Díky moc za vaše zkušenosti a doufám, že i dnes budete mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder