Jak si navrhnout spokojený život na míru


Pokud o sobě můžete říct, že jste šťastní ve svém profesním i osobním životě, můžete si pogratulovat. Patříte totiž mezi menšinu takto šťastných lidí. Statisticky jsou totiž až dvě třetiny lidí ve společnosti nespokojené se svým životem nebo zaměstnáním a kniha Designérem vlastního života má ambice těmto lidem pomoci změnit jejich životy k lepšímu.

Proč byste si měli přečíst Designérem vlastního života?

 • Nejste spokojeni se svou prací.
 • Nedokážete se pravidelně dostávat do stavu flow.
 • Nemůžete objevit svůj talent.
 • Toužíte po lepším životě.
 • Chcete žít život podle svých představ.

Pokud řešíte některé z výše uvedených problémů, je kniha Designérem vlastního života přesně pro vás. A může se stát účinným nástrojem, se kterým dosáhnete životní změny. Ptáte se jak?

Co se v knize dozvíte?

 • Jaké jsou čtyři nejdůležitější oblasti života.
 • Jak tyto oblasti dostat do rovnováhy.
 • Objevíte nový směr pro život.
 • Proč je důležité navrhnout několik variant nového života.

„Neexistuje pouze jedna ideální kariérní cesta a je nesmysl domnívat se, že budeme v životě šťastni jen v konkrétním oboru nebo na specifické pozici.“

Rozhlédněte se nyní okolo sebe a zaměřte se na věci, které vás zaujmou svým neotřelým designem. Je to snad kus nábytku, co vás zaujal? Nebo počítač či mobilní telefon, ve kterém čtete tento článek? Ať už je to cokoliv, každá z těchto věcí byla kdysi jen představou nějakého designéra v jeho mysli. Tato představa se zhmotnila a vy ji dnes můžete vidět ve fyzické podobě. A naprosto stejným způsobem se mohou zhmotnit představy týkající se vašeho vysněného života. I vy se můžete stát designérem a navrhnout si svůj vlastní život. Bestseller od Davea Evanse a Billa Burnetta vám poradí, jak na to.

První ze zmiňovaných autorů, Dave Evans, je velmi známý americký podnikatel. Ti z vás, co někdy hráli počítačové hry, si jistě vybaví logo společnosti, kterou spoluzaložil – E.I. Games. Přitom Dave Evans původně studoval biologii, od té ale upustil a vrhl se na mechanické inženýrství. Sám později nevěřil tomu, když mu nabízeli práci v Applu, kterou nejprve odmítl. Vstupu do Silicon Valley se přesto neubránil a v Applu se podílel například na vývoji počítačové myši. Dnes přednáší na Stanfordově univerzitě, kde vede slavný kurz Designérem vlastního života, ze kterého vychází i zmiňovaná kniha.

Autoři knihy Dave Evans a Bill Burnett na příkladech ukazují, že spokojený život nezajišťují jen peníze nebo skvělá pracovní pozice, ale hlavně to, že děláme něco, co nám dává smysl, co nás baví a naplňuje. Kniha samotná je proložena několika příběhy. Vystupuje zde například žena jménem Janine, která disponuje právnickým titulem z prestižní univerzity, kariérou v jedné z nejlepších firem a šťastným a spořádaným manželstvím. Její problém ale spočívá v tom, že je ve svém životě extrémně nespokojená, právničina pro firmu ji dostatečně nenaplňuje. Stejně tak druhá dáma, Elise, si po dlouholetém snění o vlastním podniku otevřela kavárnu, která se stala prakticky instantním návodem na úspěch. Jenže majitelka podniku zjistila, že se její představy o vlastním byznysu od reality výrazně liší. Představovala si, jak bude poletovat okolo stolků, usmívat se na hosty a hlídat nové zaměstnance. Její skutečná pracovní náplň ale spočívala především v nekonečné řadě administrativních a provozních úkolů, které jí braly většinu energie i radosti ze splněného snu.

Podobně jako tyto ženy je na tom podle všeho mnoho dalších lidí. Práce je nebaví, chtěli by změnu a nevědí, jak na to. Bylo by lepší v práci zůstat a říct si o nové podmínky, nebo z ní odejít a začít v jiné firmě či úplně odlišném oboru? Má něco takového vůbec smysl? Je tohle ta správná cesta? Anebo by bylo nejlepší konečně uskutečnit ten podnikatelský plán, který už dlouho odkládám? Zdá se to banální, ale najít tu nejlepší cestu pracovního života je pro dost lidí hodně těžké. 

V knize vystupuje mimo jiné stavební inženýr jménem Michael, který nenáviděl svoji práci a toužil po změně. Autoři knihy mu v rámci kurzu poradili, aby si zpětně promítl celý svůj den a zaznamenal si okamžiky, kdy byl pro něco nadšený, soustředěný a bavilo ho pracovat. Michael si vzal radu k srdci a následně zjistil, že má svoji práci vlastně rád, ale deptají a vysávají ho úkoly, které neplní v rámci své profese a při kterých se musí zaobírat různými personálními a administrativními záležitostmi. Za výsledný negativní efekt tedy nemohlo povolání, které si Michael vybral, ale nesrovnalosti, které při jejím výkonu vznikaly na konkrétním pracovním místě. Potřeboval tedy najít způsob, jak by se mohl více soustředil čistě na svou profesi. To se mu podařilo, a dokonce se vrací z práce s větší porcí energie, než když ráno opouští domov. 

Díky principům v knize si i vy dokážete uvědomit, jaké máte světlé okamžiky během dne, ty, které vás naplňují energií a díky kterým se cítíte dobře. K zaznamenání těchto momentů používají autoři knihy takzvaný Good Time Journal. Své studenty učí, aby si do něj na konci každého dne po dobu následujících tří týdnů zaznamenávali všechny momenty týkající se především jejich kariéry, při kterých se cítili dobře a prospěšně. 

Budete-li po tři týdny postupovat podle  techniky Good Time Journalu, začnete si v záznamech všímat určitého vzoru – vyjde najevo, co vás v současné práci nejvíc baví, a co naopak nejvíce vyčerpává. A k tomu využívají autoři techniku „AEIOU“.

A = aktivita, kterou jste dělali, 

E (environment) = prostředí, ve kterém jste byli, 

I = s kým jste během aktivit přišli do interakce, 

O (objects) = předměty, které jste k tomu používali 

 U (users) = lidé, pro které jste to dělali.

„Vášeň je výsledkem dobrého životního designu, nikoli jeho příčinou

Autoři se v knize opírají o výzkum vášně. Většina z nás si totiž myslí, že nejprve musíme v sobě probudit vášeň pro danou činnost, abychom se do ní zamilovali, stali se v ní opravdovými mistry. Výzkum ovšem ukázal, že vášeň přichází až poté, co něco vyzkoušíme a objevíme. Faktem potom je, že drtivá většina lidí nezná své vášně a touhy. Jsou schopni nadchnout se pro spoustu věcí, ale v žádné z nich se nestanou opravdovými mistry, protože u žádné z nich v nich nepropukne opravdová vášeň. Dobře designovaný život pak autoři knihy definují jako portfolio zkušeností, dobrodružství, neúspěchů, které nás naučily důležité životní lekce, díky nimž jsme se stali silnějšími a pomohly nám zároveň lépe poznat i sebe samé.

Každý se můžeme stát návrhářem vlastního života a tato kniha je skvělým nástrojem, který vám s tím pomůže. Nejprve budete hledat rovnováhu mezi čtyřmi nejdůležitějšími oblastmi života. Je to rovnováha mezi prací, zdravím, hrou a láskou. Pak se naučíte zmapovat svůj současný život, následně provedete mapování své mysli, abyste objevili tři základní směry svého nového života. Pokud tedy řešíte některý z problémů, o kterých jsem mluvil na začátku, kniha rozhodně stojí za přečtení.

Co vše se v knize naučíte

 • Hodnocení životního designu.
 • Hledat soudržnost mezi osobním a pracovním životem.
 • Používat Good Time Journal.
 • Vytvářet myšlenkové mapy a pracovat s nimi.
 • Používat Odyssey Plans.
 • Tvořit prototypy nového života.
 • Implementovat.

Kde knihu zakoupíte?

Kniha Designérem vlastního života je k dispozici u všech dobrých knihkupců. Případně je k dispozici také na našem e-shopu

© Lukáš Eder