Sedm klíčových aspektů štěstí

V předchozí epizodě mého podcastu jsem se s vámi podělil o recenzi na knihu, která podle mě rozhodně stojí za přečtení. Kniha Designérem vlastního života není jen obyčejnou knihou osobního rozvoje, která by byla plná pouze teoretických řečí a informací, jež stejně už druhý den zapomenete. Je na ní podle mého názoru hodně znát, že vychází z kurzu, ve kterém se studenti Stanfordovy univerzity učí navrhnout si svůj vlastní život, a stát se tak jeho designérem. Pokud jste tedy náhodou neslyšeli předchozí díl Myšlením na vrchol a nečetli zmiňovanou knihu, zkuste si prosím tu předchozí epizodu pustit. Možná i díky ní dostanete větší chuť se do knihy začíst. 

Vždy když vidím obal zmiňované knihy v regálu ve skladu našeho e-shopu, vybaví se mi jediná myšlenka. A tou je, že každý z nás se může stát designérem vlastního života, bez ohledu na naši minulost, bez ohledu na naše současné společenské postavení. V knížce je mimo jiných mnoho velmi praktických informací, rad a cvičení i část, která je věnovaná čtyřem nejzákladnějším oblastem našeho života. Těmi oblastmi jsou práce, láska, hra a zdraví. Autoři nás učí, jak dostat tyto oblasti života do rovnováhy, a tohle je možná jedna z mála věcí, se kterou bych si dovolil tak trochu nesouhlasit.

Ona rovnováha zmiňovaných čtyř nejdůležitějších věcí je v zásadě klasický work life balance a ti posluchači, kteří se už věnují poslechu mého podcastu nějaký ten čas, vědí, že jsem toho názoru, že pokoušet se dostat work life balance do rovnováhy je naprostá hloupost. Když se totiž řekne rovnováha, představíme si většinou misky vah, které jsou na stejné úrovni. V tomto případě by to tedy byly jakési čtyři misky vah na stejné úrovni, pokud je chceme mít v rovnováze. A věřím, že sami uznáte, že toho je prakticky nemožné dosáhnout. Proto raději říkám, že bychom se měli více snažit dostat náš work life balance do harmonie. Prostě tak, aby se jednotlivé důležité aspekty našeho života dobře doplňovaly, a ne aby se přely a snažily se jedna druhou převážit. To je tedy jedna věc, se kterou v knize tak úplně nesouhlasím, ale je to možná pořád jen slovíčkaření a to, jak je to každý z nás schopen pochopit.

Pak je tu ale ještě jedna věc, kterou bych si dovolil ani ne tak vyvracet, jako možná spíš doplnit a rozšířit. Autoři knihy Designérem vlastního života nás totiž učí, že jsou čtyři nejdůležitější věcí pro bohatý a naplněný život. Těmi věcmi jsou práce, láska, hra a zdraví. Upřímně si myslím, že čtyři jsou už v dnešním moderním světě málo a že je zapotřebí tento počet trošku rozšířit a upřesnit. Jsem totiž přesvědčený, že nejsou jen čtyři nejdůležitější věci v životě, ale že je jich hned sedm.

V každém případě bych souhlasil s prvními třemi věcmi – práce, láska a hra. Práci vnímám jako něco, co nám dává v životě smysl. Podle mého názoru by to měla být činnost, díky které se cítíme prospěšní pro společnost, ve které žijeme. Jakmile nemáme takovou práci, těžko dosáhneme opravdového štěstí. Lásku asi není nutné ani komentovat. Život bez lásky, to je jako jízda na vypuštěném kole. Ono se na takovém kole taky někam může šlapat, ale strašně se při té jízdě člověk nadře a taky z ní bude pěkně poničený. Láska nám dává energii, nevnímám to ale jen jako lásku vůči svému životnímu partnerovi nebo dětem. Lásku můžeme prožívat i vůči nějaké činnosti. Prostě jakmile se do někoho nebo něčeho člověk zamiluje, vše jde najednou snáz. No a potom je tu hra a ta nám jednoduše říká, že život by neměl být jenom o práci, ale také o zábavě, našich koníčcích a tak podobně. 

To jsou tedy tři věci, se kterými budu rozhodně souhlasit. A teď to není tak, že bych se zdravím, tedy čtvrtým aspektem, vysloveně nesouhlasil. Jen si myslím, že v dnešním světě už je nutné toto zdraví rozdělovat hned na tři základní větve. A to na zdraví tělesné, potom zdraví naší mysli a také zdraví našeho ducha. Když se totiž řekne zdraví, máme nutkání to vnímat příliš obecně a vidíme za tím například jen to, že bychom měli více sportovat a zdravě se stravovat. Tohle si myslím, že mohlo platit možná tak před třiceti lety, v době, kdy nebyly tolik rozvinuté moderní technologie. Bohužel s tím, jak se technologie vyvíjely, se totiž zvyšoval i náš blahobyt a pohodlný život. Přicházeli jsme tak víc a víc o potřebu vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu pro zajištění základních životních potřeb, a tím jsme také tak trochu přestávali mít strach život. A jak říkal v nedávném rozhovoru Marian Jelínek, začal se u nás víc a víc rozvíjet strach o naše ega. 

Jsme tak dnes stále více vystaveni útokům na své ego, a čím více těchto útoků zažíváme, tím více musíme pečovat o zdraví svého ducha i mysli. Vnímám to možná jako obrovskou výzvu 21. století, kdy se musíme naučit fungovat v nové informační době, vybírat si zdroje informací, které si do své mysli pouštíme. Rozvíjet kritické myšlení, ale současně nebýt vůči sobě samému i vůči sobě navzájem až příliš kritičtí. Myslím si, že tohle je skutečně velmi důležité si uvědomovat. A samozřejmě spolu všechny tyto tři větve našeho zdraví velmi úzce souvisejí, i tak si ale myslím, že je potřeba je takto rozdělit a cíleně se starat o každou z nich.

No a posledním, důležitým aspektem spokojeného, bohatého a šťastného života, který mi tam chyběl, je něco, bez čeho se prostě nikdo z nás v moderní společnosti neobejde. Tím aspektem jsou peníze. Ano, přesně tak, jsou to peníze, protože ať chcete, nebo ne, tak pokud chceme žít opravdu naplněný život v moderní společnosti, peníze k tomu prostě budeme potřebovat a není na tom rozhodně nic špatného. Samozřejmě se můžeme rozhodnout i pro šťastný život bez peněz, ale to je možná život někde v nějakém klášteře nebo úplně odstřiženi od civilizace. V té civilizaci, ve které žijeme dnes, peníze potřebovat budeme. Někdo jich pro své štěstí potřebuje víc a někdo zase méně, to už závisí na každém z nás a na osobní vizi, kterou každý z nás máme. 

Tolik tedy dnešní podcast Myšlením na vrchol, dnes to bylo možná jen takové doplnění nebo rozšíření myšlenek z knihy Designérem vlastního života. Jak jsem říkal už v předchozí epizodě, budu moc rád, když mi napíšete a podělíte se se mnou, co jste si z této knihy odnesli, pokud jste ji už četli. Napsat mi ale můžete i v případě, že jste knihu ještě nečetli, a podělit se se mnou třeba o svůj příběh, názor na dnešní téma, nebo klidně o doporučení na nějakou jinou knihu. Můj e-mail je [email protected] a jako vždy se moc těším na vaše zprávy a jako vždy vám všem přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder