Stav mysli, který maximalizuje potenciál lidí a vydělává miliardy

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V minulém díle jsem mluvil o jakési sexuální energii a v tom dnešním bych rád na toto téma tak trochu navázal, ale možná že trošku od jiného konce. Chtěl bych se dnes zaměřit na stav mysli, který jste už také jistě někdy zažili, stejně jako zamilovanost.

Mluvím o tzv. stavu flow. Vím, že toto slovo neslyšíte poprvé, mluví o něm většina koučů, mentálních mentorů a motivačních řečníků. Já bych se ale rád dnes podíval trošku na spojitost mezi stavem flow a onou sexuální energií, kterou jsem zmiňoval hlavně ve spojitosti s knihou od Napoleona Hilla.

Když začnu mluvit o energiích a jakýchsi stavech naší mysli, pro spousta z vás to může být těžko uchopitelné, pro někoho to může možná znít až esotericky, říkáte si: „Co nám to tady meleš o nějakých energiích a stavech mysli, já chci uspět, zbohatnout, dosáhnout svých cílů a výsledků, jak mi k tomu má asi pomoct nějaká tvoje energie…“ Naprosto chápu, že někdo potřebujete pracovat s tvrdými čísly a daty, o která by se mohl racionálně opírat a získávat z nich nějaké zkušenosti. A právě o tato data, studie a příklady bych se chtěl opřít i já dnes. 

  Pojďme si nejprve připomenout, co je to vlastně ten stav flow, kdyby tu přeci jen byl někdo, kdo toto slovíčko slyší poprvé. Úplně zjednodušeně je to moment, kdy jste naprosto pohlcení svou činností a prací, ztrácíte pojem o čase, je to ten nejhlubší stav vaší práce, kdy se jste schopni plně koncentrovat, podávat ten nejlepší výkon a zároveň mít naplno zapojenou svou kreativitu. Je to stav, kdy o sobě vlastně nevíte, jako byste byli v nějakém rauši, je vám úplně jedno, zda jste v ten moment velcí, malí, tlustí, chlupatí, bohatí, nebo chudí. Nevnímáte, co se děje okolo vás, protože se plně koncentrujete na činnost, kterou zrovna děláte, a právě touto činností jste maximálně pohlceni.

  V tomto stavu vidím velkou spojitost se stavem, kdy v sobě probudíte onu sexuální energii, kdy najednou máte neuvěřitelné množství energie, síly a chuť změnit celý svět nebo klidně jen sami sebe, třeba abyste se někomu více líbili. Jakmile dosáhnete těchto stavů mysli, máte vypnuté všechny vnitřní kritiky, sabotéry ve vaší hlavě a jiné procesy ego obrany. Je vám prostě jedno, co si o vás myslí druzí, a podáváte ty nejlepší výsledky, kterých jste v ten moment schopni. Jakmile těchto stavů dosáhnete, vše vám připadá snadné a cítíte, že vám vůbec nic nechybí, cítíte se obohacení. Vědci a výzkumníci je začali obecně nazývat jako změněné stavy našeho já. Řekové a antičtí filozofové je pojmenovali „extasis“, byl to jakýsi akt vystoupení za své vlastní hranice. Mimo svou osobní realitu, do určitého stavu nevědomí. Těmito stavy se už zabýval Aristoteles, Sokrates, Platon a další dávní filozofové, skutečně tak pro nás jako pro lidstvo nejsou žádnou novinkou, a není se tedy čemu divit, že se o ně zajímají i ty nejšpičkovější pracovní týmy na světě. 

  Za zmínku určitě stojí elitní výsadkáři americké armádní jednotky Navy Seals. Do řad těchto amerických speciálních jednotek se dostanou skutečně jen ti nejlepší a ještě z těchto nejlepších je poskládána jedna ta úplně nejlepší jednotka těch nejlepších z nejlepších. Lidé v těchto jednotkách nejen že jsou špičkově vycvičeni, ovládají nejrůznější bojová umění, ale samozřejmě trénují i svou mentální odolnost a ve svém výcvikovém táboře mají také mentální tělocvičnu, kde se učí ovládat svou vnitřní energii a dostávat se aktivně do stavu flow. A důvod, proč to trénují, je zcela prostý. Ve chvíli, kdy jdou tito elitní bojovníci do akce, musejí všichni dokázat odhodit svá ega, musejí umět vše vyhodnotit ve vteřinách, vnímat své okolí a nenechat se ničím rozptylovat. Musejí se plně koncentrovat na svůj cíl. Ten někdy zní zachránit rukojmí, jindy zneškodnit nepřítele. Výcvik jednoho takového elitního bojovníka trvá několik let a náklady se pohybují v jednotkách milionů dolarů, deset takových mužů musí během akce jednat v týmu jako jeden muž, pokud jeden selže, může to stát životy všech jeho parťáků. Velitelé těchto jednotek si velmi dobře uvědomují, jak je podstatné dostat své mužstvo do změněného stavu, do stavu extasis. 

Nemusíme ale zůstávat jen u bojových jednotek. Velmi podobně o svých vývojových a pracovních týmech přemýšlejí i zakladatelé Googlu, kteří se také zaměřují na to, jak co nejdéle udržet své zaměstnance ve stavu flow a získat co nejvíce jejich sexuální energie pro naplnění společného cíle. Proto si tito lidé, vedoucí pracovníci těch nejlepších týmů na světě, nechávají zpracovat nejrůznější studie, jak se aktivně dostávat a udržovat ve zmiňovaných stavech mysli. Aby ze svých lidí získali co největší energii a kreativitu pro naplnění svého záměru. Proto se firmy zajímají o to, jaké prostředí svým zaměstnancům připravit a jak podpořit jejich mentální odolnost.

  Ostatně těchto změněných stavů nevyužívají jen firmy pro své zaměstnance, aby z nich dostali to nejlepší. Využívají je i chytří obchodníci, aby ze svých zákazníků získali co nejvíc, ideálně aby si jejich zákazníci a uživatelé vybudovali na jejich produktech a službách závislost. No zkuste si teď jen sami vzpomenout, při jakých činnostech se dostáváte do stavu, kdy vám nezáleží na tom, co se děje zrovna okolo vás, kdy je vám vlastně jedno, co máte na sobě, kdy si myslíte, že uběhlo pět minut, a ona to byla třeba hodina? Co třeba sledování kina, televize, zpravodajských portálů, sociálních sítí, pornografie? Tohle vše jsou příklady, kdy se uměle dostáváme do jakéhosi změněného stavu, kdy máme vypnuté právě ty vnitřní kritiky. Jsou to samozřejmě ale i drogy, alkohol, kofein a další produkty. Bohužel nám však většina těchto činnost nejen že nepřináší do života žádný pozitivní růst a okrádá nás o čas, ale navíc nás okrádá také o peníze a věřte, že to opravdu není málo peněz. Četl jsem si zrovna nedávno jednu studii, která se tím zabývala a zaměřila se na to, kolik jsou Američané ochotni utratit ročně za všechny produkty a služby, co jim přinášejí nějaký pocit změněného stavu. A v rámci té studie bylo odhaleno, že trh s těmito stavy mysli představuje řádově čtyři biliony dolarů ročně. Myslím, že už jen to docela dobře vypovídá o tom, jak moc jsou pro nás tyto stavy mysli důležité, když jsme schopni za ně utrácet takový balík peněz. A teď si představte, jaký by měly přínos pro naše životy, pokud bychom byli schopni využít potenciál stavu flow a sexuální energie pro svůj růst. Co vše byste byli schopni dokázat? A právě proto bych se rád v dalším díle mého podcastu zaměřil na pár jednoduchých kroků a zásad, které nám pomůžou využít naše dovednosti na plný potenciál. Tak pokud vás to zajímá, budu moc rád, když si pustíte Myšlením na vrchol i zítra a dáte mi vědět třeba zprávou na webu businessleaders.cz, zda tyto myšlenky pomáhají k růstu i vám. Já doufám, že ano a že i dnes budete mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder