Pět knih pro nezapomenutelný růst v roce 2021

První epizodu podcastu Myšlením na vrchol pro rok 2021 bych rád zahájil takovým doporučením pěti knih, které jsem četl, jež nějakým způsobem ovlivnily můj život a o kterých si myslím, že rozhodně budou mít pozitivní dopad na život každého čtenáře.

Žádná z následujících pěti knih pro vás jistě nebude novinkou. Všechno jsou to tituly, o kterých jsem se už v podcastu zmiňoval v minulém roce. Berte tak tohle spíš jen jako jakýsi sumář knih, o kterých si myslím, že se i navzájem dobře doplňují, kdy vám vždy řeknu jen tu hlavní myšlenku, co se mi vybaví, když vidím přebal dané knihy.

První, kterou jsem si pro vás připravil, je kniha, o níž jsem ve svém podcastu mluvil zrovna nedávno, Metoda Bullet Journal. Je to docela nová kniha, která se čte velmi dobře a rychle. Zmiňuji ji hlavně proto, že si myslím, že má ambici pomoct každému čtenáři s jeho time managementem, tedy plánováním a hlavně dotahováním věcí do cíle. No a protože máme začátek roku a spousta z nás si zakládá nové diáře, zápisníky a píšeme si nejrůznější předsevzetí a cíle, myslím si, že je ideální doba začít plánovat pomocí metody Bullet Journal. Kniha je jakýmsi návodem, který vás učí velmi jednoduchou metodu plánování, ale i zapisování si poznámek a práce s informacemi a to vše velmi prakticky a jednoduše. Na knize se mi vedle návodů líbily i příběhy, na kterých autor ukazuje, jaké může mít plánování pomoci BUJO dopady na váš život, ale i vědecké studie, o které se opírá. Jestli byste se tak chtěli zlepšit v dotahování věcí do konce, vyhýbat se multitaskingu a plánovat chytře i jednoduše zároveň, sáhněte po knize Metoda Bullet Journal.

Mezi výběrem pěti knih, o kterých si myslím že budou mít pro váš život pozitivní přínos, by rozhodně neměla chybět ani knížka, které jsem se věnoval v podcastu již několik dílů a o které jistě ještě uslyšíte. Ano, pravidelní posluchači už vědí, že mluvím o knize Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví, která vychází z původní verze knihy od Napoleona Hilla. Jedná se o však o úplně nové dílo, kde jsou velmi jednoduše popsány principy úspěchu, bohatství, které sepsal Napoleon Hill. Vybírám tuhle knihu hlavně proto, že si myslím, že pomůže čtenáři si uvědomit nebo připomenout ty jednoduché a základní principy, na kterých bychom měli stavět svůj úspěch. Současně jsou v knize popsány i aktuální příběhy úspěšných lidí, kteří vás mohou inspirovat asi mnohem víc, než když si budete číst příběh Edisona nebo Andrewa Carnegieho. I když ten princip, díky kterému dospěli k úspěchu, je vlastně pořád stejný. O původní knize Think and Grow Rich se říká, že pomohla zastavit tehdejší největší hospodářskou krizi v třicátých letech. Pokud se tedy teď jako společnost nacházíme také v nějakém zlomovém bodě, o kterém se jednou bude mluvit jako o krizi, neměla by v mém výběru tato kniha chybět. Principy, díky kterým dosahují lidé úspěchů, jsou prakticky pořád stejné a je dobré si je občas připomenout a snažit se je osvojit. Proto tedy kniha Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví.

Třetí knihu, kterou jsem vybral, osobně pokládám za jednu z průlomových knih mého osobního rozvoje, a to hlavně v rámci profesního růstu, ale vlastně i komunikace a výchovy dětí. Jmenuje se Nikdy nedělej kompromis. Tuto knihu napsal elitní profesionální vyjednavač FBI Chriss Voss. Knihu pokládám za průlomovou hlavně proto, že vás učí jedné z nejdůležitějších dovedností lidstva vůbec – umění vyjednávat. Umět vyjednávat potřebujete vždy a všude a v jakékoliv době. A v zásadě je úplně jedno, do jaké role v životě vstupujete, zda je to role obchodníka, zaměstnance, podnikatele, rodiče, syna, žáka. Vyjednávat prostě musíte umět, jakmile nezvládáte alespoň ty základní techniky, těžko dosáhnete svého cíle nebo záměru, těžko si prosadíte svou. Chriss Voss se v knize opírá o své profesní zkušenosti. Vysvětluje teorii zásad úspěšného vyjednávání a na konkrétních příbězích ze života nebo případech FBI, kdy jeho zkušenosti reálně zachraňovaly lidské životy, vám ukáže, jak tuto teorii provádět v praxi. Chtěli byste letos zažádat o vyšší plat? Potřebujete zvednout ceny svých produktů? Rádi byste získali nové kolegy do svého projektu? Jaké otázky klást při vyjednávání a které nepokládat v žádném případě? Jak začít větu, pokud chcete dosáhnout svého? Co je to černá labuť? Cenová kotva? Jaké jsou páky při vyjednávání? To vše se mi vybaví, když si vzpomenu na knihu Nikdy nedělej kompromis, proto nesmí v mém výběru chybět.

  Na pomyslném čtvrtém místě mého seznamu je kniha, která vás bude učit trpělivosti. Je to kniha, která vám řekne, že pokud se stanete každým dnem o 1 % lepším člověkem, znamená to, že na konci letošního roku budete o 365 % lepší než na jeho začátku. Ano, pravidelní posluchači Myšlením na vrchol už vědí, že mluvím o knize Atomové návyky od Jamese Cleara. Kniha vás bude postupnými krůčky učit, jak si stanovit cíle, jak si pomocí malých krůčků osvojovat nové dobré návyky a zbavit se zlozvyků. Mluví se tu ale také o motivaci, jak o ni nepřicházet, a dosahovat tak svého cíle. Hlavní myšlenka, která mi utkvěla v hlavě, je, že necelou polovinu věcí, co děláme během dne, děláme zcela mimo naše vědomí. Jsou to naše návyky, a pokud se podaří tyto návyky změnit, změníme tím i celý náš život. No a protože, jak jsem už říkal, jsme v době novoročních předsevzetí, kdy je změna návyku asi nejaktuálnější, jsem zvolil právě tuhle knihu.

  No a pátá kniha, kterou bych vám rád doporučil a o které jsem ve svém podcastu možná ještě nemluvil, je kniha od Angely Duckworthové – Houževnatost. O houževnatosti jako vlastnosti úspěšných lidí jsem se tu už ale určitě zmiňoval. V knize se mluví hodně o talentu a vytrvalosti. A právě proto jsem si ji vybral, myslím si totiž, že to je i dnes velmi aktuální téma. V zásadě jsem si z knihy odnesl, že talent je dnes mnohdy přeceňovaný. Když máte pro něco talent, neznamená to ještě, že jste odkázaní k úspěchu. Abyste totiž mohli v něčem uspět, musíte pro to získat dovednost a míru vaší dovednosti lze vypočítat jednoduchou rovnicí, která zní talent x úsilí = dovednost. Dovednost ale pořád nevede k výsledkům, abyste byli schopni s danou dovedností dosahovat nějakých výsledků, musíte tuto dovednost vynásobit ještě dalším úsilím, až potom získáte výsledky. Přece k čemu nám bude umět hrát na kytaru nebo řídit formuli jedna, když s touto dovedností nedosáhneme žádných výsledků. Proto tedy i kniha od Angely Duckworthové Houževnatost, abyste pochopili, že talent není vše a že i talent lze pokořit, pokud investujete velké množství dřiny a úsilí.

Tolik tedy můj výběr pěti knih, o kterých jsem přesvědčený, že vám pomohou proměnit rok 2021 v jeden z nejlepších roků vůbec, pokud se dokážete držet všeho, co vám autoři jednotlivých knih chtěli předat. Abyste je nemuseli nikdy dlouze vyhledávat, protože je nemají úplně ve všech knihkupectvích, udělal jsem pro vás takový speciální zvýhodněný balíček na našem e-shopu shop.firstclass.cz. Odkaz na konkrétní zvýhodněnou sadu těchto knih najdete zde. Jestli jste tedy přemýšleli nad nějakými knihami o osobním rozvoji, doufám, že jsem se trefil do vaší volby a že vám tyto knihy pomohou. Budu určitě rád, když mi i napíšete, pokud už jste některou z nich četli, nebo dáte nějaký jiný typ na knihu. Předem díky za něj a pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder