Naslouchání šestému smyslu jako vrchol filozofie úspěchu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Pokud se ve svém podcastu věnuji síle naší mysli a emocí, pokud se zamýšlím nad tím, jak vůbec funguje ten superpočítač v hlavě s názvem mozek, neměl bych určitě opomenout ani další část našeho těla, která je v mnohých případech i důležitější než mozek. Určitě to také znáte – někdy je dobře, že prostě nedáme na racionální rozum a mnohem více se řídíme pocitem. Ten pocit ale nevychází z naší mysli, cítíme jej někde uvnitř nás. Jako by vycházel z našeho nitra. Jistě už jste také slyšeli definici, že střeva jsou náš druhý mozek, a právě tomuto druhému mozku bych se rád věnoval dnes, v další epizodě Myšlením na vrchol.

Vlastně bude tato epizoda hezky navazovat na všechny předchozí díly, kde jsem mluvil o síle mysli, o tom, jak funguje náš mozek a jak můžeme pracovat s emocemi. Není to ale náhoda, protože dnešní téma je posledním tématem nové knihy Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví. Asi před třinácti týdny jsem vám slíbil, že se budu pravidelně věnovat každému z principů v této knize, a ten třináctý princip bohatství a úspěchu pojmenoval Napoleon Hill jako šestý smysl. 

Když se potkáte s úspěšnými lidmi z různých oborů, u spousty z nich si můžete všimnout, že často dávají na to, co jim říká jejich šestý smysl. Jejich intuice. U sportovců se mluví o instinktu, někdo zase o šestém smyslu, ale psychologové a vědci většinou říkají intuice. Když přemýšlíme o úspěchu a rozhodneme se změnit svůj život, velmi často se řídíme tvrdými fakty, hlavně podle našeho racionálního myšlení. Ukázalo se ovšem, že i ti největší světoví myslitelé, vizionáři, businessmani a podnikatelé, spoléhají jak na tvrdá fakta, tak také na své pocity, a občas tyto pocity dokonce upřednostní před fakty. Například už Steve Jobs byl velmi otevřený ve své mysli a říkával, že jeho pravidlem číslo jedna bylo věřit svému srdci a svému střevu.

Psychologové definují intuici  jako okamžité porozumění, poznání nebo uvědomění, které není odvozeno od vnímání ani od uvažování. Je to automatický momentální pocit, který vzniká bez námahy, bez aktivního zapojení naší šedé kůry mozkové. A právě tento pocit nás často motivuje k jednání. Vědci také objevili, že v našich střevech se nalézá obrovská neuronová síť stejně jako v našem mozku, a možná právě proto začali naše střeva nazývat druhým mozkem. 

 Možná vám to může připadat na první dojem opravdu divné, říkáte si, jak by mohla vaše střeva jakkoliv ovlivňovat vaše rozhodovací schopnosti. Pochybovat o tom samozřejmě můžete, nevím ale, co z toho budete mít. Nejen Napoleon Hill označoval využití šestého smyslu jako jakýsi vrchol filozofie úspěchu. Abychom totiž byli schopni využít svůj druhý mozek a vše, co nám říká, musíme se mu nejprve naučit naslouchat. A toho nikdy nebudeme schopni, pokud budeme jeho funkci a přínos chtít potlačovat. Naše intuice nám totiž občas radí něco, co se nelíbí našemu egu, a proto se ego brání a snaží se tento šestý smysl potlačit, a to jenom proto, abychom naplnili jeho tužby. Když se přestaneme bát naslouchat sami sobě a pokusíme se své myšlenky tak trochu víc nacítit, pomůže nám to i pracovat s hlasem našeho ega a držet jeho velikost na uzdě.

Šestý smysl nás tak může včas varovat před hrozícím nebezpečím, ale úplně stejně nás může upozornit i na nějakou životní příležitost. Můžeme si toho všimnout nejen na příbězích z knihy Myšlením k bohatství. Dnes o tom mluví více a více úspěšných lidí, od kterých se to může naučit každý z nás.

Možná i vy už si teď vybavujete nějakou životní situaci, kdy jste měli takové zvláštní vnitřní tušení, že to, co se chystáte udělat na základě racionální úvahy, byste dělat neměli. Nebo samozřejmě naopak – něco vám říkalo, že přesně tohle je směr, kterým byste se měli vydat. I když pro nové přátele a kolegy to vypadá na první pohled úplně šíleně. Pokud si na takovou situaci vzpomínáte, tak jste si právě vybavili moment, kdy zafungoval váš šestý smysl. Většinou když jsme jej neposlechli, špatně to dopadlo a dokázalo nám to v životě udělat pěknou paseku. A to věřte, že teď mluvím z vlastních zkušeností, kdy mě neuposlechnutí mé intuice stálo hodně peněz, času a energie. I v samotné knize Myšlením k bohatství je takových příběhů spousta. Ten poslední z nich je věnovaný Donu Greenovi, aktuálnímu prezidentovi Nadace Napoleona Hilla, jež se stará o odkaz, který nám tu Napoleon Hill zanechal svou celoživotní prací a který pomohl milionům lidí na celém světě. I já čím dál častěji narážím na toto jméno a jeho myšlenky v příbězích velikánů dnešní doby. Pokud tedy toužíte změnit a zlepšit svůj život a nečetli jste žádnou jeho knihu, zkuste začít třeba u této. Slibuji vám, že můžete jedině získat. 

Budu také moc rád, pokud se podělíte o své zkušenosti a napíšete mi, zda jste četli Myšlením k bohatství, ať už tu úplně původní verzi, nějakou novější, nebo i jinou podobnou knihu. Pomohla vám některá z těchto knih? Na kterou nikdy nezapomenete? Stejně tak budu ale rád, pokud mi třeba napíšete také o své zkušenosti s intuicí. Vybavili jste si nějakou situaci, kdy vám šestý smysl zachránil život nebo ukázal životní šanci? Pravidelní posluchači již znají můj e-mail [email protected]. Psát mi ale můžete i na naše sociální sítě nebo kamkoliv, kde je vám to pohodlné. Jako vždy se těším na každou vaši zprávu a jako vždy vám i dnes přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder