Klíčové uvědomění nám pomůže vyrůst ve skutečného lídra

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Slíbil jsem vám v minulém podcastu, že se podíváme na to, co může udělat každý z nás už teď, pokud se chce stát opravdovým lídrem. Stát se lídrem totiž není jen tak, už to nebude jenom o tom, že musíte perfektně rozumět své práci, například svému řemeslu (ale určitě se to netýká jen řemeslníků a drobných živnostníků). Důležité je uvědomit si ten rozdíl a přijmout jako fakt, že pokud nezačnu už dnes pracovat sám na sobě a osvojovat si základní principy leadershipu, nikdy se nikam neposunu a zůstanu vždy na všechno sám.

Asi je vám jasné, že lídrem se člověk nestane přes noc. Někdo má to štěstí, že už se tak nějak rodí přirozeně jako vůdčí typ. Opět si ale myslím, že schopnosti a dovednosti lídrů, to není nic vrozeného, je to dovednost, které se může naučit každý z nás, pokud bude opravdu chtít. Jako vždy je nejdůležitější ujasnit si svůj záměr. Platí to u všeho a bude to platit i v tomto případě.

Pro začátek je důležité uvědomit si, že informace a vědomosti, které máte uložené ve své mysli, jsou ty jediné informace, jež vaše mysl používá při rozhodovacím procesu, a to nejen v krizových situacích, ale i dalších důležitých momentech, kdy budujete svůj život. Pokud tedy nemáte přirozeně zakotvené dovednosti a vědomosti lídra a byli jste doposud spíš sólo hráči, kteří si myslí, že nejlépe si to stejně vždy udělají sami, je rozhodně potřeba na tom začít pracovat. 

Jakmile se rozhodnete stát se lídrem, měli byste se v první fázi zaměřit právě na vědomosti a informace. Všichni žijeme v informační době, kdy máme prakticky neomezený přístup ke všem informacím a jen my rozhodujeme o tom, jaké informace budeme konzumovat. Těch informací a dezinformací se na nás valí obrovská spousta. Není jednoduché ubránit před nimi svou mysl, ale je jednoduché se rozhodnout, jaké informace budeme do své mysli pouštět pravidelně. Protože právě ty informace, které vaše mysl slyší pravidelně, nejvíce ovlivňují kvalitu vašeho života i kvalitu vašeho úsudku. V případě naší mysli jednoznačně platí, že stokrát řečená lež se stává pravdou. A pokud tedy naše mysl nějakou lež slyší už posté, nejenže jí uvěří, ale ještě ji začne vnímat jako velmi důležitou a řídí se touto lží i ve chvílích, kdy je to pro náš život skutečně důležité.

V tom obrovském množství informací je prakticky nemožné zabývat se nějakým cíleným tříděním na pravdu a lež. Dnes informace plynou v takové rychlosti a takovém množství, že prostě není v našich silách toto třídit a tímhle se zabývat. Než bychom si totiž mnohdy ověřili pravdivost nějakého tvrzení, nějaké informace, už by to pro náš život nemuselo být vůbec důležité. 

Podstatné pro nás ale je zabývat se vstupy, kterými si do své mysli všechny informace vpouštíme. Pokus si chceme zajistit kvalitní informace a vědomosti, musíme je čerpat i z kvalitních zdrojů a samozřejmě také v kvalitním prostředí. 

Zaujal mě nedávno na LinkedInu příspěvek od Tomáše Valy, generálního ředitele společnosti SIKO. Tomáš se na této sociální síti podělil o to, z jakého zdroje každý den čerpá nové zprávy z domova i ze světa. Možná se tomu většina z vás bude divit, ale on i dnes v 21. století používá jako zdroj prostý teletext. Někomu by to mohlo připadat úsměvné, možná až zarážející. Mně to naopak dávalo docela smysl a Tomáš Vala to ve svém příspěvku také vysvětlil. Důvod je jednoduchý. Má to už zažité jako svůj rituál a oceňuje přehlednost zpráv, vždy se dozví to nejdůležitější, aby zůstal v obraze. Nemá tak potřebu pročítat zpravodajské weby a zbytečně na nich strávit spoustu svého drahocenného času.

Přijde Vám to pořád divné a nelogické? Zkuste se schválně sami zamyslet, z jakých zdrojů proudí do vaší mysli informace. Vynechám-li sociální sítě, které má už většina z nás zkontrolované do pěti minut po probuzení, tak by to mohly být ranní zprávy v televizi, pak  možná ty samé a obdobné zprávy v rádiu během dne nebo v práci, potom zase možná  podobné zprávy vidíme, když otevřeme nějaký internetový vyhledávač, no a abychom těch zpráv neměli málo, tytéž zprávy si necháme shrnout večer v televizi. A teď mi řekněte, kolik těchto zpráv bylo pro váš život opravdu přínosných a co by se stalo, pokud byste si je všechny přečetli během pár minut na obyčejném teletextu? Pravděpodobně nic, ale mohli byste svůj čas v autě, v práci, ale i doma věnovat něčemu smysluplnějšímu a pouštět do své mysli informace, které skutečně budou schopny obohatit váš život. A čím pravidelněji a častěji budete tyto informace pouštět do své mysli, tím důležitějšími se stanou i pro vaši mysl a budete se jimi řídit v klíčových momentech vašeho života.

I to je vlastně jeden z důvodů, proč tvořím podcast Myšlením na vrchol na denní bází. Vím, že se někdy opakuji, že možná nepřináším nic nového do vašeho života. Říkám si ale, že to vůbec nevadí, protože věřím, že by snad mohl být můj podcast jedním z těch zdrojů kvalitních a pozitivních informací pro váš všední den. Tak mi prosím dejte vědět, pokud to tak skutečně je, a jaká témata by vás zajímala zase příště. A pokud už se rozhodnete mi napsat, můžete do své zprávy třeba přidat i to, jaké jsou vaše další zdroje každodenních informací, jak s nimi pracujete a zda si uvědomujete, že veškerý růst, úspěchy a cíle, kterých v životě dosáhnete, mají počátek ve vaší mysli, a proto je tak důležité si uvědomit, čím ji krmíte. Doufám, že i dnešní podcast vám pomohl třeba k tomu, pouštět si tam už jen kvalitní, pozitivní a hodnotné informace, protože jen s nimi budete mít kvalitní a pozitivní celý život. A doufám, že nejen dnes také úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder