Je možné sexuální energii proměnit v charisma, kreativitu a bohatství?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Asi každý z nás zažil pocit totální zamilovanosti, kdy jsme se do někoho zamilovali natolik, že jsme pro něj byli schopni udělat prakticky cokoliv na světě. V očích našich blízkých jsme často vypadali a možná se i chovali jako naprostí blázni. „Má nasazené růžové brýle, neví, co dělá.“ I tohle o nás někteří přátele možná říkávali. 

Pravda je, že pokud se skutečně do někoho zamilujeme, jsme schopni dokázat takové věci, o kterých se nám v životě nikdy ani nesnilo. Najednou je pro nás snadné překonat překážky, se kterými už léta bojujeme, jsme schopni snadněji se zbavit našich zlozvyků a naprosto změnit svůj život. Často si myslíme, že tak jednáme z lásky, že zažíváme pocit lásky a pro tento pocit jsme schopni obětovat i sami sebe.

Já si ovšem myslím, že tak nejednáme jen z pocitu lásky nebo pro pocit nějaké lásky. Pro mě totiž slovo láska není ani tak pocitem, ale více činem dvou nebo více lidí, kteří jsou ochotni pro ty druhé udělat něco jen tak, protože jim na nich záleží, protože je mají rádi, a chtějí jim proto věnovat svou energii. Tito lidé mají pro nás obrovskou hodnotu, záleží nám na nich a někdy ani nevíme proč, cítíme k nim totiž něco, co nejsme schopni racionálně pojmenovat. A právě tomuto pocitu říkáme láska.

Tito lidé v nás totiž probudili to obrovské množství energie, které dřímalo někde uvnitř nás. Najednou se nám chodí tak nějak zlehka, máme chuť pouštět se do nových věcí, zkoušet nové věci a dělat i to, z čeho jsme měli dříve strach nebo během čeho se naše ego cítilo poníženě, tedy trapně.

Napoleon Hill tomuto stavu říkal sexuální energie a mluvil o něm jako o hlavním motivátoru našeho růstu a touhy po úspěchu. Ve své původní knize Myšlením k bohatství sestavil jakousi hierarchii lidských potřeb, kde vedle těch základních, které potřebujeme jako lidé k přežití, označil lidskou sexualitu a lásku jako nejmocnější prvky, které nás vedou k reálným činům. Nezkoumal ovšem sexuální energii jen z pohledu potřeb rozmnožování lidí, zaměřoval se více na otázku, zda energie, kterou v nás probouzí láska vůči někomu jinému, může mít za následek i mimořádné úspěchy některých z nás. A položil si otázku, že pokud tomu tak skutečně je, je možné tuto energii probouzet, vyvolávat a uměle směřovat k nějakému cíli a záměru?

Hillův postřeh již potvrdila nejedna studie a skutečně se ukázalo, že charismatičtí lidé, kteří se nestydí navenek projevit svou sexualitu, jsou schopni dosahovat lepších výsledků než tuctoví lidé bez energie.

 Já jsem sexuální energii a Hillovu myšlenku pochopil tak, že pokud se ve vašem okolí objeví nějaká osoba, která ve vás zažehne ten neuhasínající plamen, co vám dodává obrovskou sílu, sebedůvěru a energii, získáte potřebu zalíbit se této osobě, a tím se začne projevovat vaše přirozené charisma, najednou máte takovou jiskru v oku a jste schopni ukazovat své přednosti, ať už ty fyzické, nebo mentální, které jste si dříve neuvědomovali.

Pravda je, že tuto energii a sílu nemusíme nikde hledat ani se ji snažit nějak uměle vyvolávat. Tuto sexuální energií má v sobě každý, protože vše, co potřebujeme pro náš životní úspěch, už všichni dávno máme. Všichni jsme se narodili se stejnou energií, kterou potřebujeme pro úspěch. Jde jen o to, že někteří z nás, řekněme ti mimořádně úspěšní, se naučili tuto energii aktivně směrovat v rámci své osobní vize a proměnit ji v reálné činy a úspěchy.

Základním a přirozeným úkolem této sexuality každého z nás je potřeba a touha po rozmnožování druhu. Ta energie je tak silná, že ji nelze dlouhodobě ukrývat někde zavřenou. Tato energie je totiž jako pramen vody, ten si také vždy najde cestu, aby se dostal na povrch. A právě Napoleon Hill si všiml tohoto faktu, a proto označil naši sexuální energii a její vědomé ovládání jako jeden z dalších principů, pomocí kterých úspěšní lidé dosahují úspěchu. Jak jsem totiž říkal, je prakticky nemožné v nás tuto sílu potlačovat nebo se jí bránit, a pokud se ji nenaučíme sami ovládat, začne ona ovládat nás. Když se naučíme ovládat svou sexualitu, jsme schopni tuto energii proměnit v tvořivost, probudit v sobě kreativitu, bude nám dodávat odvahu, chuť k dalšímu růstu a budování něčeho nového. Jakmile ale této energii propadneme a začne ona ovládat nás, začneme se zaměřovat více na růst svého ega, snadno propadáváme drogám, závislosti na pornografii, sexu bez lásky a jakéhosi cílového feťáctví, kdy vše, co děláme, děláme jen pro chvilkové potěšení, a i když si jsme schopni racionálně uvědomit, že naše jednání není mnohdy správné, nejsme se mu schopni ubránit, protože jsme se nenaučili pracovat s tím obrovským množstvím síly a energie, která je v každém z nás a které Napoleon Hill pojmenoval sexuální energií.

I v nové knize Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví je sexuální energie moc hezky popsána a jsou k ní přiřazeny dva příběhy lidí, kteří se dokázali naučit tuto sílu ovládat a koncentrovat ji k mimořádným úspěchům ve svém životě. Zamilovat se totiž nemusíme jen do nějaké osoby, ale vlastně i do nějaké činnosti. U vrcholových sportovců se často říká, že se zamilovali do daného sportu, ve skutečnosti je to ale tak, že se naučili pracovat se svou sexuální energií, ovládat ji a dosahovat pomocí ní i mimořádných výsledků. A krásně si na těchto lidech můžete všimnout, že ve chvíli, kdy ztratili pokoru, přestali tuto svou sílu ovládat, když jim třeba sláva stoupla do hlavy a jejich ego vyrostlo, přestali mít i kontrolu nad svou sexualitou a ona pak začala ovládat je, jejich chování a jejich činy. Tito lidé pak začali propadat drogám, hazardu nebo jen svému egu.

Jestli tak například i vy patříte mezi ty, kteří nemají dost energie, nadšení, chuti k jakémukoliv růstu a propadáte často činnostem, na které nejste vnitřně hrdí, zkuste se prostě zamilovat. Vezměte si příklad z dětí, ty nemají potřebu jakkoliv svou vnitřní sílu potlačovat, jsou ochotné dávat najevo své emoce, jsou tvořivé a energické. Ony se totiž nestydí za svou sexualitu, svoji vnitřní energii, dávají ji prostor. Jsou schopny zamilovat se i několikrát za den do nějaké činnosti a dostávat se stavu flow, kdy ani nemají přehled o čase. Přece když jste zamilovaní, také nemáte přehled o čase, nebo snad ano? Nebojte se tedy zažehnout ten vnitřní oheň v každém z vás, probuďte své vnitřní charisma a naučte se jej ovládat, je to nejlepší, co můžete udělat pro svůj růst a životní úspěch. A jestli se vám to podaří nebo máte nějaký příběh ze svého života, na který jste si díky dnešnímu podcastu vzpomněli, nebojte se o něj se mnou podělit, třeba zprávou do mého e-mailu. Těším se na vaše příběhy, díky za ně, pro dnešek už vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder