Je možné poctivou a vytrvalou prací dosáhnout bohatého života ve všech jeho aspektech?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dnes bych se s vámi, milí čtenáři webu businessleaders.cz a posluchači podcastu #MNV, rád podělil o životní situaci jednoho mého kamaráda. Říkám si, že možná někdo z vás by mohl být v podobné situaci, a tak by pro něj třeba mohl být pohled na tuto situaci od, řekněme, nějaké třetí strany přínosem.

Jméno mého kamaráda není důležité, ani jsem mu neřekl nic o tom, že o něm budu mluvit v podcastu. Nicméně mi ale říkal, že podcasty občas poslouchá, že je za ně rád, ale že na ně zase nemá tolik času, takže je vlastně pořád někde na začátku. Tak uvidíme, zda se někdy k dnešní epizodě dostane a zda se v ní pozná.

Ten můj kamarád je velmi, ale opravdu velmi pracovitý člověk, živnostník, co pracuje rukama, dovolil bych si o něm tvrdit, že je i docela cílevědomý, rozhodně je pracovitý, šikovný a poctivost je jednou z jeho největších předností. Odvést poctivou a kvalitní práci je jednou z jeho hlavních priorit a hodnot. Je řemeslníkem, myslím si, že o práci nemá nouzi, umí svou práci ohodnotit a dokáže vydělat peníze, zvládne uživit svou rodinu, aby jim v životě nic nechybělo. Když o něm takhle mluvím, může to znít jako idylka a spousta z vás si možná říká, co by mohlo někomu takovému chybět. Dělá práci, co ho baví, vydělává peníze, aby zabezpečil rodinu, dalo by se říct, že mu asi nic nechybí. Tak kde je problém?

Je to jednoduché a možná, že to někdo z vás má podobně. Problém je v tom, že i když je pracovitý, cílevědomý a má správně nastavené hodnoty, má tento člověk také nějaké své osobní sny a touhy. Není pro něj ale jednoduché si tyto sny splnit, protože v práci tráví většinu svého času, a když už mu nějaký zbývá, věnuje jej rodině. Koníčky a sny musejí prostě počkat, nejprve je zapotřebí odvést co nejlepší práci a zabezpečit svou rodinu. Cítím z něj však, že by se moc rád někam posunul, že by rád získal větší bohatství, více peněz, a současně i více času sám pro sebe, aby si mohl plnit sny a věnovat se i svým koníčkům. Jak to má ale udělat? Dostal se do jakéhosi závodu, kdy musí opravdu poctivě dřít a makat, pokud chce vydělat nějaké peníze. Když přestane pracovat a začne věnovat více času sám sobě a svým koníčkům, bude mít i méně peněz, a tím pádem nebude moci naplňovat důležitější životní hodnotu, než jsou jeho koníčky, a tou je zabezpečení rodiny. Problém ovšem je také v tom, že jako řemeslník dělá poměrně fyzicky náročnou práci, a protože v práci tráví hodně času, vidím, že to má postupně dopady i na jeho zdraví. Pokud s tím tedy něco neudělá, pravděpodobně mu zdraví může přestat sloužit a potom už nezbyde čas ani na jeho klienty, ani na jeho rodinu, a už vůbec ne na jeho koníčky. 

Zdá se to jako začarovaný kruh, ze kterého není cesty ven, viďte. Pokud bude méně pracovat, bude mít víc času na rodinu, na sebe, na své koníčky a pravděpodobně i lepší zdraví. Současně ale asi nebude schopen udržet životní standard rodiny a nebudou mu zbývat ani prostředky na koníčky. Takže si ani tak nebude schopen plnit sny a žít opravdu šťastný a naplněný život.

Jak byste takovou situaci řešili vy? Nebo už jste snad někdy řešili něco podobného? Věřím, že můj kamarád není jediný, kdo řeší obdobný problém. Kdo pracuje od nevidím do nevidím, aby uživil rodinu a dostál svým závazků. Tohle je ale přece obrovský tlak především na naši psychiku, když vidíme, jak strašně dřeme, kolik času věnujeme své práci, ale přitom si nejsme schopni plnit sny a žít opravdu plnohodnotný, bohatý a šťastný život ve všech jeho aspektech. 

Někdo by možná mohl říct, že je to jednoduché – děláme prostě chybu ve svém plánování. Musíme pracovat rychleji a efektivněji. Pravda ale je, že hlavně když jste řemeslníkem, jsou věci, které prostě nejde uspíšit, pokud to nechcete dělat na úkor kvality. Další radou by mohlo být začít myslet ve velkém a najít si k sobě lidi, kteří nám s tou prací pomohou. I já si myslím, že tohle by mohla být cesta, co by spoustě z nás pomohla odvádět stále stejně skvělou práci a vydělávat dostatek prostředků, aniž by to bylo na úkor našeho času. Mnoho lidí však naráží na jednu překážku. Ve chvíli, kdy se rozhodnou přijmout někoho do týmu, někoho, kdo jim bude pomáhat naplňovat jejich osobní vizi, dělají velký životní krok – v tu chvíli se musejí dokázat rozhodnout, že se z řemeslníka nebo jen živnostníka stanou opravdovým podnikatelem a lídrem, kterého budou jeho lidé ochotni a schopni následovat. 

Často nejen od toho svého kamaráda, ale i jiných lidí, kteří řeší něco podobného, slýchávám, že se nechtějí starat o jiné lidi, ale dělat  svou práci a řemeslo. Bojují s nedůvěrou v někoho jiného, nevědí, jak řídit lidi, mají z toho strach. A není se čemu divit. Ten strach je ale jen chrání proti něčemu, s čím nemají zkušenosti, a já věřím, že dokud ho strach nepřekonají, nikdy se nedostanou ven z toho krysího závodu, do kterého spadli, a nebudou schopni začít si plnit sny. A v dalším díle Myšlením na vrchol bych se chtěl věnovat prvnímu kroku, který bychom měli udělat, pokud chceme tento strach překonat, začít nejen myslet ve velkém, ale i žít ve velkém. Tak jen doufám že jak tento, tak i další podcast vám přinesou do života nějaké uvědomění nebo pro vás budou nějak jinak přínosné. A pokud je tu mezi mými posluchači někdo, kdo by se chtěl podělit o svůj příběh a zkušenost, kdy se mu podařilo začít žít opravdu bohatý a naplněný život, budu moc rád, když mi napíšete třeba zprávu nebo přijmete pozvání na rozhovor do mého podcastu. Můj mail je [email protected], tak se nebojte psát, těším se na to a přeji vám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder