Je možné plánovat a růst v nejistotě?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Mluvil jsem v posledních podcastech hodně o tom, jak si splnit všechna přání a co udělat pro to, abychom byli schopni změnit svůj život. Náš život je tvořen skrze návyky, které jsme si osvojili za desítky let, a právě změna těchto návyků je vůbec to nejnáročnější. Návyky, ať už ty dobré, nebo špatné, jsou totiž činnosti, které děláme automaticky, takříkajíc mimo své vědomí. Jsou to činnosti, nad kterými tak nějak nemáme kontrolu a nedokážeme je vědomě ovládat, i když víme, že nám třeba škodí nebo brání našemu růstu. Změna návyků si vyžaduje hodně silné vůle a tu můžeme získat třeba tím, že v sobě dokážeme probudit touhu po životní změně a uvěřit v ni. 

Samozřejmě ale nestačí mít jen vizi a představu, ve kterou jsme schopni uvěřit. Poznal jsem už opravdu spoustu lidí, kteří mluvili o svých představách, vizích a opravdu věřili, že se tyto představy stanou skutečností. Mnoho jich ale skončilo jen u víry a zapomněli, že samotná víra prostě nestačí. 

Věřit ve svůj úspěch a dokázat si jej představit je pouze první krok. Zda jsme svoje představy schopni naplnit, záleží také na tom, jaké konkrétní kroky jsme schopni udělat. Úspěch a životní změna jsou prostě dřina, je to nekonečné vystupování z komfortní zóny, protože právě a jen pokud jsme mimo tuto zónu, jsme schopni růst a někam se posouvat. Vím, že tohle všechno není pro vás žádná novinka, a spousta z vás by možná skutečně ráda začala pracovat na pozitivní změně svého života. Pro spoustu z vás to ale možná teď prostě není možné, protože jsou zde nějaká nařízení, která vám v tom brání. Rádi byste třeba rozjeli vlastní projekt a začali podnikat. Možná si ale říkáte – začít podnikat v této nejisté době? Kdy prakticky nevíte, jaké vládní nařízení na vás dopadne a čemu se budete muset přizpůsobit? Stejně tak byste možná opravdu rádi začali pravidelně cvičit, ale kde, když jsou fitcentra zavřená?

Zkrátka a dobře všichni se dnes nacházejí ve velmi nejisté době a plnění si snů nebo razantní životní změny jsou v takové době náročnější než kdykoliv předtím. Už několikrát jsem ve svém podcastu mluvil o správném a efektivním plánování jako jedné z podstatných dovedností úspěchu. Jak ale máme plánovat, když nevíme, co bude za týden? Podle čeho se řídit, když nám vláda nastaví pravidla, která už druhý den vlastně neplatí, a všechno je zase jinak? Já jsem a stále budu ve svém podcastu striktně apolitický, protože mohu a taky nemusím s naší vládou souhlasit. Stejně tak mohu a taky nemusím být příznivcem té které politické strany. Žiji ale přece ve svobodné a demokratické zemi, a tak ať se mi to líbí, nebo ne, měl bych respektovat nařízení, která tu máme. Stěžováním si na ně rozhodně ničeho nedosáhnu, musím se jim prostě umět přizpůsobit. 

No ano, to ale náš problém přece nevyřeší. Jak změnit svůj život, dosáhnout úspěchu a plánovat, když žijeme v tak nejisté době, kdy nevíme, jaké nařízení bude platit za týden nebo za měsíc? V tomto případě si myslím, že jednoznačně platí, že úspěch a štěstí přeje připraveným. Nikdo z nás sice neví, co bude za měsíc, ale to přece nevíme nikdy. Není přece možné se vymlouvat, že nemůžu zhubnout, začít podnikat nebo si plnit jakýkoliv jiný sen, jen proto, že si teď uvědomujeme, v jaké nejistotě žijeme. Ta nejistota tu byla vždy, jen jsme si ji tolik neuvědomovali, pravděpodobnost nečekaných překážek pouze byla o trochu menší, než je tomu dnes. 

Ano, plánování je teď mnohem náročnější, pořád ale není nemožné. A to nejlepší, co může každý z nás udělat pro úspěch už dnes, je připravit se na všechny varianty, o kterých si myslíme, že nás můžou potkat. Zkuste si jednoduše představit scénáře, jež se mohou s velkou pravděpodobností odehrát a překazit vaše plány, a připravte si řešení pro každý z těchto scénářů. A ve chvíli, kdy taková situace nastane, vy nebudete patřit k většině těch, co sedí doma a stěžují si, že nemohou dělat, co by chtěli, ale budete patřit mezi tu malou hrstku lidí, kteří budou přesně vědět, jak se mají chovat a co mají dělat, protože jsou prostě připraveni. 

Můj oblíbený autor a mentální kouč Marián Jelínek tomu říká šuplíková metoda. To znamená, že máte na každou situaci připravený šuplík s nějakým řešením, a ve chvíli kdy ta situace nastane, šuplík jen otevřete a víte, jak postupovat dál. Jsou to vlastně takové krizové plány, které byste si měli připravit. Poměrně dlouho jsme totiž žili v období růstu a tak nějak jsme si zvykli, že žádný krizový plán nepotřebujeme. Možná že tato zvláštní doba nám má také tak trochu připomenout, že nejde jen bezhlavě kráčet vzhůru a počítat vždy s tím nejlepším, ale že musíme myslet i na rizika a počítat s nimi. 

Jestli tedy i vás napadlo, že byste rádi změnili svůj život, splnili si nějaký sen, ale že v tuhle šílenou dobu to přece nejde, protože nejste schopni plánovat a všichni okolo vám to jen ztěžují, zkuste si nejprve uvědomit, že i přes to všechno pořád žijete v moderní společnosti, patrně v tom největším blahobytu, a máte pořád tolik možností, o kterých se našim předkům ani nezdálo. Takže ani dnes by si u vás slovo „nejde“ nemělo najít místo. Ano, možná že splnění vašeho snu nebo předsevzetí bude poněkud náročnější. Pořád ale ne nemožné. A právě náročnost úspěchu v těžkých dobách z vás udělá o to silnější osobnost a svého budoucího úspěchu si budete o to víc vážit. 

A jak to máte vy? Dokážete si najít cestu ke svému snu i přese všechna omezení a nařízení, nebo je používáte jako omluvu pro setrvání v komfortní zóně? Budu moc rád, když se se mnou podělíte o svůj názor třeba zde na webu nebo jen zprávou v mém mailu. Díky moc za všechny zprávy, doufám, že vás Myšlením na vrchol stále baví, že vám přináší něco pozitivního do života v negativní době. A také doufám, že budete mít i dnes úspěšný a krásný den.  

© Lukáš Eder