Jak zpracovat investiční tipy?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Úspěšný a bohatý život ve všech jeho aspektech. To je fráze, kterou poměrně často ve svém podcastu zmiňuji. Když mluvíme obecně o úspěchu a bohatství, většina z nás si představuje především bohatství finanční. Kvalitu života sice nemůžeme hodnotit jen podle množství peněz, které jsme během něj vydělali, současně ale platí, že chceme-li mít skutečně bohatý život například i v podobě zážitků a obecně jeho kvality, bez peněz to nepůjde. A nejen proto bych se dnes rád podíval ve spolupráci s naším partnerem, společností Patria Finance, na svět finančního bohatství. Pokračuji tak jedním z dalších dílů našeho investičního seriálu, kde se společně s Patrií snažím pomoci i vám stát se co nejlepším finančním investorem. 

Možností, do čeho investovat, je mnoho. V předešlých dílech jsme se věnovali investicím do ETF, a to jak jednorázově, tak i formou pravidelných investic. Ale můžeme si vybírat také jednotlivé akciové tituly. V minulém díle jsme se zaměřili na to, kde najít důležité informace pro investování, jako je např. aktuální cena akcie dané firmy, hospodářské výsledky nebo doporučení analytiků. Co si ale s takovými informacemi počít a jak si díky nim vybrat tu správnou akcii, na kterou vsadit své úspory? Proto se dnes pojďme podívat, jak vznikají konkrétní investiční tipy z dílny analytiků Patria Finance.

Investiční tipy úspěšně vybírají analytici Patrie již od roku 2013. Jak jsme říkali, těch možností, kam uložit své finance, je skutečně mnoho, a proto je cílem analytiků pomoct klientům zorientovat se v nepřeberném množství investičních příležitostí, a to většinou s důrazem na delší investiční horizont. V rámci skladby investičních tipů se analytici častokrát zaměřují na dlouhodobé strukturální trendy, které průběžně doplňují o oportunističtější doporučení na základě aktuální fáze ekonomického/tržního cyklu.

Při výběru akciových tipů se tedy můžeme zaměřit buď na dlouhodobé časové hledisko, kdy titul kupujeme s tím, že jej budeme držet několik let. Můžeme se zaměřit ale i na krátkodobé časové hledisko, kdy očekáváme rychlé zhodnocení. Krátkodobé tipy jsou tedy spíše oportunistického rázu.

A jak probíhá samotný výběr akciových tipů? Analytici Patrie mají vlastní screeningové mechanismy, kterými filtrují akciové tituly z akciových indexů Stoxx Europe 600 a amerického S&P 500. Na výsledný výběr následně aplikují standardní metody fundamentální analýzy. Což znamená, že danou firmu a hodnotu její akcie zkoumají opravdu do hloubky na základě historických dat, účetních dat, ale i vlivu vývoje celého odvětví. Je to v zásadě ta nejhlubší analýza firmy. Alternativně přistupují i k tematickým investicím, kdy v první fázi nejdřív identifikují dlouhodobý trend, jehož se chtějí účastnit, a následně pak hledají vhodné cenné papíry, skrze které lze získat potenciálně výnosnou expozici na dané investiční téma.

Abych řekl pravdu, nikdy jsem moc nechápal, podle čeho finanční analytici podobné tipy dělají. Pro mě je to prostě hrozně moc čísel a faktorů, které mohou cenu akcií ovlivňovat. A proto mě zajímalo, jak jsou na tom vlastně takoví analytici s úspěšností svých doporučení. Ta je skutečně velmi zajímavá, protože od roku 2013 až do dnešního dne uzavírají doporučení v průměru s celkovým výnosem 35 % u amerických a 18 % u evropských titulů. Jde o průměrný výnos za proměnlivou dobu platnosti konkrétního investičního tipu,  přepočteno na roční zhodnocení je to pak 27 % a 15 %. Cílem investičních tipů ale není relativní zhodnocení proti akciovému indexu, ale absolutní výnos daného titulu. Úspěšnost těchto tipů by měla být v nejbližší budoucnosti rovněž velmi dobrá, neboť aktuální tipy prozatím tyto historické hodnoty ve většině případů překonávají.

Pro úspěšnost investičních tipů je tak skutečně důležitá ta fundamentální analýza, která sleduje, do jaké míry tržní cena akcie odpovídá její skutečné (vnitřní) hodnotě. K tomu využívá početní metody posuzování finančních ukazatelů podniku a finanční výkazy společnosti (rozvahu, výsledovku, výkaz zisků a ztrát). Oproti tomu technická analýza se opírá o záznamy výsledků předchozích burzovních obchodů a o ukazatele, které jsou z těchto dat počítány, a využívá se spíše k načasování vstupu do pozice. Větší uplatnění si ale technická analýza logicky nachází právě v krátkodobých doporučeních.

Stejně důležité jako vybrat správný tip je i rozhodnout se, kdy jej uzavřít. Zde jsou v zásadě tři možnosti: 

1) Tip naplní odhadovaný potenciál vyjádřený procentuálním výnosem nebo cílovou cenou. 2) Dojde ke změně investiční teze.

 3) Dramaticky se změní situace na trhu, jako třeba v březnu letošního roku v souvislosti s nástupem pandemie. Jde ale spíše o rámcová pravidla, nikoliv dogma.

Když tak vidím, co vše obnáší připravit si nějaké investiční tipy, než se vůbec rozhodnu své těžce vydělané peníze do něčeho investovat, vůbec si nedokážu představit, že bych tím měl trávit svůj čas. Upřímně by mě to absolutně nebavilo a jsem rád, když někdo udělá tuto nepříjemnou a titěrnou práci za mě. V Patria připravují investiční tipy pro své klienty zdarma, a to v rámci širokého servisu. Zájem klientů o tipy je viditelný. V posledních letech se také stále více odrážejí i ve skladbě klientských portfolií. 

A co doporučit těm, kteří se snaží vybírat si vlastní akcie do portfolia? Aby sledovali investiční tipy a dále se vzdělávali v oblasti investic. K tomu vám určitě může skvěle posloužit odborná literatura, pár takových knih máme k dispozici také na našem e-shopu firstclass.cz. Četbu knih pak můžete rozšířit také o další samostudium. S naprostou pokorou doufám, že vám k tomu přispívají i tyto díly, které zpracovávám ve spolupráci s naším partnerem společnosti Patria Finance, abychom vám tak společně pomohli více proniknout do světa investic a vyznat se v nich. Pokud byste se chtěli ponořit do tajů investičního světa ještě více do hloubky, na webu www.patria.cz můžete zdarma využít Akademii investora, kde budete mít možnost více proniknout do fundamentální a technické analýzy, odhadu hodnoty investice, analýzy investice z pohledu výnosu, rizika a likvidity a tvorby investiční strategie.  

Věřím, že i dnešní speciální epizoda Myšlením na vrchol vám přinesla nějaké nové a zajímavé informace. Budu moc rád, pokud budete mít chuť podělit se s námi třeba na webu businessleaders.cz o své zkušenosti s investicemi anebo třeba jen napíšete, jaké téma ze světa investic by vás zajímalo příště. Předem děkuji za vaše zprávy a mějte už dnes bohatý, úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder