Jak využít sílu emocí pro naše sny a cíle

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Snažím se v rámci podcastu Myšlením na vrchol předat všem svým posluchačům, případně i čtenářům našeho webu zajímavé myšlenky. Nikdy jsem nechtěl nikoho soudit a rozdělovat svět na dobro a zlo. Přál bych si jen, aby vás tyto myšlenky vedly k nějakému uvědomění, zamyšlení a staly se třeba i impulsem začít dělat věci jinak a lépe, pokud chcete začít měnit svůj život k lepšímu. Už to bude rok, co jsem vydal úplně první epizodu tohoto podcastu, a věřte, že jsem absolutně nečekal, kolik zpráv mi jako moji posluchači budete posílat a kolika lidem bude tento podcast dávat smysl. Myšlením na vrchol ale není jen o mně, chtěl bych, aby bylo hlavně o vás, aby vám každý den pomáhalo zlepšit náladu a možná vás i motivovalo vytrvat na cestě za svými sny.

O snech, vizích a cílech jsem za ten rok mluvil mnohokrát, několikrát jsem se možná opakoval, ale věřím, že to není na škodu. Přece opakování je matkou moudrosti. Naposledy jsem se vizím a cílům věnoval asi před dvěma týdny, kdy jsem možná i tak trochu navazoval na živé vysílání Byznys ráno, které děláme s Davidem Kolářem, každé pondělí od 9:00. V posledních dílech jsem zase mluvil o emocích a zejména pak o jejich skryté síle, kterou si možná mnohdy neuvědomujeme. 

Dnes bych rád tato dvě témata spojil, a vlastně tak i odpověděl Janě, která mi poděkovala za podcasty o vizích a cílech. Mimo jiné se ale také zajímala, jaké jsou moje vize a sny, které si dokážu představit. Jano, já vám moc děkuji za váš zájem a přijde mi vlastně fér, abych se o své sny podělil se svými posluchači, když jsem vás k tomu vyzýval společně s Davidem Kolářem ve zmiňovaném živém vysílání. Než se ale dostanu ke konkrétním snům, chtěl bych se nejprve podělit o to, jak nad svými plány, vizemi a cíli přemýšlím já.

Ještě donedávna, když jsem si tvořil nějakou nástěnku svých snů nebo jsem nad svými cíli jen přemýšlel, dělal jsem to možná hodně podobně jako spousta z vás. Stanovil jsem si vizi, nějaký konkrétní sen, a začal přemýšlet o tom, proč zrovna tento sen dává pro můj život smysl. Potřeboval jsem si nejprve ujasnit definici mého proč, abych pochopil, jak důležitá daná vize je pro můj život. Jednoduše řečeno proč stojí za to investovat mou energii do této vize. Jak se díky tomu zlepší můj život? Kým se stanu, pokud se mi podaří danou vizi naplnit? To jsou takové klíčové otázky, kterými se snažím řídit. Tato vize mi pak udává směr v mém životě. Mám vizi pro svůj osobní, rodinný i profesní život. Teprve když dokážu sám sebe v rámci vnitřního dialogu přesvědčit, že jsem skutečně schopný danou vizi naplnit, začínám přemýšlet o nějakém akčním plánu a konkrétních cílech. A největší radost a potěšení zároveň mi potom přináší každý den, když vidím, že skutečně můžu cíle naplňovat a že jsem každý den blíž a blíž nějaké metě, co jsem si vytyčil na cestě za svou vizí.  

Pokud se ale bavíme například o nějaké rodinné vizi, tak to už není jen o nás, tam už je zapotřebí, aby tato vize byla i v souladu se sny našeho partnera a případně také se sny našich dětí. I ony mají nějaké sny a je potřeba jim naslouchat, ne je jen nutit podřídit se našim snům. I proto se svou ženou a dětmi docela často mluvím o tom, jaké jsou naše sny a co bychom chtěli dělat. Moje žena je pro mě v tomhle obrovskou inspirací a naučila mě o mých snech a vizích přemýšlet také trochu jinak. Definovat mé sny a přání nejen na základě mého proč a řekněme nějakého racionálního pohledu, ale mnohem více i na základě mých emocí.

Když si totiž píšeme nějaké vize a cíle, většinou je stavíme na velmi racionálním základu. Řídíme se například metodou SMART, která nám říká, že každý náš cíl by měl být co nejvíce konkrétní, měřitelný, časově ohraničený, akceptovatelný ať už námi, nebo společností, a samozřejmě reálný. V rámci cílů bychom nikdy neměli stavět žádné vzdušné zámky, ty si můžeme nechat možná tak na naše sny a vize. Snadno definované cíle mohou vypadat například takto: Do tří měsíců zhubnu deset kilo. Do půl roku budu mít dvojnásobný počet zákazníků. To jsou zcela jasné, poměrně konkrétní cíle a takových můžeme vymyslet spoustu. Přemýšlíme ale také o pocitech, jaké budeme mít během naplňování těch cílů? Nebo jak se budeme cítit na konci roku, až naplníme svou vizi? 

V minulých dílech jsem říkal, že v emocích se ukrývá obrovská síla, kterou můžeme využít jako hnací motor naší cesty za lepším životem. Proto pokud si dokážeme naplánovat také to, jak se chceme cítit, můžeme tuto emoční sílu využít i pro plánování našich vizí a snů. Pokud se vrátím například ke konkrétnímu cíli, že chci zhubnout do tří měsíců deset kilo, tak si myslím, že je velmi podstatné si s tímto cílem naplánovat i pocit, který budu mít na cestě za jeho dosažením. Ono co si budeme povídat, pokud dostaneme nějakou nepříjemnou nemoc, tak těch deset kilo zhubneme taky. A to určitě nikdo z nás nechce. Proto si myslím, že je velmi důležité a podstatné přemýšlet a vlastně si i plánovat pocity a emoce, které chceme s konkrétními cíli zažívat. A abychom dokázali uvěřit danému cíli nejen na základě naší vědomé, řekněme racionální mysli, ale i na základě našich emocí, můžeme využít sílu vděčnosti. Pocit vděčnosti je jedna z nejsilnějších emocí. Budeme-li tedy schopni být vděční i za naše cíle, za naši budoucnost, tím snadněji budeme kultivovat tyto pozitivní emoce ve své mysli a snadněji jim také uvěříme. 

Vrátím-li se k mým konkrétním vizím třeba na letošní rok, tak mně osobně pomohlo zavřít oči, zkusit se v mysli posunout do prosince 2021 a přemýšlet, za co vše budu v tomto roce vděčný. Potom jsem si vzal tužku a papír napsal si sám pro sebe takový dopis vděčnosti za vše, čeho se mi podařilo během toho roku dosáhnout. Když si potom takový dopis přečtete třeba i několikrát, vaše mysl nebude vědět, že se to ještě nestalo, a najednou budete s každým tím cílem zažíváte přesně ty pocity, které byste si sami přáli.

Proto pro mě není ani tak důležité, kolik čeho budu mít a co konkrétně se mi podaří. Důležitější je, jak se budu konci roku cítit. Vydělat milion korun a mít špatný pocit, černé svědomí, z toho, že jsem někoho okradl, to není nic příjemného. Stejně tak zhubnout deset kilo na nemocničním lůžku.

V tom dopise mám zakomponované všechny konkrétní cíle, například že skutečně chci začít víc sportovat, zlepšit kondici a zhubnout, že chci začít jezdit zase víc na kole, rozjet v rámci Business Leaders spoustu nových projektů a novinek, které teď nechci prozrazovat, ale na které se můžete už velmi brzy těšit, protože všechny už jsou v procesu, na všech pracujeme a já už se nemohu dočkat, až začnou plnit svůj účel. Tedy pomáhat vám všem změnit život k lepšímu a bohatšímu, a to ve všech jeho aspektech. To je něco, co mě skutečně nabíjí a v čem vidím veliký smysl, tak snad to vše klapne, bude to dávat smysl i vám a budete mít pořád jen lepší a úspěšnější den.

© Lukáš Eder