Jak kultivovat vytrvalost, nesejít z cesty a mít radost z každého kroku?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V minulé epizodě jsem se věnoval zprávě, kterou mi poslala moje posluchačka Pavla, a slíbil jsem jak jí, tak i vám, moji drazí posluchači a čtenáři webu businessleaders.cz, že se k jejímu dotazu a zprávě vrátím zase dnes. 

Pavla reagovala na podcast, kde jsem mluvil o třech omylech, o kterých si myslíme, že jsou nejdůležitější pro dosažení úspěchů v našem životě. A jedním z těch omylů je právě fixace na cíle. Já jsem v tom podcastu říkal, že cíle nejsou důležité, že mnohem důležitější než cíl samotný je směr naší cesty. Naše cíle, to už jsou jen výsledky, kterých na té cestě dosahujeme. Věřím, že pokud si dokážete nastavit toto myšlení, sami poznáte, že vám nebude dělat radost jen splnění každého dílčího cíle, protože cíle samotné budete chápat jako něco, co vám pouze potvrzuje, že se skutečně stáváte tím, kým jste se rozhodli stát před začátkem vaší životní cesty. Najednou tak už nemáte radost jenom z toho, že se vám podařilo zhubnout deset kilo nebo dosáhnout nějakého jiného výsledku. Radost vám začne dělat už to, že vůbec máte možnost oněch výsledků začít dosahovat, a budete proto mít radost ze samotné cesty za úspěchem.

  Asi nejhorší, co se vám může v životě stát, je, když se ženete za nějakým cílem a nevíte proč, neznáte důvod svého snažení, své cesty, a žijete v očekávání, že až jednou cíle dosáhnete, budete konečně šťastní. A je možné, že až toho cíle dosáhnete, skutečně pocítíte chvilkovou radost. Když uvidíte splněné číslo, jež jste si stanovili, nebo nějakou dosaženou metu, začne to ve vašem mozku vyvolávat hormonální chemické reakce, které ve vás evokují pocity radosti a štěstí. Bohužel ale tyto reakce postupem času vyprchají. Hormony jako dopamin, serotonin a další jim podobné se dostanou zpět na běžnou úroveň a vy začnete přemýšlet, jaký bude další cíl, abyste znovu prožili ten pomíjivý pocit štěstí. Marián Jelínek tento stav naší mysli moc hezky pojmenoval „cílové feťáctví“.

 A ja si myslím, že tohle je přesně to, o čem mluvila i Pavla. Že dříve, než si ujasníme směr své cesty, bychom měli znát i její důvod. Že bychom si měli ujasnit svůj záměr, položit si zkrátka otázku, proč se vůbec chceme změnit nebo se někým stát. Tuhle otázku však můžeme použít nejen sami na sebe, ale samozřejmě i na svou firmu, svoje zaměstnance a všechno, co děláme. Položili jste si někdy otázku, proč je vlastně vaše firma na trhu? Nebo proč by měli vaši nadřízení, případně zaměstnanci chtít naplnit vizi, kterou jste jim přenesli? Proč by si měl zákazník koupit zrovna váš produkt? Využít zrovna vaši službu?

Je důležité si uvědomit, že odpověď na tuto otázku se stane definicí nejen vašeho záměru, ale pomůže vám stanovit a definovat i záměr vaší firmy nebo vašeho pracovního kolektivu. Pavla mi ve své zprávě zcela správně napsala, že právě tohle by měl být ten první krok, který bychom měli udělat, než se rozhodneme vykročit za úspěchem, a až potom bychom se měli zaměřit na směr své cesty a věnovat se mu. 

Myslím si, že odpověď na otázku proč je už tak trochu i součást právě našeho směru, chápu však, že někdo by si mohl po mém podcastu říct, že tedy začne hledat ten směr své cesty a zaměří se na něj. Pravda ale je, že vůbec není zapotřebí tento směr nějak dlouze hledat, protože když si dostatečně ujasníte svůj záměr, směr, kudy se máte vydat, se vám už tak nějak ukáže sám.  

Hezký příklad ukázala Pavla na studiu jazyků. Je to cíl, který si dává spousta z nás. Začneme se učit jazyk, protože si dokážeme racionálně objasnit, že je to zapotřebí, a možná se občas stydíme, když se nemůžeme s někým domluvit. Otázka by ale měla nejprve znít, proč se potřebujete domluvit zrovna v této řeči. Pomůže vám to k růstu a dosažení vaší vize? Pokud si dokážete na tuto otázku odpovědět, budete mít najednou mnohem větší vnitřní motivaci změnit svůj život a daný jazyk se naučit. A když si odpovíte na to své proč, tak se i dozvíte, na jakou úroveň se potřebujete jazyky naučit, řekněme v tom prvním stadiu. V případě jazyků se většina rozhoduje pro angličtinu, protože je to jazyk, kterým se domluvíme prostě všude. Pokud je ale součástí vašeho záměru například obchodovat s nějakou německou firmou, možná by pro vás dávala větší smysl němčina. Pokud je vaším snem odstěhovat se do Řecka, asi zvolíte tento jazyk.

Konkrétně cizí jazyky bývají naším častým emočním blokem, když chceme třeba rozjet nějakou firmu či dosáhnout jiného snu. Říkáme si, že to nejde, protože neovládáme cizí jazyk. Přitom řešení může být jednoduché, stačí si najmout překladatele a učit se jazyk za pochodu, tak se jej naučíme stejně nejrychleji.

Proto pokud chcete najít směr své cesty, položte si nejprve tuto jednoduchou otázku. A až se potom rozhodnete vykročit, stačí si jen ověřovat, zda jste z cesty náhodou někde nesešli. Vždy, když se budete potřebovat rozhodnout a ověřit si, zda stále jdete správným směrem, jednoduše se zamyslete, zda to, co děláte nebo se chystáte udělat, je v souladu s definicí vašeho záměru. Bude vám to pomáhat při rozvoji sebe sama, ale i rozvoji vaší firmy, pracovního týmu. Někdy je pro nás těžké dokázat si tohle uvědomit, proto si dnes nejen podnikatelé platí kouče, kteří jim jsou schopni takové otázky pravidelně pokládat. Osobně v tomhle vidím veliký přínos koučování. Úkolem kouče není radit nebo vést za ručičku, spíš ho vnímám jako někoho, kdo vám pomáhá pomocí definice vašeho záměru objevit směr vaší cesty, rozhodnout se vykročit a během cesty si ověřovat, zda stále jdete správným směrem.

Koučování je obecně docela zajímavé téma, a proto by mě zajímalo, zda s ním máte také nějaké zkušenosti, v čem vám pomohlo a podobně. Pokud budete mít chuť se podělit o svou zkušenost, budu moc rád, když mi napíšete klidně na můj e-mail [email protected] nebo kamkoliv, kde je vám to pohodlné. Díky předem za vaše zprávy a nezapomeňte ani dnes mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder