I drobné změny aktivují superpočítač, který splní každé vaše přání

Je to přesně jedenáct týdnů, co se mi dostala do rukou nová kniha Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví, která vychází ze životního díla Napoleona Hilla a navazuje na něj. Vím přesně, že je to jedenáct týdnů, protože se každý týden věnuji jednomu principu, který byl v knize ve stručnosti představen spolu se dvěma příběhy, na kterých nám autor knihy ukazuje funkčnost každého z těchto principů v reálném životě moderní společnosti. 

Dostávám se tak dnes k jedenáctému principu úspěšného a bohatého života ve všech jeho aspektech. Tento princip skvěle navazuje na předchozí epizodu Myšlením na vrchol, kde jsem mluvil o důležitosti kvality informací, které si každý den vpouštíme do své mysli. Tyto informace mají totiž přímý dopad na kvalitu našeho života a právě tento život je tvořen skrze naše činy. Nejedná se ale jen o činy, které děláme vědomě, když zrovna myslíme na svůj úspěch či cíl. Jsou to především činy, které děláme právě ve chvílích, kdy o úspěchu nebo cíli vůbec nepřemýšlíme. Všechny ty informace, které si každý den vypouštíme do mysli, mají totiž největší dopad především na naše podvědomí. A právě síla podvědomí je tím jedenáctým principem úspěchu a bohatství dle knihy Napoleona Hilla.

Ani já ve svém podcastu nemluvím o podvědomí poprvé, pokud se bavíme o osobním rozvoji, tohle téma prostě nelze vynechat, protože má zcela zásadní dopad na naše výsledky a rozhoduje o tom, zda se dostaneme do tábora úspěšných lidí. Podvědomí tvoří naše dobré i špatné návyky, to ono rozhoduje o tom, zda budete mít dostatečně silnou vůli ve chvíli, kdy vědomě nepřemýšlíte nad svým záměrem a svými cíli. 

Krásným příkladem nám mohou být novoroční předsevzetí. Vím, že už vám toto téma leze krkem, protože o tom teď mluví všichni, na každém rohu vidíte článek na téma, jak zaručeně splnit všechna ta předsevzetí a cíle. Pokud bych se mohl zcela pokorně připojit do této řady zaručených návodů, triků a tipů, jak splnění svých předsevzetí dosáhnout, snad bych jen řekl, že důležité je o nich zase až moc nepřemýšlet. Myslím tím nepřemýšlet o nich neustále a vědomě, protože je to prostě strašně náročné, a ať chcete, nebo ne, přijde období, kdy budete mít jiné priority, přestanete myslet na to, že jste chtěli zhubnout nebo začít dělat něco nějak jinak, a potom už je snadné na to úplně zapomenout.

Nejjistější a nejsnazší cestou, jak změnit svůj život, jak si splnit své sny, své cíle i svá novoroční předsevzetí, je kultivovat v jejich duchu právě i svou nevědomou mysl, tedy své podvědomí. Ale jak na to? Jak kultivovat své podvědomí tak, aby pracovalo v náš prospěch, v duchu našich snů a cílů i ve chvílích, kdy na ně zrovna nemyslíte? 

Pokud jste slyšeli předchozí epizodu mého podcastu, odpověď už znáte. Je to jen o tom, jak hodnotné informace pro svou mysl zajistíme. Pokud budou vstupy naší mysli kvalitní a pozitivní, můžeme očekávat i kvalitní a pozitivní výstupy, tedy kvalitní a pozitivní život. Je totiž dobré si uvědomit, že to, co se nachází v naší hlavě, ta věc, které říkáme mozek, je ve skutečnosti ten nejvýkonnější superpočítač, který vám může být dobrým sluhou, ale také zlým pánem. Je to prostě úplně stejné jako s každým jiným počítačem, i když si dnes koupíte nejnovější a nejvýkonnější počítač na trhu, bude vám úplně k ničemu, dokud jej nenakrmíte těmi správnými daty, která by měl tento počítač začít vyhodnocovat. A pokud jej nebudete dostatečně chránit před negativním prostředím pomocí nějakého antivirového programu, dříve nebo později i ten nejmodernější počítač navštíví nějaký vir, který vám všechna data smaže, znehodnotí, a hodiny, týdny, možná i měsíce a roky vaší práce tak přijdou nazmar.

Zkuste vnímat svůj mozek jako takový svůj osobní superpočítač a všechny negativní, nehodnotné a nepřínosné informace jako viry, které se snaží převzít kontrolu nad vašimi daty a životní potenciálem. Vytvořte si svůj soukromý antivirový systém, kterým budete jednak sami sebe chránit před těmito viry, jednak jím budete i kultivovat své podvědomí, krmit svou mysl těmi daty, jež budou pro váš život přínosná a hodnotná.

Nepočítejte ale s tím, že vás tento antivirus ochrání před nepříjemnými a negativními situacemi. On nebude sloužit jako ochrana před překážkami, které musíte překonat, chcete-li se stát úspěšnými. Ty překážky tu vždy budou, stejně jako nepříjemné a negativní situace. Ovšem ve chvíli, kdy budete mít svou mysl a své podvědomí dostatečně ochráněné a vybavené těmi správnými vstupy, budete schopni se v těch negativních situacích umět i správně rozhodnout. V tom je totiž ta síla našeho podvědomí, že díky němu budete schopni správně jednat i v krizových situacích nebo při nějakém amygdalickém únosu, kdy nad vaším chováním přebírá kontrolu strach. Podvědomí ovlivňuje vaše návyky, pokud je chcete změnit, tak prostě nejde pořád dokola jen myslet na to, proč to chcete udělat. Můžete ale začít pravidelně vystavovat sami sebe vlivu prostředí, které bude vaše mysl vnímat, i když na svá předsevzetí a cíle nemyslíte. Výborná forma, alespoň za mě, je poslech podcastu, na nočním stolku mějte raději položenou knihu a mobil si odkládejte tak daleko, abyste kvůli němu museli vstát z postele. Dejte si na tapetu mobilu své sny, stejně tak na tapetu počítače. Najděte si novou cestu do práce, kdy nebudete chodit okolo cukrárny, ale okolo fitcentra. I takto drobné a malé změny mohou mít obrovský dosah pro změnu ve vašem životě, protože ať chcete, nebo ne, vaše mysl si jich bude všímat, i když vy na ně zrovna nebudete myslet. 

Takto jednoduše můžete do svého podvědomí nahrát také touhu po splnění svých snů a cílů, a udělat tak ze své mysli i dobrého sluhu. Udělali to i představitelé dvou příběhů v knize Myšlením k bohatství: Odkaz & dědictví. Jsou důkazem toho, že pokud nakrmíte svůj superpočítač kvalitními daty, budete mít i kvalitní život. A já teď doufám, že i podcast Myšlením na vrchol je stále tou dobrou a kvalitní potravou pro vaši mysl. No a pokud byste měli chuť ještě na přídavek a potřebovali jste více kvalitních informací, zkuste sáhnout po nějaké dobré knize. Zmiňovanou novou knihu Myšlením na vrchol jsme teď na našem e-shopu dali do speciální výhodné sady s dalšími čtyřmi knihami, u kterých věřím, že budou v této kombinaci dostatečně kvalitní a vyváženou duševní potravou. Ta sada je tak výhodná, že jednu z těch pěti knih máte prakticky zdarma, a neplatíte ani poštovné. Budu se na ni těšit a také dnes vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder