Co potřebujeme vědět, abychom dokázali změnit svůj život?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

První epizodu podcastu Myšlením na vrchol jsem vydal 27. ledna 2020. Mám chuť říct, že tehdy byl svět skoro ještě v pořádku a patrně nikoho z nás by tehdy nenapadlo, jak náročný rok se pro nás všechny chystá.

Dnes je 5. ledna a je to den, kdy vydávám svůj třístý podcast Myšlením na vrchol. Vždy když někomu řeknu, že skoro každý všední den publikuji jeden podcast, reaguje překvapeně a tak trochu i s obdivem. Lidé mi často říkají: „To přece není možné, jak to zvládáš?“ „To si nedokážu vůbec představit, že by mohlo být možné, každý den udělat jeden podcast.“ Důvod, proč vám tohle dnes říkám, není ten, že bych se chtěl nějak chlubit, machrovat nebo podobně. To vůbec ne. Spíš je to tak, že pokud by mi někdo ještě 5. ledna řekl, že přesně za rok budu publikovat epizodu podcastu s číslem 300, měl bych jej patrně za blázna a také mu řekl něco ve smyslu, že přece není možné za necelý rok vydat tolik obsahu. Pravda je, že tehdy bych stěží uvěřil, že bych byl schopen publikovat stovku epizod za jeden rok, natož třikrát tolik. Pokud bych se vrátil v čase ještě o nějakých šest let dozadu, řekněme tedy někdy do ledna 2014, a někdo by mi tehdy zase řekl, že o rok později budu mít o 50 kg méně, měl bych ho za úplně stejného blázna.

Když se nad tím tak zamyslím, leden 2014 a leden 2020 mají pro mě osobně něco hodně společného. Bylo to období mého života, kdy jsem se rozhodl pro nějaký nový směr, kdy jsem získal novou osobní vizi a rozhodl se za ní vykročit. Jak v roce 2014, tak ani v roce 2020 jsem neměl vůbec žádné ambice v podobě množství shozených kilogramu nebo počtu publikovaných podcastů. Mou ambicí bylo stát se někým jiným a naplnit osobní vizi, ve kterou jsem byl schopen opravdu uvěřit a pro kterou jsem byl schopen sám sebe nadchnout. Proto tak často říkám a říkal jsem to i v předchozím podcastu, že pokud se rozhodnete pro jakoukoliv změnu ve svém životě, není důležité, jakých cílů dosáhnete, ale kým se stanete během samotné cesty za svou změnou.

My se totiž velmi často a úplně zbytečně fixujeme na nějaké konkrétní cíle, potřebujeme znát konkrétní číslo, za kterým se ženeme. Řekněte mi ale sami, z čeho byste měli větší radost? Z toho, že jste se stali podnikateli a konečně rozjeli úspěšně svůj vlastní projekt, nebo z toho, že jste vydělali první milion korun? Měli byste větší radost, že jste zhubli 20 kg, nebo že jste se stali aktivními sportovci a cítíte se prostě dobře? Udělá vám radost, že jste se posunuli v angličtině na další úroveň, naučili se 200 nových slovíček, nebo to, že jste schopni se dorozumět a komunikovat v cizím jazyce?

A proč vlastně dnes o tom všem mluvím? Chtěl bych vám jen z vlastní zkušenosti řekněme zdůraznit nebo připomenout jednu věc. Pokud jste teď v nějakém bodě zlomu, kdy uvažujete o radikální životní změně, přestaňte přemýšlet o konkrétních cílech. Přestaňte přemýšlet nad tím, co chcete získat, kolik toho chcete získat a jak to chcete získat. Zaměřte se nejprve na to, kým se skutečně chcete stát a proč. Otázky kolik, co a jak, ty jsou řekněme až druhořadé a hlavně absolutně neodpovídají jakékoliv realitě. 

Přece podle čeho chcete na začátku ledna říct, jakých výsledků budete schopni dosáhnout na konci roku? Copak vy máte nějakou věšteckou kouli? Copak vy víte, co se bude dít? Hlavně v dnešní nejisté době, plné změn? 

Já neříkám, že není dobré pracovat s konkrétními cíli. Jen si myslím, že tyto cíle jsou prostě až druhořadé a naučil jsem se s nimi pracovat spíše na krátkodobé bázi. Pokud bych se vrátil k osobní zkušenosti, tak pokud bych si dal na začátku roku cíl typu, že zhubnu 50 kg nebo natočím 300 podcastů, připadala by mi ta čísla tak veliká a neuvěřitelná, že bych jim prostě nebyl schopen věřit. Měl bych možná stanovený nějaký cíl, metu, za kterou bych se hnal, ale ten cíl by se zdál tak vzdálený a nedosažitelný, že bych v něj prostě neuvěřil.  

Proto si myslím, že když chcete dosáhnout změny, neměli byste přemýšlet o konkrétních cílech. Neměli byste se fixovat na výsledky, kterých chcete dosáhnout, ale především na směr své cesty, na svou osobní vizi. Abyste prostě věděli, kým se opravdu chcete stát. To, jakých výsledků a cílů dosáhnete, už jen vypovídá o tom, jak moc jste pracovití, šikovní, trpěliví a vytrvalí v tom, co děláte. A můžu vám slíbit, že pokud v sobě dokážete probudit dostatečné nadšení, touhu po změně a dokážete v ni skutečně uvěřit, dosáhnete mnohem lepších výsledků, než jste si kdy dokázali představit. 

Když přemýšlíme o nějaké změně, často se zaměřujeme na to, co nás baví, na své talenty a nadání. Připadá nám to zcela logické, protože si říkáme, že když budeme dělat to, co nás baví, bude změna mnohem jednodušší. Když jsem dnes mluvil o osobních zkušenostech, dovolil bych si i zde ještě jednu přidat. Já jsem nikdy nebyl sportovně nějak nadaný. Děti si mě do sportovních her vybíraly většinou až jako posledního a většinou jsem také při soutěžích dobíhal všude poslední. Asi by se tedy dalo říct, že nejsem sportovně nadaný, že nebudu mít talent dělat nějaký sport. Takže zcela logicky bych se neměl pokoušet o změnu zrovna prostřednictvím nějakého sportu. Už od dětství mi všichni říkali, že nejsem na sport dělaný, a dlouho jsem tomu i věřil. A přesto jsem byl schopen se zamilovat do jízdy na horském kole a úplně nejvíc mě baví, když můžu šlapat nějaký dlouhý, táhlý kopec a ujet v kuse alespoň 50 km. Vlastně když neujedu alespoň těch 35 km, říkám si, že ani nemělo smysl na kolo sedat. A přitom, pokud bych se měl rozhodovat jen podle svých talentů, tak bych na to kolo neměl prakticky nikdy ani sednout. 

Jednoduše tím chci říct, že jsem si ještě nikde nepřečetl žádnou studii o tom, že by vědci objevili gen talentu v jízdě na horském kole, nebo gen talentu pro nějaký jiný sport nebo jinou činnost. Věřím tomu, že talenty jsou formovány naším životem, skrze prostředí, ve kterém se nacházíme. A pokud se dokážeme nadchnout pro změnu, nějakou novou osobní vizi, a vstoupit do toho správného prostředí, můžeme tím v sobě probudit touhu někým se stát a objevit to, čemu dnes říkáme skrytý talent. 

Takovou sílu může mít vaše osobní vize, pokud v ni jste schopni skutečně uvěřit. Pokud tedy opravdu chcete změnit svůj život k lepšímu, získat lepší zdraví, větší bohatství nebo jen společenský status, zkuste se nejprve ve svých myšlenkách zaměřit na to, kým jste dnes. Definujte si svůj dnešní stav a potom se zamyslete nad tím, kým chcete být za rok. Zkuste si vzít tužku a papír a napsat si, jak se budete cítit za rok. Buďte zcela konkrétní v tom, co chcete během roku zažít, napište si, za co budete vděčni přesně za jeden rok. Vytvořte si nějaké imaginární vzpomínky na to, co byste chtěli zažít v roce 2021 a kým byste se chtěli během tohoto roku stát. A až si to celé napíšete, tak si to přečtěte, klidně někde nahlas, a soustřeďte se na pocity, které zažíváte. Přesně tyto pozitivní pocity budou hnací silou vaší pevné vůle dosáhnout životní změny v roce 2021. Žádná čísla, data, cíle a výsledky nemají takovou sílu jako pocity, které zažíváte, když se vám podaří vyrůst. Proto si myslím, že je tak důležité zaměřit se nejprve na svou vizi, své pocity, a až potom na výsledky. 

Tak snad i ta dnešní třístá epizoda podcastu Myšlením na vrchol splnila svůj účel a přispěla vám k osobnímu růstu, nebo třeba jen napomohla k nějaké změně ve vašem životě. Pokud to tak je, bude to pro mě tou největší odměnou a budu moc rád, když mi napíšete i svou osobní zkušenost, kdy se vám podařilo jakýmkoliv způsobem změnit svůj život a dosáhnout úspěchu. Věřím, že i váš příběh bude pro někoho inspirací anebo mu jen udělá úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder