Co bychom měli poznat, abychom dokázali zlepšit svůj život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Uměli byste si představit, že by vás dnes někdo posadil do kokpitu letadla a chtěl po vás, abyste někam odletěli? Pokud nejste pilotem, patrně ne. Stejně tak tomu bylo, když nás poprvé posadili za volant auta. Nejprve nám museli vysvětlit, k čemu který pedál slouží, na co je který knoflík a jak vůbec celý ten stroj s názvem automobil funguje, až potom jsme byli schopni začít jej ovládat a řídit. Nejprve jsme většinou jezdili na nějakém uzavřeném prostoru, kde nejsou žádná auta, abychom se naučili vůz ovládat a alespoň trochu se s ním sžili. Až potom jsme vyrazili do nějakého menšího provozu a mohli k samotnému řízení automobilu přidávat i další dovednosti, jako jsou pravidla silničního provozu, dodržování rychlosti a podobně. Dnes většině z nás, kteří řídí auto už nějaký ten čas, tato činnost připadá zcela přirozená. Nepřemýšlíme o tom, kde hledat spojku, jaký rychlostní stupeň zařadit, kde se rozhlédnout a podobně. Stalo se to naší naprostou přirozeností, pochopili jsme, jak stroj s názvem automobil funguje, naučili jsme se jej ovládat a dokážeme s jeho pomocí úspěšně dosahovat cíle svých cest. 

Jak by to ale vypadalo, pokud bychom nevěnovali učení se ovládat auto dostatek času? Pokud bychom se nenaučili, jak tento stroj funguje a co vše si vyžaduje jeho ovládání v provozu? Nebo si představte, jak by vypadala vaše jízda v autě, kdyby vám někdo prohodil brzdový a plynový pedál nebo zpřeházel převodové stupně v převodovce. To už bychom asi nedokázali do cíle dorazit se stejným úspěchem, viďte?

A teď se zkusme všichni zamyslet, jak uvažujeme o svých životech a co v nich děláme. Spousta z nás má obrovské ambice, někteří jedinci na této planetě mají ambice dokonce tak vysoké, že přemýšlejí o tom, jak budeme létat na Měsíc nebo na Mars. My nemáme potíže dávat si ambiciózní cíle a mít ambiciózní vize. A to je samozřejmě velmi dobře. A mám chuť říct, zaplaťpánbůh za lidi, kteří mají velké ambice, sny a cíle. Pokud by nebyli mezi námi lidé, kteří mají v sobě tu touhu růst a něco v životě dokázat, možná bychom pořád žili ještě někde v jeskyních. S ohledem na velikost našich ambicí mě ale napadá, zda stejně dobře, jako známe své sny, vize a cíle, známe i sami sebe. Nemáme problém mluvit o tom, jakých cílů chceme v životě dosáhnout. Jak moc ale známe prostředek, kterým těchto cílů dosáhnout? Jak chceme letět na Mars, když mnohdy ani nevíme, jak se ovládá raketa, co nás tam donese?

Už Sokrates vyzval ve svém učení: „Poznej sám sebe.“  A já bych si dovolil se k této výzvě přidat i ve svém podcastu. Minulý týden jsem dělal první živé vysílání s Davidem Kolářem na našem facebookovém profilu Businessleaders.cz. Tématem toho živého vysílání byly naše vize a cíle. Musím říct, že mě docela překvapilo, kolik lidí bylo ochotno přiznat, že nepřemýšlejí nad svou životní vizí, a ještě více z nich nad jejich vyhodnocováním. 

Základem každého cíle by měla být jeho měřitelnost, protože pokud nemůžu daný cíl měřit, těžko se mi bude vyhodnocovat jeho splnění a stejně těžko budu vyhodnocovat svůj růst. Jednoduše prostě platí, že co neměříš, to ani neřídíš. Stejně důležité jako dokázat své cíle měřit, abychom viděli svůj růst, je ale dokázat tento růst také řídit. No a zcela jednoduše – jak chceme něco řídit, když to ani neznáme? Jak chceme řídit svůj růst, když nepoznáme sami sebe? 

Proto je tak důležité nejprve poznat sám sebe, a proto si dovoluji připojit se k Sokratově výzvě. Je úplně jedno, co v životě chceme řídit, měřit a v čem chceme dosahovat lepších výsledků. Pokud budeme chtít řídit auto nebo pilotovat letadlo a dorazit do cíle co nejbezpečněji a za co nejkratší možný čas, musíme se nejprve naučit ovládat stroj, kterým tam chceme dorazit. A tím pomyslným  strojem k dosažení našich životních vizí a cílů je naše mysl, potažmo i naše tělo, protože samozřejmě mozek a mysl jsou neodmyslitelnou součástí našeho těla. Proto je tak důležité poznat sami sebe, abychom dokázali sami sebe ovládat, abychom si vůbec byli schopni stanovovat realistické cíle, rozvíjet růstové myšlení a žít aktivní život. Potřebujeme prostě vědět, kým jsme dnes, abychom dokázali říct, kým se chceme stát zítra nebo za rok. Potřebujeme znát své silné a slabé stránky. Jen tak budeme vědět, co a jak můžeme dělat, a když budeme také vědět, proč to máme dělat, budeme mít i dostatek síly a energie pro reálné činy.

Tato logika ale samozřejmě platí u všeho, co chcete měřit a popřípadě řídit. Nejdříve to prostě musíme poznat, abychom to posléze mohli začít řídit a měřit výsledky. Chcete řídit svůj pracovní tým a měřit jeho pracovní výsledky? A jak moc dobře ho znáte? Jak moc jste se jako lídr daného týmu zabývali přemýšlením o silných stránkami jednotlivých jeho členů? Nikdo z nás není stejný, a aby váš tým pracoval jako dobře promazaný stroj, potřebujete, aby se v něm vaši lidé navzájem doplňovali. Proto je tak důležité lidi nejprve poznat, abyste je posléze mohli řídit. 

Tuhle otázku si ale skutečně můžete položit u všeho, co děláte a co chcete nějakým způsobem měřit a ovládat. Tak například: Jak moc dobře znáte své zákazníky a klienty ve firmě? Víte, kdo je vaším vysněným zákazníkem, pro kterého děláte vaši službu nebo produkt? Nebo si snad myslíte, že vaše služba a produkt jsou pro všechny? Pokud si skutečně tohle myslíte, možná se zkuste zamyslet nad tím, zda skutečně víte, co děláte. Pro koho to děláte? A proč to vlastně děláte? Možná vám odpovědi na tyto otázky pomohou začít dosahovat lepších čísel a výsledků. Protože tím, že poznáte svého skutečného zákazníka, zjistíte jeho potřeby a můžete začít lépe ovládat jeho chování vůči své firmě, a tím pádem budete dosahovat i lepších výsledků.

Samozřejmě bychom ale vždy měli začít sami u sebe, nejprve poznat sami sebe, pak jednoduše zjistíme, koho potřebujeme do svého týmu, aby třeba doplnil naše slabé stránky. A mě by moc zajímalo, jak si tuto Sokratovu tisíce let starou myšlenku uvědomujete. Dokážete ji aplikovat na svůj život, svůj byznys a všechny své cíle? Skutečně znáte sami sebe? A jak se vám to podařilo? Napsat mi můžete na můj e-mail [email protected]. Jsem zvědavý na vaše zprávy, moc se na ně těším a přeji vám už dneska úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder