Pět nejčastějších výmluv, se kterými nikdy nedosáhneme svých snů

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Robert Kiyosaki kdysi řekl: „Pro mnoho lidí je síla jejich výmluv silnější než síla jejich snů.“ O výmluvách jsem mluvil v minulém dílu mého podcastu. Vnímám je jako jednu z největších bariér, které musíme překonat, pokud opravdu chceme proměnit své sny ve skutečnost. Abychom toho ale byli schopni, abychom dokázali své výmluvy pokořit, potřebujeme, aby síla našich snů byla silnější než síla našich výmluv. Potřebujeme tedy dosáhnout přesného opaku, o kterém mluvil Kiyosaki. Jak ale na to? Jak probudit tu touhu, která dřímá někde uvnitř nás, přestat vymýšlet výmluvy a začít hledat způsoby?

Jednou z cest může být uvědomit si, jak bizarní naše výmluvy často jsou. Slyšel jsem v životě už spousty výmluv od různých lidí. Jak od těch, kteří se o nějaký nový úspěch ani nepokusili, tak ale i od těch, kteří za sebou již nějaký ten úspěch měli. Zkrátka a dobře ubránit se výmluvám není jednoduché pro nikoho, protože jak jsem říkal v minulém podcastu, je to zvyk, který je hluboce zakořeněný v naší mysli, a také jeden z nejpoužívanějších nástrojů naší ego obrany. Dnes bych se chtěl podívat na ty nejčastější výmluvy, které jste jistě už někdy slyšeli, a ukázat vám jak nesmyslné jsou.

Asi nejčastější výmluvou, kterou jste jistě také už někdy slyšeli a možná i sami použili, je všem nám dobře známé „Nemám čas!“ nebo taky „Nestíhám!“. Řekl bych, že tohle je jedna nejčastějších, a myslím, že i nejhloupějších výmluv, které používáme nebo slýcháme. Čas totiž máte. Všichni máme čas. Čas je ta nejhodnotnější komodita na světě. Den Billa Gatese, den Elona Muska, ale i váš den mám krásných 24 hodin a jen vy rozhodujete o tom, jak s těmito hodinami naložíte. Zda je skutečně uděláte krásnými, nebo zda pro vás budou jen utrpením. Jakmile tedy někdy přistihnete sami sebe, jak používáte tuto výmluvu, je dobré si tohle uvědomit a zamyslet se, jakým věcem svůj čas věnujete a zda jsou v souladu s žebříčkem vašich hodnot. Hlavně netvrďte, že něco nemůžete dělat, protože to nestíháte nebo na to nemáte čas. Raději řekněte, že to nechcete nebo prostě nebudete dělat, protože to není v souladu s tím, co opravdu dělat chcete. Jakmile se totiž naučíte používat výmluvu „nemám na to čas“ pro věci, které dělat nechcete, snadno ji pak použijete i pro své sny nebo věci, které byste dělat chtěli, jen se nemůžete přemoci a dostat se z komfortní zóny a přemoci se k aktivitě. Vše je to jenom o tom, jak se naučíte se svým časem pracovat a jak si jej rozplánovat. V předchozí epizodě jsem zrovna mluvil o knize Metoda Bullet Journal, která by vám s efektivním plánováním vašeho času zaručeně pomohla. 

Další výmluvy, které jste jistě už také někdy slyšeli, jsou ty, kterými se vymlouváme na svůj věk. Buď jsme moc mladí, a je tedy příliš brzy rozběhnout se za našimi sny, anebo naopak příliš staří a na naše sny je už pozdě. Pokud vás někdy podobné výmluvy napadnou, vzpomeňte si na těchto pět jmen: Tiger Woods, Mozart, Einstein, Henry Ford a J. R. R. Tolkien. Říkáte si, proč zrovna těchto pět jmen? Tiger Woods hrál poprvé golf už ve třech letech a v pěti letech už zvládl uhrát devítijamkové hřiště, Mozart hrál v pěti letech na klavír a na violu. Einstein svou slavnou teorii relativity publikoval již ve svých 26 letech. Henry Ford sestrojil první automobil v pětačtyřiceti a Tolkien vydal Pána prstenů, když mu bylo 62 let. Jestli vás tedy někdy napadne myšlenka typu, že už je příliš pozdě nebo příliš brzy začít si plnit sny, vzpomeňte si na těchto pár osobností, pro které věk nebyl překážkou dokázat něco mimořádného.

Někdy si i myslíme, že na to, abychom dokázali porazit a uspět, nemáme dostatečné vzdělání. Odkdy je ale vzdělání podmínkou úspěchu? Jestli jsem před chvílí zmiňoval pět jmen, na která si máte vzpomenout, až si budete myslet, že jste příliš mladí, nebo naopak staří, tak jakmile si pomyslíte, že nemáte dostatečné vzdělání, vzpomeňte si na další jméno  – a tím je Bill Gates. Ten byl vyhozen z Harvardu, byli byste ale schopni říct, že Bill Gates není dostatečně vzdělaný? Někoho by taková zkušenost srazila na kolena, jeho ne. Navíc vzdělání je dnes díky internetu dostupné prakticky pro všechny. Pokud opravdu chcete v něčem uspět a máte pocit, že nemáte dostatečné vzdělání, prakticky nic vám nebrání je získat. Nedávno jsem o tom také mluvil. Dnes si díky internetu můžete zajistit nejen vzdělání v podobě informací, ale také mentoring, díky kterému získáte i potřebné zkušenosti.

Tohle ještě nikdy nikdo nedokázal! To je další z výmluv, které slýcháváme od okolí a kterými omlouváme nemožnost dosáhnout svých snů. Měl bych pro vás další jméno, na které si můžete vzpomenout, když podobnou výmluvu sami použijete. Tentokrát je to Čech, který pro vás může být inspirací, jeho jméno je Martin Hausenblas. Jeden ze zakladatelů Liftaga a firmy Adler je v Čechách považován za vizionáře. V jednom z rozhovorů s ním mě zaujalo, jak proti podobným výmluvám bojuje on, například když jej někdo odrazuje od nějakého nápadu. Martin v tom rozhovoru říkal: „Skutečně to ještě nikdo nedokázal? No tak to je skvělé, v tom případě to tady čekalo na mě.“ Chápete, co tím myslel? Prostě to, že když se pokoušíte o něco, co ještě nikdo nezvládl, neznamená to, že nemůžete být zrovna vy ten první, kdo to dokáže. Možná to nezvládnete napoprvé. Možná několikrát selžete, ale už jen tím, že jste se pokusili zvítězit a vyrazili za svými sny, se lišíte od lidí, kteří jen řeknou, že to nejde, a nikdy se o nic nepokusí. Pravda totiž je, že kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, ovšem ani nic nezíská. 

No a poslední výmluva, na kterou často narážíme, je nemám dost peněz. Kdo ale říká, že potřebujete pro úspěch peníze? Ano, souhlasím, že ti, kteří začínají s větším kapitálem, mají možná snadnější start než ti, co startují od nuly, někdy ale ti, co startují od nuly a pomaleji, dojdou mnohem dále. Naučte se vnímat peníze jako palivo. Pokud nemáte dostatek paliva, abyste mohli sešlápnout plynový pedál až na podlahu, zkuste nejdřív tlačit. Žádná cesta úspěchu nevede po rovině a brzy se dostanete na vrchol nějakého kopečku, odkud se budete moci svézt, ušetřit síly, energii a čerpat nějaké palivo. Navíc pokud nedokážete být úspěšní a šťastní bez peněz, nedokážete to ani s nimi.

Tolik tedy můj dnešní podcast Myšlením na vrchol, doufám že vám i dnešní epizoda alespoň trochu pomohla na vykročit za úspěchem a porazit ty nesmyslné výmluvy, co vás jen brzdí. Jestli vás třeba napadla nějaká další výmluva, budu určitě rád, když mi napíšete a přidáte i nějaký tip a zkušenosti, jak jste si s touto výmluvou poradili vy. Pravidelní posluchači už znají můj e-mail [email protected], psát mi ale můžete klidně i sem na web. Předem díky za vaše zprávy a přeji vám všem už dnes úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder