Kam si jako investor jít pro informace?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Máme tu další epizodu ze světa finančních investic, ve které ve spolupráci s naším partnerem, webovým portálem Patria.cz, věnujeme znalostem a dovednostem, které by měl znát každý úspěšný investor. V posledních epizodách našeho investičního speciálu s Patrií jsme se věnovali především modernímu způsobu investování skrze investičního robota indigo, který vaše investice chytře rozděluje mezi ETF fondy. Do konce roku ještě stále můžete využít uvítacího bonusu 500 Kč, který Patria daruje každému novému aktivnímu uživateli indiga. V těch posledních dílech jsem se ale už začal více zajímat o to, jak na investice, pokud chci mít volbu svého investičního portfolia čistě ve svých rukách. 

Pokud máte rádi svět čísel a baví vás sledovat dění na trzích, můžete se samozřejmě starat o své investice sami, a to nejen o investice, které vložíte do zmiňovaných ETF, tedy  burzovně obchodovaných fondů, ale samozřejmě také do akcií, dluhopisů nebo komodit. Kde ale zjistit, jaká je aktuální cena akcie dané firmy? Jak se této firmě dařilo v posledním kvartále? Co doporučují přední stratégové a analytici k nákupu a co k prodeji? To jsou informace, které jsou pro investory naprosto zásadní. Kde je ale najít?  Možností je mnoho a dnes se podíváme na některé z nich.

Pokud umíte anglicky, neměly by vaší pozornosti uniknout weby, jako je investing.com, kde najdete zdarma nepřeberné množství informací od výkonnosti klíčových akciových indexů a ETF až po jednotlivé akcie, komodity či dluhopisy, ale také ekonomický kalendář a kalendář hospodářských výsledků firem. Dalším vyhledávaným webem je CNBC, který přináší zdarma novinky ze světa investování, ekonomiky a businessu a nabízí i vlastní televizi. Placenou alternativu pak představuje například Bloomberg nebo Financial Times.

V českém prostředí je jedničkou z hlediska množství a kvality poskytovaných informací web našeho partnera Patria.cz. Ten byl jako investiční web na trhu první, jeho sledovanost investory setrvale stoupá a koronavirová doba pozornost ještě znásobila, na až čtyři stovky unikátních čtenářů a osm milionů zhlédnutých stran měsíčně. Kromě zpravodajství ze světa ekonomiky a investic přináší informace k makroekonomickým datům, cenám akcií, výsledku hospodaření firem, vývoji měnových kurzů, dluhopisů a komodit. 

Podobných webů je u nás samozřejmě víc, co se mi ale líbí na Patria.cz, je především to, že jedinečným způsobem propojuje zpravodajské pokrytí zkušeným týmem. To je rozvinuto ještě o pohledy týmu analytiků a náhled dění na trhu očima makléřů, kteří se na obsahu také podílejí. Důležité je i diskusní fórum, kterým Patria.cz podporuje komunitu investorů v České republice.

A pokud například nemáte s obchody na trzích žádné zkušenosti, tak zajímavou funkcionalitou je také možnost založení cvičných akciových portfolií, kde uživatel může sledovat, jak by se jeho portfolio mohlo vyvíjet, pokud by reálně investoval na finančních trzích, a postupně se i takto učit. Je to vlastně takový trenažer obchodů na akciových trzích, kde si můžete nejprve vyzkoušet, zda by vás vůbec bavilo se tomu věnovat a jak by vám to šlo, a až potom se můžete začít starat o své reálné finance. 

Patria také zdarma přináší videa a rozhovory s makléři, ekonomy a dalšími hosty zaměřené na aktuální dění na trzích a v ekonomice. O vzdělávání se stará Škola investora, jejíž Akademie investování poskytuje spoustu znalostí, se kterými se v investičním světě neztratíte. Kromě toho pořádá i webináře s analytiky, makléři a dalšími odborníky, na kterých kromě nových znalostí můžete načerpat i inspiraci k investicím nebo položit vlastní dotazy. V neposlední řadě si můžete bezplatně stáhnout i e-booky a dozvědět se třeba, Jak Warren Buffett systematicky poráží burzu.

Pak je tu i placená verze serveru Patria.cz, ta je navíc obohacená o analytický servis, burzovní data v reálném čase, obsáhlé databanky z oblasti akciových trhů, prognózy finančních výsledků společností a podrobná korporátní data, kde kromě finančních čísel z rozvahy a výsledovky společností najdete i základní ukazatele, jako je poměr ceny a zisku na akcii. Tohle je docela důležité, protože právě tento poměr ceny a zisku na akcii je základním kamenem pro investiční rozhodování. Vedle toho ale v placené verzi najdete také doporučení a cílové ceny analytiků. Díky možnosti zasílání vybraných informací e-mailem nemusíte pravidelně kontrolovat aktuální dění na trzích, abyste zůstali v obraze. Server Patria.cz se tak snadno stane jedinečným pomocníkem při výběru a načasování vaší investice.

A je to právě tento analytický servis Patrie, který představuje pro investory velkou přidanou hodnotu. Tým analytiků pokrývá nejen hlavní tituly na pražské, varšavské a budapešťské burze, ale vybírá si příležitosti i na trzích v západní Evropě či USA. Ročně Patria publikuje více než tisíc komentářů a reportů, mezi něž patří zejména výběr investičních tipů k dlouhodobému i krátkodobému držení, doporučení a cílové ceny na pokrývané akciové tituly, investiční výhledy, komentáře k finančním výsledkům a zprávám firem obchodovaných jak v České republice, tak ve světě, či makroekonomické komentáře ke globálním trhům. 

Tolik tedy dnešní epizoda zaměřená na to, kde můžete získat hodnotné informace, pokud se chcete začít orientovat ve světě finančních investic. Příště se podíváme na nějaké konkrétní dlouhodobé i krátkodobé investiční tipy, jak se vybírají a jaký je mezi nimi rozdíl. Doufám, že i dnešní epizoda byla pro vás přínosem, budu určitě rád, když mi dáte vědět, co jste si z ní odnesli, anebo – pokud již máte nějaké zkušenosti s investicemi – když se podělíte o to, kde získáváte informace, podle kterých řídíte své investice. Napsat mi můžete klidně u nás na webu businessleaders.cz. Těším se na vaše zprávy a přeji vám už dnes úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder